Wybory do przełożenia! Komitet Bioetyki PAN: utrzymanie terminu byłoby moralnie nieodpowiedzialne i prawnie niedopuszczalne

asz
Komisja Bioetyki PAN: wybory powinny być przełożone. Utrzymanie terminu w maju byłoby moralnie nieodpowiedzialne i prawnie niedopuszczalne.
Komisja Bioetyki PAN: wybory powinny być przełożone. Utrzymanie terminu w maju byłoby moralnie nieodpowiedzialne i prawnie niedopuszczalne. Karolina Misztal
Pomimo zataczającej coraz szersze kręgi epidemii koronawirusa w Polsce, rząd zdaje się dążyć za wszelką cenę do przeprowadzenia w terminie zapowiedzianych na 10 maja wyborów prezydenckich. W tej kwestii głosy sprzeciwu padają z wielu stron. Stanowisko w sprawie zajął także Komitet Bioetyki Polskiej Akademii Nauk (PAN). W opinii jego członków wybory powinny zostać bezzwłocznie przesunięte na późniejszy termin.

Obawy o wybory w trakcie epidemii koronawirusa są uzasadnione

Swoje stanowisko w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w trakcie epidemii koronawirusa Komitet Bioetyki PAN wydał w ostatnim dniu marca.

[...]kierując się troską o zdrowie i życie obywatelek i obywateli Polski (zarówno tych przebywających w kraju, jak i poza jego granicami) oraz innych osób pozostających z nimi w kontakcie, a także uzasadnionymi wątpliwościami co do możliwości zagwarantowania w trakcie epidemii praw wyborczych obywateli Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN zwraca się z apelem do organów konstytucyjnych Rzeczypospolitej Polskiej o bezzwłoczne podjęcie kroków prawnych koniecznych do przesunięcia terminu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku – zaczyna się dokument opublikowany na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Członkowie Komitetu zwracają uwagę, że nie są odosobnieni w obawie o to, iż wybory w maju mogą skutkować wzrostem liczby zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa – mówili już o tym inni: „eksperci z zakresu zdrowia publicznego oraz przedstawiciele środowisk medycznych”. Komitet uważa te obawy uzasadniają:

  • aktualna wiedza medyczna nt. koronawirusa,
  • dotychczasowe doświadczenia innych krajów,
  • konsekwencje przeprowadzenia I tury wyborów samorządowych w czasie epidemii we Francji.

Wybory to złożony proces i wielkie przedsięwzięcie

Sytuacja epidemiczna jest nieprzewidywalna – przynajmniej nie na tyle, by już teraz mieć wiedzę, jak będzie wyglądała na początku maja – tak twierdzi wiele osób, a Komitet Bioetyki PAN również to przyznaje, przypominając też, że wybory to coś więcej niż oddanie głosu.

Wybory prezydenckie nie sprowadzają się do aktu wypełnienia karty do głosowania i wrzucenia jej do urny, ale są zwieńczeniem złożonego procesu politycznego i wielkim przedsięwzięciem organizacyjno-logistycznym – czytamy.

Zdaniem Komitetu, czas epidemii koronawirusa nie jest dobry „na prowadzenie kampanii wyborczej ani na organizację głosowania”.

Przeprowadzenie wyborów godzi w logikę wprowadzonych przez Ministra Zdrowia rozwiązań

Poza tym, w swoim stanowisku Komitet Bioetyki zwraca uwagę także na wartości takie jak:

  • jedność,
  • solidarność,
  • poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro,
  • zaufanie.

Zdaniem członków Komitetu trudno mówić o tych wartościach w kontekście kampanii wyborczych (które nie budują poczucia wspólnoty, ale opierają się na rywalizacji i mogą „podsycać antagonizmy i umacniać niechęć do określonych środowisk politycznych i grup społecznych”). Z kolei obstawanie przy przeprowadzaniu wyborów 10 maja „godzi w logikę” rozwiązań wprowadzonych do tej pory przez Ministra Zdrowia, co może z kolei osłabiać zaufanie obywateli do państwa.

Komitet Bioetyki zgadza się także z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który zwracał uwagę na brak procedur mogących zapewnić bezpieczeństwo zdrowia i życia obywateli w trakcie wyborów oraz na mogące się pojawić w obecnej sytuacji problemy z zagwarantowaniem realizacji praw wyborczych tym, którzy np. są w kwarantannie lub izolacji domowej.

Zachowanie terminu wyborów "moralnie nieodpowiedzialne i prawnie niedopuszczalne"

Ponadto Komitet Bioetyki zwraca uwagę na to, że członkowie Komisji Wyborczych (których w organizację wyborów może być zaangażowanych ok. 150 tys.) nie poświęcają wyłącznie jednego dnia na pracę przy wyborach i przez dłuższy czas muszą być mobilni, co w obecnej sytuacji epidemicznej jest niewskazane. Członkowie Komitetu zwracają także uwagę na już występujące braki środków ochrony osobistej.

Komitet Bioetyki stwierdza, że w obecnych warunkach decyzja o zachowaniu terminu wyborów […] zaplanowanych na dzień 10 maja 2020 roku byłaby decyzją moralnie nieodpowiedzialną i prawnie niedopuszczalną. Prowadzenie przygotowań do wyborów oraz ich przeprowadzenie w tym terminie będzie naruszało konstytucyjnie chronione prawa człowieka i obywatela – prawo do życia i zdrowia oraz prawa wyborcze. Będzie miało katastrofalne skutki zdrowotne, włącznie z ryzykiem śmierci, dla bardzo wielu obywatel RP – czytamy na końcu dokumentu.

Za przyjęciem takiego stanowiska przez Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN głosowało korespondencyjnie 25 członków. Tylko jedna osoba z głosujących, była przeciwna.

Źródło: NIA

Czytaj także

Rząd znosi kolejne ograniczenia.

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory do przełożenia! Komitet Bioetyki PAN: utrzymanie terminu byłoby moralnie nieodpowiedzialne i prawnie niedopuszczalne - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Propaganda nienawiści powoduje że opozycja ma jeszcze mniejsze szanse.

Dodaj ogłoszenie