Wszystkich Świętych 2015. Ile kosztuje umycie pomnika?

(pat) Ą
Posprzątanie grobu można zlecić takim osobom, jak pan Marcin. (pat)
Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych pojawia się coraz więcej ofert mycia i sprzątania grobów. Na cmentarzu przy ul. Ogrodowej za taką usługę, gdy pomnik jest mały, trzeba zapłacić 30 zł. Im jest większy, tym wyższa cena, sięgająca nawet 200 zł. Pan Marcin i jego dwaj koledzy stoją tuż za bramą nekropolii codziennie niemal od początku października.

KSW 32 TRANSMISJA NA ŻYWO STREAM [GDZIE OBEJRZEĆ]

WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015. KTO PROWADZI W WYBORACH

WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH 2015. KTO WYGRA WYBORY

– Może umyć pomnik? – zagaduje jeden z mężczyzn.

Każdy pracuje na własną rękę, ale jak podkreślają, żeby nie było zatargów, ceny są wyrównane. Posprzątanie podwójnego grobu kosztuje co najmniej 60 zł. Zwykle jest jednak drożej, w granicach 100 zł, bo liczy się nie tylko praca, ale też płyny, pasty...

– Wiele zależy oczywiście od stanu pomnika, od tego, czy jest zupełnie prosty, czy ma na przykład dużo różnych załamań, w których też należy wszystko wyczyścić – dodaje pan Marcin. – Dzisiaj myłem taki, który był cały zielony od mchu.
Usługa obejmuje przeważnie mycie i pastowanie oraz wyrwanie chwastów.

– Ale jeśli trzeba, robimy też inne rzeczy, na przykład odnawiamy litery i naprawiamy kostkę wokół grobu – mówi pan Mariusz, który zajmuje się ich sprzątaniem od trzynastu lat. – Tylko że z takimi dodatkowymi pracami to już wychodzi drożej...
Klienci to przeważnie ludzie w średnim wieku, którzy wolą zapłacić za usługę, niż samemu brać się za sprzątanie. Nie brak też osób starszych, którym zwyczajnie brakuje sił.

– Ja sprzątam grób bez niczyjej pomocy, ale moja schorowana koleżanka korzystała już z takiej możliwości – stwierdziła zagadnięta na cmentarzu łodzianka.

Przy samodzielnym myciu grobowca, w którym leżą rodzice i dziadkowie, zastaliśmy Ewę Rojek.
– To już z myślą o Wszystkich Świętych, ale i tak na pewno jeszcze raz tutaj przyjdę, żeby na 1 listopada grób był ładnie posprzątany – powiedziała nam.

[ZOBACZ TEŻ FILM Znane osoby żyjące w cieniu swoich drugich połówek (autorDzień Dobry TVN/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Znane osoby żyjące w cieniu swoich drugich połówek (autorDzień Dobry TVN/x-news)