Wspólne czytanie – jak chwile z książką wpływają na Twoje dziecko?

Materiał informacyjny Instytutu Książki
W świecie, w którym ekran czasem zdaje się najlepszym przyjacielem naszych dzieci, naukowcy i pedagodzy podkreślają niesłabnącą moc wspólnego czytania. Zanurzenie się w świat bajek i opowieści nie jest tylko chwilą spokoju czy ucieczką przed cyfrowym zgiełkiem – to inwestycja w przyszłość dziecka. Podkreśla to kampania „Mała książka – wielki człowiek”, która zachęca dorosłych do czytania swoim maluchom już od urodzenia.

Rozwój poprzez czytanie

Literatura dziecięca stanowi nie tylko źródło przyjemności, ale również fundament dla rozwoju intelektualnego dziecka. Badania naukowe nie pozostawiają złudzeń – czytanie ma istotny wpływ na procesy zachodzące w rozwijającym się mózgu. Czytając dziecku od najmłodszych lat, budujesz solidne podwaliny pod jego biegłość językową. Dzieci, które mają regularny dostęp do książek, szybciej zyskują umiejętności komunikacyjne.

Oprócz rozwoju lingwistycznego literatura dziecięca dostarcza również materiału do przyswajania wiedzy z rozmaitych dziedzin. Możliwość wczesnego zapoznania się z różnorodnymi tematami pomaga maluchom w odkrywaniu ich własnych pasji i zainteresowań.

Świat wyobraźni i empatii

Książki otwierają przed dzieckiem bramę do świata wyobraźni. Barwne historie umożliwiają mu podróż do miejsc, które wykraczają poza jego codzienne doświadczenia. Poprzez literaturę najmłodsi odkrywają nowe obszary, poznają niezwykłych bohaterów i doświadczają różnorodnych przygód. To pobudza ich kreatywność, dostarczając narzędzi do tworzenia własnych opowieści i radzenia sobie z wyzwaniami.

Czytanie jest też doskonałą metodą na rozwijanie empatii, ponieważ umożliwia dzieciom spojrzenie na świat z perspektywy różnych postaci i zrozumienie ich uczuć. Opowieści zawarte w książkach uczą, że każdy człowiek ma swoje potrzeby, pragnienia i doświadczenia.

Chwile spędzone razem

Czytanie dziecku to czynność, która wykracza poza same edukacyjne korzyści. To rytuał, który zacieśnia relacje między rodzicem a dzieckiem, tworząc unikalną więź. Wspólne zanurzenie się w świat książek pozwala na oderwanie się od codziennych trosk i skupienie tylko na sobie. Dziecko siedzące na kolanach rodzica, wtulone w jego ramiona, odczuwa ciepło, bezpieczeństwo i bliskość. To ważne doświadczenie, które buduje poczucie zaufania, miłości i troski.

Podczas wspólnego czytania rodzic jest dla dziecka przewodnikiem po świecie opowieści. Czyta, interpretuje, stawia pytania i słucha odpowiedzi, tworząc w ten sposób wyjątkową przestrzeń do dialogu. To wspólne doświadczenie, które nie tylko rozwija umiejętności komunikacyjne dziecka, ale także uczy je, jak wyrażać swoje myśli i emocje.

Poznaj więcej zalet wspólnego czytania. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

od 16 lat

„Mała książka – wielki człowiek”

Od 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Instytutem Książki prowadzą projekt „Mała książka – wielki człowiek”. To największe w Europie i jedno z największych na świecie przedsięwzięć promujących czytelnictwo wśród młodych czytelników. Uczestnicy projektu bezpłatnie otrzymują Wyprawki Czytelnicze, które zawierają książki oraz broszury informacyjne dla rodziców.

„W ramach programu podarowaliśmy już 5 milionów książek dostosowanych do wieku czytelników. Działamy, by uczulić młodsze pokolenie na literaturę, aby stały się bardziej świadome i miały szerszy wybór. W obliczu globalnych wyzwań kulturowych staramy się bronić tego, co naprawdę ważne” – zaznacza prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Rodzice niemowląt mogą odebrać Wyprawkę Czytelniczą na oddziałach położniczych w niemal 320 szpitalach w Polsce. Dla najmłodszych przeznaczona jest książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”. To zbiór wierszy znanych autorów, m.in.: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Jana Brzechwy. Autorką ilustracji jest Elżbieta Wasiuczyńska.

Zestawy dla dzieci w wieku przedszkolnym są dostępne w blisko 6 770 bibliotekach uczestniczących w inicjatywie. Lista placówek znajduje się na stronie internetowej. Wystarczy, że maluch założy kartę czytelnika, a otrzyma egzemplarz książki „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka, z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej.

Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W tym roku szczególną uwagę zwrócono na uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. W swoich szkołach mogą otrzymać książkę „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. To opowieść, która przenosi młodych czytelników w czasie i ukazuje znaczenie odkrywania korzeni rodzinnych. Książka została zaprezentowana w spocie promującym kampanię.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany