Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspierają dzieci i ich rodziny w covidowej rzeczywistości. "Nasze świetlice" to nowy projekt realizowany przez łódzki MOPS

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Świetlice są otwarte i każde dziecko, które tego potrzebuje może z nich korzystać.
Świetlice są otwarte i każde dziecko, które tego potrzebuje może z nich korzystać. Krzysztof Szymczak
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi wspólnie z 15 organizacjami pozarządowymi realizuje program "Nasze świetlice", którego głównym celem jest pomaganie i wyrównywanie szans związanych z edukacją. Dzieci z trudnościami szkolnymi i problemami wynikającymi z edukacji zdalnej oraz hybrydowej mogą liczyć na pomoc w nauce z każdego przedmiotu, ale także znaleźć swoje miejsce w grupie rówieśników, nauczyć się radzić sobie ze stresem i zwyczajnie się zrelaksować. Projekt będzie realizowany również w wakacje a zakończy się 30 czerwca przyszłego roku.

Projekt jest realizowany w 15 placówkach (świetlicach, ogniskach i klubach młodzieżowych) prowadzonych przez 10 organizacji pozarządowych (wszystkie zostały wyłonione w trybie otwartego konkursu ofert) w całej Łodzi. Do tej pory skorzystało już z niego prawie 525 osób. Kto chce skorzystać z takich zajęć może się zgłosić do projektu za pośrednictwem strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (lista wszystkich świetlic biorących udział w projekcie – wraz z adresami - znajduje się na stronie internetowej: www.mops.lodz.pl, w zakładce „Projekty” – „Nasze świetlice”).

Projekt jest już realizowany, a strzałem w dziesiątkę było "Gotowanie na ekranie". Projekt przewiduje dożywianie dzieci i wsparcie nie tylko dziecka, ale także jego rodziny. Dostarczaliśmy uczestnikom paczki żywnościowe, produkty na stworzenie potraw, które wcześniej dzieci wymyśliły, a potem oni na ekranie komputera pokazywali jak przyrządzają z tego posiłki - opowiada Sylwia Trzeciak, dyrektor oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Łódź Polesie.

W projekcie jest 10 tys. godzin różnych zajęć wspierających dzieci w potrzebie. Są one wykorzystywane na warsztaty będące okazją dla łódzkich uczniów podniesienia kompetencji matematycznych, naukowo-technicznych i informatycznych (ponad 2,6 tys. godzin), umiejętności porozumiewania się w języku ojczystym i w języku obcym (prawie 2 tys. godzin), a także świadomości i ekspresji kulturalnej (ponad 2,6 tys. godzin). Projekt będzie realizowany także w wakacje. Wówczas wszystkie działania będą się skupiały na tym, żeby dzieci pokonywały lęki społeczne oraz potrafiły integrować się w grupie i z łatwością wrócić po wakacjach do szkoły.

Dodatkowe zajęcia organizowane w jego ramach w świetlicach na terenie całego miasta bardzo pomogły i pomagają nadal w minimalizowaniu skutków, które przyniósł system nauki zdalnej - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami.

O przydatności projektu „Nasze świetlice” w okresie obecnej pandemii świadczy również stabilna frekwencja w podejmowanych działaniach i niska rotacja uczestników projektu.

Całkowity koszt projektu to nieco ponad 6,5 mln zł, z czego nieco ponad 5,5 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany