Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wskutek wichury runęło ogrodzenie na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Łodzi. Wyłom w murze zostanie wkrótce zabezpieczony

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Do katastrofy doszło 18 lutego br. Wichura sprawiła, że ceglany mur  zabytkowej żydowskiej nekropolii runął na 32-metrowym odcinku
Do katastrofy doszło 18 lutego br. Wichura sprawiła, że ceglany mur zabytkowej żydowskiej nekropolii runął na 32-metrowym odcinku Krzysztof Szymczak
Ogrodzenie okalające zabytkowy cmentarz żydowski przy ul. Brackiej w Łodzi, największy w Polsce i jeden z największych w Europie, najpierw zostanie zabezpieczone, a potem wyremontowane.

Runął 32-metrowy odcinek ogrodzenia

Do katastrofy doszło 18 lutego br., kiedy silna wichura nad Łodzią sprawiła, że ceglany mur nekropolii runął na 32-metrowym odcinku. Szczęście w nieszczęściu polegało na tym, że cegły spadły na murawę od strony ul. Inflanckiej i dzięki temu nie ucierpiały cenne macewy na cmentarzu.

- Zabiegaliśmy o odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej, ale nasze starania zakończyły się niepowodzeniem. Powiedziano nam, że gdyby na cmentarzu drzewo runęło i zraniło człowieka, to wtedy odszkodowanie zostałoby nam wypłacone. Jednak w tym przypadku nie otrzymamy pieniędzy. Dlatego powstałe szkody musimy naprawić własnym sumptem – mówi Józef Weininger, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Najpierw zabezpieczą, a potem wyremontują

Plan jest taki, że najpierw zostanie zabezpieczona blachą wyrwa powstała po murze, który się zawalił. Prace te ruszą w najbliższych dniach i pochłoną około 8 tys. zł. Potem odbędzie remont kompleksowy. Sytuacja jest taka, że ogrodzenie cmentarza żydowskiego ma 3,2 km długości, z czego tylko 700 metrów jest w dobrym stanie, zaś pozostałe 2,5 km wymaga remontu.

Dlatego Gmina Żydowska zrobi wszystko, aby naprawić cały 2,5-kilometrowy odcinek, co oznacza bardzo duże wydatki. Są szanse, że prace zaczną się w drugiej połowie 2023 roku.

Cmentarz przy ul. Brackiej utworzono w końcu XIX wieku, kiedy znany żydowski fabrykant Izrael Poznański kupił od innego potentata Juliusza Heinzla ponad 10 hektarów gruntów wydzielonych z majątków Marysin i Arturówek. I tak powstała nowa nekropolia żydowska, która zastąpiła starą przy ul. Wesołej.

Podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej nowy cmentarz znalazł się w granicach getta. Po tym tragicznym okresie pozostało tzw. pole gettowe, na którym pochowano ponad 45 tys. zmarłych lub zamordowanych więźniów getta. W sumie na cmentarzu, który ma 42 hektary, pochowano przeszło 230 tys. osób.

HOROSKOP 2022

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany