MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI KIEDY SĄ ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE ANDRZEJKI WRÓŻBY

Bohdan Dmochowski/(LS)
WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE KIEDY SĄ ANDRZEJKI
WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE KIEDY SĄ ANDRZEJKI Polska Press Grupa
WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE KIEDY SĄ ANDRZEJKI Za kilka dni około 13 tys. łódzkich Andrzejów będzie obchodzić w zacnym gronie krewnych, przyjaciół i znajomych święto swego imienia - czyli przesławne andrzejki. W wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. KIEDY W TYM ROKU SĄ ANDRZEJKI? Tradycja nakazuje tego wieczoru poddać się działaniu magii i -najlepiej - w gronie znajomych wykonać kilka andrzejkowych wróżb. Jeśli znacie jakieś fajne wróżby na andrzejki lub zabawy na andrzejki, napiszcie je w komentarzach.

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

  • Wylewanie wosku na zimną wodę przez ucho od klucza i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela.
  • Pisanie imion chłopców na kartkach i przekłuwanie igłą odwróconych kartek. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła.
  • W tej wróżbie andrzejkowej trzeba mieć:: listek, obrączkę, wstążkę różaniec i czepek. Po losowaniu, uczestnicy zabawy będą znali swoją przyszłość. Listek będzie oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny
  • Układanie butów- zabawa powszechnie znana. Przewiduje, która z pań jako pierwsza wyjdzie za mąż.
  • Ciasteczko z wróżbą- wystarczy odrobina zdolności kulinarnych i pomysłowe wróżby zapisane na karteczkach. I super zabawa andrzejkowa gwarantowana.

Zobacz więcej wróżb andrzejkowych

KIEDY SĄ ANDRZEJKI?

W tym roku wigilia św. Andrzeja przypada w środę 30 listopada. Wówczas należy wróżyć. Następnego dnia, czyli w czwartek, trzeba złożyć życzenia wszystkim Andrzejom.

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE [LISTA ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB]

Żelaznym punktem andrzejkowych uroczystości było i wciąż jest wróżenie z lanego wosku. Natomiast w programie wielu organizowanych przez firmy andrzejków w konferencyjnych salach, klubach i restauracjach, jest wizyta u zaproszonej na imprezę wróżki. Na jednej z takich siurpryz będzie przepowiadała przyszłość wróżka Alicja, która mówi o sobie - wiedźma.

Wykorzystując chwilowy zastój w interesie ćwiczy swą wiedźmą formę na zapleczu czaromarskiego sklepu Astro 3 przy ul. Wólczańskiej. Gdy ona i inne łódzkie wróżki i wróże tęsknie wyglądają klientów, właściciel sklepu Maciej Łomott przypomina im pewien stary żydowski szmonces o Abramie narzekającym na swój kiepski handelek, który na pytanie: „No to z czego ty żyjesz?” - odpowiada: „A z tego, że w niedziele mam zamknięte”.

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE [LISTA ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB]

- Aż tak źle to nie jest - chichocze pani Alicja wraz z panem Maciejem i resztą obecnych. - Ale myli się ten, kto sądzi, że wróżki przepowiadają z wosku. To przywilej andrzejkowych gości, którzy przy deficycie prawdziwego wosku leją ciekłą stearynę na wodę przez ucho klucza.

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE [LISTA ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB]

Ale na nic starania, jeśli domiski z wodą nie wrzuci się pieniążka i nie wypowie takiego oto zaklęcia:
„Hokus-pokus / czary-mary / niechaj przyszłość się ukaże / czary-mary wosku lanie / co ma stać się niech się stanie.”
Gdy parafina zastygnie, wróży się z cienia rzuconego naścianę przez jego podświetlony odlew.

Następnie trzeba wprowadzić na najwyższe obroty wyobraźnię. A wtedy, jak amen w pacierzu, panna na wydaniu wejdzie na ślubny kobierzec jeszcze przed następnymi andrzejkami, a pan nareszcie po 30 latach doczeka się awansu, młodzian zaś zrobi prawo jazdy za pierwszym podejściem.

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE [LISTA ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB]

Jeśli w wigilię Andrzeja z cienia na ścianie można wyczytać co nas czeka, to po co na andrzejkach wróżka?

- Bo Jędrki i ich goście mają różne problemy - zdrowotne, uczuciowe, finansowe, zawodowe, których rozrywkowe lanie wosku nie rozwikła. Za to na andrzejkach jest okazja połączyć zabawę ze swoistą terapią emocjonalną, jaką może sprawić kontakt z zawodową przepowiadaczką. Często przyczyny rozterek życiowych są bardzo głęboko ukryte, a wróżbici stawiając na przykład karty, pomagają nazwać te problemy po imieniu. Ilekroć „otwierałam” na ludnych imprezach swój maleńki wróżbiarski gabinet, zawsze ścigałam się z czasem, by pomóc zaprojektować przyszłość wszystkim chętnym. Tylko raz odmówiłam postawienia runów, gdyż klient nie wszedł, lecz się wtoczył - wygłasza mowę wiedźma Alicja.

30 listopada to czas spełniających się marzeń i nadziei na lepsze jutro, dlatego też życzę Ci jak najbardziej pozytywnych wróżb, świetnej zabawy i niezapomnianego, hulaszczego wieczoru!

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE [LISTA ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB]

Przy okazji wróżka opowiada o swych „dyżurach” na wymierającym zwyczaju lania wosku podczas wybitne męskich kabalistycznych imprez w wigilię imienin Katarzyny.

Zobacz też Gigantyczna kolejka po karpie

- Tam panowie też lali wosk ochoczo, ale odkąd zapanował w modzie unisex, obie płcie robią to pospołu, w andrzejki właśnie. Albo nie leją wosku wcale. Swoje piętno odcisnął też kult samotnika, czyli singielki i singla, którzy pędzą przez życie jak szaleni i nie kładą w wigilię Andrzeja kamyka pod poduszkę na szczęście.

Taki obraz wigilii imienin Andrzeja panuje w wielkomiejskich klimatach. Tylko Polska gminno-powiatowa, na tak zwanej ścianie wschodniej i Podkarpaciu, kultywuje niemal całkowicie zapomniane przez mieszczuchów, ludowe andrzejkowe wróżby i zaklęcia.

- Ach, jaka szkoda... - zadumała się wiedźma Alicja. - Drzewiej ta noc aż kipiała od magii.

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE [LISTA ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB]

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE [LISTA ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB]

WRÓŻBY NA ANDRZEJKI ZABAWY NA ANDRZEJKI WRÓŻBY ANDRZEJKOWE [LISTA ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB]

- Wolę wróżyć w andrzejki niż chodzić po domach w Halloween- mówi 11-letni Wojtek, łodzianin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany