MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wróżby i zabawy andrzejkowe – 10 propozycji. Andrzejki 2022 już we wtorek. Oto, jak wróżyć w andrzejki? 30.11.2022

Andrzej Beck
Andrzej Beck
Polska Press
Wróżby i zabawy andrzejkowe 2022. Imieniny Andrzeja przypadają 30 listopada (w tym roku będzie to wtorek, ale andrzejki urządza się tradycyjnie w wieczór poprzedzający dzień św. Andrzeja, a więc tegoroczne obchodzimy w niedzielę 29 listopada. Jeśli jednak ktoś urządzi andrzejkową imprezę w sobotę – też nic się nie stanie. Pamiętajmy jednak, że ze względu na pandemię nie powinniśmy się spotykać w gronie liczniejszym niż pięć osób. Andrzejkowy wieczór to oczywiście także wróżby. Poniżej przedstawiamy 10 propozycji wróżb andrzejkowych.

Na początek wróżby klasyczne, znane od dziesięcioleci, a niekiedy od wieków

Wróżby andrzejkowe - lanie wosku

Tak naprawdę lejemy nie wosk, tylko stearynę lub parafinę, bo głównie z tych dwóch materiałów produkowane są współczesne świece. Zabawa polega na tym, że świecę topimy w niewielkim naczyniu, a roztopioną stearynę wlewamy przez ucho od klucza do miski z zimną wodą. Zastygły kawałek stearyny wyjmujemy z miski i podświetlamy lampą lub latarką, by rzucał cień na ścianę – możemy go dowolnie obracać. Z kształtu cienia – posługując się wyobraźnią – odczytujemy naszą wróżbę. Jeśli np. cień ma kształt zbliżony do samochodu, może to oznaczać podróż albo rychłe kupno auta. Itd., itp.

Wróżby andrzejkowe - wyścigi butów

W pomieszczeniu, gdzie odbywa się zabawa, wybieramy start i metę. Strat może być np. przy ścianie, a meta w progu drzwi naprzeciwko tej ściany, ale można wybrać dowolne miejsca. Uczestnicy zabawy po kolei ustawiają jeden za drugim swoje buty z lewej nogi – od startu do mety . Osobie, której but jako pierwszy dotrze do linii mety lub ją przetnie ­ spełni się jej najskrytsze marzenie. Gdyby się okazało, że mimo ustawienia butów wszystkich uczestników zabawy nie sięgają one do mety, przestawiamy na koniec buty z początku.

Wróżby andrzejkowe - wróżba z jabłka

Obieramy jabłko, starając się, by obierek był jak najdłuższy, po czym rzucamy go za siebie. Na literę, którą najbardziej przypomina, będzie się zaczynało imię przyszłej wybranki/wybranka.

A to kilka propozycji wróżb bardziej współczesnych

Andrzejkowe wróżby - niewidzialne napisy

Potrzebne będą białe kartki formatu A4 (np. papier do drukarki) i trochę soku z cytryny. Każdy z uczestników zabawy pisze na kartce za pomocą soku z cytryny (np. zapałką) dowolne imię. Złożone kartki trafiają do miski, po czym każdy losuje jedną. Żeby odczytać imię – a będzie to oczywiście imię przyszłej ukochanej/ukochanego – trzeba podgrzać kartkę nad płomieniem świecy.

Andrzejkowe wróżby - rzucanie monetą

Uczestnicy zabawy po kolei rzucają monetą z wyznaczonego miejsca do naczynia z wodą. Kto trafi, temu spełni się marzenie, które pomyślał sobie przed rzutem.

Andrzejkowe wróżby - kartki z zawodami

Na karteczkach wypisujemy nazwy różnych zawodów, kartki składamy lub zgniatamy w kulki, tak żeby nie było widać, co jest na nich napisane i wrzucamy do jednego naczynia, po czym rozpoczynamy losowanie. Każdy z uczestników wyciąga jedną kartkę i odczytuje z niej swój przyszły zawód.

Andrzejkowe wróżby - serce i szpilki

Z papieru bądź kartonu wycinamy serce i po jednej stronie wypisujemy imiona żeńskie, a po drugiej męskie. Uczestnikom zabawy po kolei zawiązujemy oczy, w zależności od płci uczestnika odwracamy serce na stronę „żeńską” lub „męską”, a uczestnik szpilką ma trafić w jedno z imion (jeśli nie trafi w żadne – ponawia próby do skutku). To, w które trafi, będzie imienim przyszłej ukochanej/ukochanego.

Andrzejkowe wróżby - kubeczki

Przygotowujemy tyle kubeczków (mogą być tekturowe lub plastikowe jednorazowe), ilu jest uczestników zabawy. Przykrywamy nimi przedmioty symbolizujące andrzejkowe wróżby, np. kostka cukru może oznaczać szczęście, moneta – bogactwo, pierścionek – ślub, liść laurowy – sławę, ziarnko pieprzu – przygody. Kubeczki przestawiamy tak, żeby nie było wiadomo, co który skrywa i rozpoczynamy losowanie. Jeden kubeczek możemy zostawić pusty – będzie oznaczał pecha.

Andrzejkowe wróżby - dwie połówki orzecha, czyli łódeczki miłości

Potrzebnych będzie kilka wydrążonych połówek orzechów włoskich. Każdy uczestnik zabawy dostaje dwie połówki. Do jednej wkłada karteczkę ze swoim imieniem, a do drugiej karteczkę z imieniem wybranki/wybranka. Obie połówki kładzie na powierzchni wody w przygotowanej uprzednio misce. Jeśli łódeczki z połówek orzecha płyną ku sobie, związek ma sznsę powodzenia, jeśli oddalają się od siebie – lepiej się nie angażować.

Wróżby andrzejkowe - wróżby z owoców

Przed uczestnikiem zabawy, któremu zawiązujemy opaskę na oczach, kładziemy na stole trzy owoce: jabłko, śliwkę i cytrynę. Po omacku wybiera on jeden z owoców, a od tego, na który trafi, zależy jego miłosna przyszłość. I tak, jabłko oznacza zakochanie i udany związek, śliwka – że przez najbliższy rok nie odbarzymy nikogo uczuciem, cytryna zaś – że zakochamy się bez wzajemności.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany