Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrócą wcześniejsze emerytury! Szansa dla 50 tysięcy łodzian

(kz)
Ponad 50 tysięcy łodzian po 50. roku życia ma szanse na wcześniejsze emerytury. Decyzja w tej sprawie może zapaść w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Sejm bowiem prawie jednogłośnie zdecydował, że będzie pracował nad aż trzema projektami ustaw dotyczących możliwości skorzystania z prawa do emerytury bez względu na wiek.

Tydzień temu doszło do zaskakującej zmiany stanowiska Sejmu, który do tej pory odrzucał projekty ustaw lub wręcz odmawiał rozpatrywania jakichkolwiek wniosków dotyczących możliwości przywrócenia wcześniejszych emerytur.

W czasie głosowania prawie wszyscy posłowie, z wyjątkiem pięciu, zdecydowali, że Sejm zaczyna pracować nad ustawą pozwalającą skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury mężczyznom z 40-letnim stażem pracy i kobietom, które przepracowały co najmniej 35 lat.

W parlamencie są trzy projekty ustaw dotyczące możliwości przejścia na emeryturę bez względu na wiek: pierwszy obywatelski, który poparło milion osób, drugi autorstwa SLD i trzeci, najnowszy, przygotowany przez PSL. Ten ostatni to kontynuacja pomysłu prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w ostatnich dniach kampanii wyborczej uznał, że taka zmiana jest konieczna.

Przywrócenie wcześniejszych emerytur zapowiada też wybrany w wyborach prezydent Andrzej Duda. Projekt ustawy ma zgłosić tuż po oficjalnym objęciu stanowiska, czyli prawdopodobnie jeszcze w sierpniu. Okazuje się więc, że praktycznie wszystkie liczące się w Polsce partie polityczne są dziś za wprowadzeniem zmian w ustawie emerytalnej. Mało tego, posłowie będą też pracować nad projektem ustawy, która w przypadku renty rodzinnej pozwoli wdowie lub wdowcowi brać jedną emeryturę całą (wybraną: swoją lub współmałżonka) i 25 procent drugiej.

***
Cały Sejm chce zmiany ustawy
Wrócą wcześniejsze emerytury

Wcześniejsze emerytury wrócą i to możliwe, że już po wakacjach. Sejm bowiem uznał, że w obecnej sytuacji trzeba zmienić obowiązujące przepisy i wprowadzić możliwość skorzystania z prawa do emerytury bez względu na wiek.
Niespodziewana zmiana stanowiska
W głosowaniu, które odbyło się tydzień temu, w piątek, wniosek o prace nad warunkami, na jakich mają być przywrócone wcześniejsze emerytury, poparło 420 posłów. Tylko pięciu było przeciw, a dwóch się wstrzymało. Projekt ustawy trafił po głosowaniu do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, gdzie będzie dalej analizowany.
Chodzi tu o obywatelski projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, pod którym podpisało się, bagatela, milion osób. Złożony w Sejmie w 2010 roku, dopiero w 2011 roku został odrzucony. Obecnie będzie on rozpatrywany łącznie z dwoma innymi projektami, jednym złożonym przez SLD, a drugim przygotowanym przez PSL.

Czego chcieli obywatele
Obywatelski projekt ustawy przywracający wcześniejsze emerytury wprowadza furtkę, pozwalającą na skorzystanie z prawa do wcześniejszego zrezygnowania z pracy po spełnieniu określonych wymagań dotyczących okresu pracy. Przewiduje on, że prawo do emerytury miałyby kobiety, które mają co najmniej 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych, i mężczyźni mający staż składkowy i nieskładkowy wynoszący 40 lat niezależnie od wieku, w jakim spełnili ten warunek.
W uzasadnieniu swojego wniosku autorzy tłumaczą, że wielu pracowników mających długi staż pracy ma realne kłopoty z dalszym jej wykonywaniem. Wynika to z przemęczenia organizmu, chorób, które się ujawniają, a także niechęci pracodawców do zatrudniania takich osób. Wiek, choroby i przemęczenie sprawiają także, że takie osoby są mniej wydajne, a zatem mało atrakcyjne na rynku pracy.

Czy tylko okresy składkowe?
W projekcie jest mowa o tym, że do stażu pracy mają być zaliczone nie tylko okresy, gdy płacone były składki na ubezpieczenie społeczne, ale także nieskładkowe. Jeżeli chodzi o okresy nieskładkowe, dotyczyć to ma jednak tylko kobiet i okresów urlopów wychowawczych, które do końca 1998 roku nie wliczano do okresów składkowych. Projektodawcy uważają, że prawo nie może karać za urodzenie i wychowywanie dziecka.
Problem opieki nad dzieckiem został już rozwiązany i od 1 maja jest uznawany za okres składkowy i to wstecznie dla wszystkich objętych nowym systemem emerytalnym. A zatem ustawa mogłaby zawierać warunek, by staż dotyczył tylko okresów składkowych, czyli obejmujących faktyczne wykonywanie pracy lub pozostawanie bezrobotnym, ale wyłącznie w okresie prawa do zasiłku. Jednak wówczas bez szans na uzbieranie wymaganych lat byłyby osoby, które długo lub często chorowały, bo są to okresy bezskładkowe. Także ci pracownicy, którzy później rozpoczęli pracę zawodową, bo studiowali, mieliby mniejsze szanse na skorzystanie z prawa do wcześniejszej emerytury, bo nauka w szkole wyższej też traktowana jest jako okres bezskładkowy.

Budżet nie straci
W projekcie dotyczącym tylko osób objętych nowym systemem emerytalnym jest ważna informacja dowodząca, że wprowadzenie tego rozwiązania może się odbyć bez żadnego uszczerbku dla finansów publicznych. Wynika to z tego, że wyliczenie kwoty emerytury odbywa się poprzez podzielenie zgromadzonego w ZUS kapitału przez średnią, oczekiwaną długość życia, a więc wcześniejsza emerytura nie wpłynie na wysokość zgromadzonych oszczędności, a jedynie zmniejszy świadczenie, bo będzie ono dłużej wypłacane.
W uzasadnieniu ustawy podkreślono, że w praktyce obejmie ona niewielką liczbę osób, gdyż aby spełnić nowe wymagania, należałoby podjąć pracę najpóźniej w wieku 24 lat i bez przerwy być zatrudnionym, a do tego nie chorować. Tylko wówczas można by bowiem skorzystać z przywileju emerytury przed osiągnięciem ustawowego wieku.

Rząd mówił nie
Rada Ministrów pod kierownictwem premiera Donalda Tuska była za odrzuceniem tego projektu. Uznała go za całkowicie sprzeczny z kierunkiem reform systemu emerytalnego, który ma służyć ustabilizowaniu sytuacji finansowej Polski wobec starzejącego się społeczeństwa. Rząd podkreślił, że działa w interesie pracowników, bo dłuższa praca to wyższa emerytura. Nie akceptował też zróżnicowania przywileju wcześniejszej emerytury w stosunku do kobiet i mężczyzn, gdyż łamie to zasadę równego traktowania. Ważnym argumentem było także to, że składki emerytalne pokrywają zaledwie połowę wydatków funduszu emerytalnego. Pozostała kwota jest dotowana z budżetu.

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, który również opiniował ustawę, podkreślił, że wyłączenie z okresów liczonych do emerytury przebywania na zwolnieniach lekarskich może spowodować, że prawie nikt nie skorzysta z proponowanego rozwiązania. Zastrzeżenia miał także co do wyłączenia z okresu zaliczanego do stażu pracy nauki na wyższej uczelni, gdyż może się to spotkać z zarzutem nierównego traktowania ubezpieczonych.

Ważne jest jednak, że chociaż w projekcie zróżnicowano staż pracy pozwalający na wcześniejszą emeryturę, to Biuro Analiz Sejmowych uznało, że projekt nie narusza prawa Unii Europejskiej.

Uwaga! W poniedziałkowym „Expressie Ilustrowanym”:
x Projekt SLD, dotyczący wcześniejszych emerytur
x Projekt PSL
x Kiedy ustawa może zostać przyjęta i jakich rozwiązań należy się spodziewać.

Wiek emerytalny w niektórych krajach europejskich
KrajPowszechny wiek emerytalnyWiek przejścia na wcześniejszą emeryturęWymagany staż ubezpieczeniowy
Austria 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni62 lata
Belgia65 lat61 lat (60 lat)39 lat (40 lat)
Bułgaria63 lata i 8 miesięcy – mężczyźni, 60 lat i 8 miesięcy – kobiety53 lata i 2 miesiące – kobiety, 58 lat i 2 miesiące – mężczyźni15 lat
Chorwacja65 lat – mężczyźni, 61 lat – kobiety60 lat41 lat
Cypr65 lat63 lata-
Czechy62 lata i 8 miesięcy – mężczyźni, od 61 lat i 8 miesięcy – kobiety (w zależności od liczby dzieci)59 lat i 8 miesięcy – mężczyźni, od 58 lat i 8 miesięcy – kobiety
Dania65 lat--
Estonia63 lata – mężczyźni, 62 lata i 6 miesięcy – kobiety60 lat mężczyźni, 59 lat i 6 miesięcy – kobiety-
Finlandia65 lat--

(ciąg dalszy tabelki w poniedziałkowym „Expressie Ilustrowanym”)

Życzenia urodzinowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany