Wpływ migracji wojennej na populację w Polsce. Liczba osób mieszkających w naszym kraju sięgnęła 41,5 mln

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
04.03.2022, Przemyśl, uchodźcy z Ukrainy
04.03.2022, Przemyśl, uchodźcy z Ukrainy Fot Arkadiusz Gola
Udostępnij:
Organizacja Unii Metropolii Polskich przygotowała raport z którego wynika, że w Polsce mieszka obecnie prawie 3,2 mln obywateli Ukrainy. Przed wojną w Polsce było ok. 1,5 mln Ukraińców. Autorzy raportu wskazują, że migracja wojenna spowodowała, iż liczba osób mieszkających w Polsce sięgnęła 41,5 mln.

Raport „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach” został przygotowany przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Zaprezentowano go w poniedziałek na Europejskim Kongresie Ekonomicznym w Katowicach.

Dyrektor Centrum Analiz i Badań UMP Marcin Wojdat wskazał, że napływ uchodźców z Ukrainy spowodował, iż populacja Polski po raz pierwszy w dziejach przekroczyła 40 mln osób. Obecnie (dane na 1 kwietnia) w kraju mieszka 41,45 mln osób. Choć według danych firmy Selectivv przed wybuchem wojny w Polsce przebywało ponad 1,5 mln Ukraińców powyżej 15. roku życia, wybuch zwiększył tę liczbę do blisko 3,2 mln, wliczając dodatkowo dzieci w wieku do 14 lat.

Znacząco zmieniła się też struktura demograficzna ukraińskiej społeczności w Polsce. Przed 24 lutego, czyli inwazją Rosji na Ukrainę, znaczną jej część stanowili młodzi mężczyźni, którzy przyjechali do Polski w celach zarobkowych, o tyle od wybuchu wojny wielu z nich zdecydowało się wrócić do Ukrainy, aby walczyć, a do Polski przede wszystkim zaczęły przyjeżdżać kobiety z dziećmi.

Unia Metropolii Polskich wskazuje w raporcie, że od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Polsce nastąpiła gigantyczna społeczna mobilizacja w pomocy uchodźcom. Istotną rolę odgrywają samorządy: przeważająca większość Ukraińców zdecydowała się zatrzymać na dłużej w .największych polskich ośrodkach miejskich.

Według danych UMP w Warszawie mieszka obecnie 266,9 tys. Ukraińców, we Wrocławiu – 187,3 tys., w Krakowie – 177,6 tys., w Gdański – 157,6 tys., w Rzeszowie – 104,8 tys., w Katowicach – 96,5 tys., w Łodzi – 85,7 tys., w Poznaniu – 84,6 tys., w Lublinie – 68,4 tys., w Szczecinie – 59,6 tys., w Bydgoszczy – 43,4 tys., w Białymstoku – 36,6 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Politycy w studiu i.PL krytykują wpis Sikorskiego o Nord Stream

Więcej informacji na stronie głównej Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie