MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woonerf na ul. Stefanowskiego może powstać jeszcze w tym roku. Będzie jedną z nielicznych realizacji projektów budżetu obywatelskiego 2020

Piotr Jach
Piotr Jach
Choć realizacje projektów Budżetu Obywatelskiego Łodzi na rok bieżący zostały wstrzymane z powodów oszczędności wprowadzonych przez prezydent Hannę Zdanowską, procedury wykonania niektórych z nich już wszczęto i nie da się ich przerwać. Dotyczy to np. budowy woonerfu na ul. Stefanowskiego.

Przetarg na jego budowę został ogłoszony jeszcze przed decyzją prezydent Zdanowskiej. Dwa dni temu otwarto oferty. O kontrakt na wykonanie podwórca ubiega się pięć firm. Wprawdzie ich ceny są nieco wyższe od wydatków planowanych przez miasto, różnicę być może uda się pokryć z oszczędności poczynionych na innych przetargach. Gdyby się tak stało (decyzja zapadnie w ciągu kilku dni) ul. Stefanowskiego na odcinku od ul. Radwańskiej do ul. Potza powstałby jeszcze w tym roku, tak jak to pierwotnie planowano.

Koncepcja powstała w ramach ogólnopolskiego konkursu na plan zagospodarowania łódzkich kwartałów, jaki od 5 lat organizuje Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej „Cirkula” PŁ we współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną w Łodzi. Opracowany przez grupę studentów z Łodzi, Opola i Warszawy projekt zmiany ul. Stefanowskiego w przyjazny pieszym i rowerzystom zielony podwórzec miejski zwyciężył w tym konkursie i został zgłoszony do BUdżetu Obywatelskiego Łodzi na 2020 r. Okazał się jednym z najpopularniejszych projektów wśród głosujących w BO na rok bieżący.

Projekt woonerfu na odcinku od ul. Potza do ul. Radwańskiej zakłada m.in. pielęgnację istniejącej zieleni, nowe nasadzenia, budowę strefy rekreacji z ławkami, stojakami dla rowerów i niezbędną infrastrukturą oraz miejsce pod ogródki gastronomiczne.

Projekt przewiduje możliwość kontynuacji woonerfu na dalszych odcinkach ulicy Stefanowskiego, co pozwoliłoby stworzyć zieloną strefę przeszywającą tkankę miejską, łączącą ze sobą dwa kampusy Politechniki oraz park im. Klepacza i park im. Poniatowskiego.

Pogoda w Łódzkiem (4 maja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany