Wolna środa i długi wakacyjny weekend. Co robić 15 sierpnia w Łodzi [LISTA ATRAKCJI]

(JED)
Od środy w mieście znów tzw. długi weekend. Przez pięć dni łodzianie i turyści odwiedzający nasze miasto będą mogli korzystać z kilkudziesięciu różnych propozycji, głownie plenerowych. W sumie od środy do niedzieli w całym mieście odbędzie się kilkadziesiąt imprez plenerowych. Oto pełna lista atrakcji.

Coś dla miłośników starych tramwajów
W środę w starej zajezdni na Brusie będzie można oglądać kolekcję tramwajów pieczołowicie odnawianych przez Miłośników Starych Tramwajów.
– Będzie można do nas dojechać tzw. kanciakiem, czyli tramwajem 803, który kursował po linii zgierskiej – mówi Wojciech Źródlak z Klubu Miłośników Starych Tramwajów. – Będzie kursował z placu Wolności, kursy będą bezpłatne, za to moi koledzy będą rozdawać pamiątkowe bilety.
Zajezdnia będzie otwarta w godz. 12-17 podobnie jak znajdujący się po drugiej stronie ulicy Konstantynowskiej schron na Brusie. Tam będzie można obejrzeć wnętrze schronu, wystawy pamiątek, a także posłuchać opowieści o tym miejscu.
Zielona Łódź zaprasza o godz. 21 na projekcje filmów pod chmurką: w parku pomiędzy Lutomierską a Drewnowską w piatek „Va bank 2”, a w sobotę „Dzień Bastylii” i pokaz filmów krótkometrażowych związanych ze sztuką, a także plebiscyt na najlepszy polski film 15-lecia.

Z OSTATNIEJ CHWILI: Wybory samorządowe 2018: znamy TERMIN. Kiedy Polacy pójdą do urn?

Park Źródliska i Park Śledzia
W środę w Parku Źródliska (od strony Palmiarni) na pikniku rodzinnym z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości wystąpi zespół Harnam. Impreza rozpocznie się o godz. 17.30, wstęp na nią jest bezpłatny. W niedzielę Izabela Kaczanowska poprowadzi spacer po Parku Staromiejskim (Śledzia) w ramach projektu poznawania historycznych fragmentów miasta.
W piątek Potańcówka - Potańcz Po Staremu-Raraszek, czyli impreza taneczna w Poleskim Ośrodku Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a) o godz. 18.30 połączone z nauką krakowiaka.

Kino w plenerze
Piątek (17 sierpnia) i sobota (18 sierpnia) o godzinie 21:00 na terenie parku (pomiędzy ulicą Lutomierską, a Drewnowską) odbywać się będą projekcje filmów. W repertuarze 18 filmów (do 1 września).
PROGRAM: Vabank II – 17.08 – godz. 21:00
Dzień Bastylii / pokaz shortów – 18.08 – godz. 21:00
Projekcjom towarzyszyć będą konkursy, prelekcje, wyświetlanie filmów krótkometrażowych związanych ze sztuką, a także plebiscyt na najlepszy polski film 15-lecia.

Park śniadaniowy
Sobota 18 sierpnia - 10.00-14.00 Park Śniadaniowy, Tubajka - kawiarnia w parku i Torebka w Cukierce - Bistro & Katering Dietetyczny w Parku Źródliska.
Na terenie zabytkowego Parku Źródliska została zorganizowana przestrzeń do zabawy, sportu, aktywności, relaksu i odpoczynku, a także stoły przy których będzie można zjeść sobotnie śniadanie. Dla spragnionych weekendowego relaksu zorganizowana zostanie strefa leżakowa i do piknikowania na trawie. W ofercie pyszne śniadania, animacje dla dzieci, sport dla dorosłych i dzieci, dużo niespodzianek!

Gimnastyka w parku
Sobota (18 sierpnia) Zajęcia Tai Chi i Qi Gong w Parku Poniatowskiego. Zapraszamy do udziału w bezpłatnych i ogólnodostępnych zajęciach Qi Gong. Można będzie poznać i spróbować praktyki pracy z energią oraz odnaleźć się w tych ćwiczeniach, które odświeżają ciało, pogłębiają oddech, wzmacniają ścięgnai kręgosłup. Wszyscy, których zainspiruje praktyka Qi Gong - będą mogli ją regularnie kontynuować uczestniczyć w zajęciach Akademii Chen Taijiquan i Qi Gong. Spotkania odbywają się w soboty Parku Poniatowskiego w pobliżu altanki od godz. 15 do 16.
Sobota (18 sierpnia) i niedziela (19 sierpnia) JOGA W PARKU zajęcia odbywać się będą w 3 parkach : soboty, godz.12.00, Park im. Poniatowskiego (polanka przy stawie) - niedziele, godz.10.00, Park Źródliska II (polanka za Muzeum Kinematografii) - niedziele, godz.13.00, Park na Zdrowiu (mapka z miejscem spotkań na wydarzeniu) Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Niedziela (19 sierpnia) Przystanek Park Śledzia Zielona Łódź zaprasza do zatrzymania się na kilku przystankach związanych z historią miasta i różnym przeznaczeniem terenu dzisiejszego Parku Staromiejskiego. Start: przy zegarze słonecznym Czas i data: godzina 12:00 Prowadzenie: Izabel Kaczanowska Niedziela 19 sierpnia Koncert w Altanie 17.00, Park Źródliska I Dźwięki niezapisane, Kwartet jazzowy Jacek Namysłowski - puzon Michał Mościcki - kontrabas Agnieszka Gruszek - fortepian Piotr Papierski - perkusja

Piotrkowska
Piotrkowska Kameralnie (występ Dixie Friends) - 15 sierpnia, godz. 20.00 (pasaż Rubinsteina)
Stand-up Piotrkowska (występ Cezarego Jurkiewicza) – 16 sierpnia, godz. 21.00 (pasaż Rubinsteina)
Songwriter Łódź Festiwal (Henry no Hurry, Ms. Obsession) - 18 sierpnia, godz. 20.00 (woonerf - ul. 6 Sierpnia).
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Na następnych stronach zobacz wydarzenia kulturalne

Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282

17.08

godz. 21:00 w ramach Geyer Music Factory zapraszamy na koncert zespołu Kroke&Sławek Berny Kroke - to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl występując na całym świecie z wybitnymi artystami od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy’ego. W 2017 roku Kroke obchodziło 25-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji ukazały się dwa albumy: Traveller i dwupłytowa kompilacja „25 The Best Of” z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu.

Cena: 25 zł miejsca siedzące, 20 zł miejsca stojące

18.08

godz. 12:00 „Dzieje rodu Geyerów. Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi” - Ludwik Ferdynand Geyer, saksończyk z urodzenia, porzucił życie w rodzinnych stronach, by w 1828 r. osiąść w Łodzi i w ciągu dekady stać się największym lokalnym przemysłowcem. Ten ikoniczny „pierwszy Lodzermensch” odważnie inwestował i wzniósł imponujący gmach tkalni, którą wyposażył w pierwszą w mieście maszynę parową, ale w ostatnich dekadach życia popadł w finansowe tarapaty. Jego syn, Gustaw Adolf Geyer, wyprowadził firmę z kryzysu, lecz ceną okazało się nadwątlenie rodzinnych relacji – popadł w konflikt z braćmi Ryszardem i Emilem. Kolejny z synów Ludwika, Eugeniusz Geyer, musiał zmagać się z wyzwaniami prowadzenia przedsiębiorstwa podczas wojennej zawieruchy. Więcej opowieści o splątanych losach rodu posłuchać będzie można 18 sierpnia 2018 r. podczas spaceru po ewangelickiej części Starego Cmentarza w Łodzi, który poprowadzi Marcin Gawryszczak, kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego CMWŁ.

Zbiórka przy bramie prowadzącej na ewangelicką część Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 43.

BEZPŁATNE

godz. 21:00 w ramach Polówki, na dziedzińcu CMWŁ, odbędzie się pokaz filmu „Boska Florence” - Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie. Niestety bez wzajemności. Natura obdarzyła ją słuchem i głosem, które nawet głuchego doprowadziłyby do rozpaczy. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie jej się to udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St Clair Bayfielda - brytyjskiego aktora arystokraty posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnegie Hall nawet Bayfield wpadł w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej.

BEZPŁATNE

Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a

15.08.2018r. Udział Zespołu Tańca Ludowego Harnam w pikniku rodzinnym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Punktem kulminacyjnym będzie o godz. 20:30 bezpośrednia transmisja z Warszawy z obchodów centralnych i widowiska artystycznego pt."Wolność we krwi”.

Wydarzeniu towarzyszą we wszystkich miastach wojewódzkich pikniki rodzinne. Piknik odbędzie się w Parku Źródliska I – al. Marszałka Piłsudskiego 61. Część artystyczna rozpocznie się ok. 17.30. Wstęp bezpłatny

17.08.2018

Potańcówka - Potańcz Po Staremu // Raraszek Raraszek jest jednym z duchów podziemnych różne ludziom robiący dogodności za zapis duszy. Mógł w kieszeni, tabakierce lub kiesce być chowanym; wielce obraźliwy i bardzo wówczas mściwy. [Oskar Kolberg, Dzieła Wszystkie Tom 7 - Krakowskie, część III, str. 202] Skład: Katarzyna Chodoń - wokal, taniec Maria Stępień - skrzypce prym Darya Butskaya - skrzypce sekund Aleksander Kwietniak - klarnet Arkadiusz Szałata - basy (wiolonczela 3/4)

18:30 - warsztaty krakowiaka od zera (Katarzyna Chodoń) 20:00 - koncert z muzyką do tańca Bilety wstępu: 20 zł/os +10 zł warsztaty taneczne z Katarzyną Chodoń

Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a

18.08.2018

Joga i muzykoterapia

godz. 10.00-11.00 sesja jogi połączona z uwalnianiem napięć z ciała godz. 11.30-13.00 Warsztat dźwiękowy. Dźwięk w połączeniu z rytmem i odczuciami wewnętrznymi harmonizuje ciało i umysł. Pozwala na przyjrzenie się sobie, własnym potrzebom, emocjom i umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi. Praca z dźwiękami to proces skierowany na fizyczną i psychiczną integrację. Małgorzata Kronenberger – terapia dźwiękiem, www.viriama.pl Koszt: 35 zł Obowiązują zapisy na adres: [email protected]

Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a - ogród

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

16 sierpnia (czwartek,) godz. 10:30 – 12:00 Zajęcia edukacyjne „Orient express”: Muzealny bestiariusz - orientalne stwory to nie tylko potwory Zbiórka: hol główny Bilety: 5 zł Zapisy: 42 254 90 11, 692 926 319 / [email protected] W czasie wakacji zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat do muzealnej podróży „Orient expressem". Każdy przystanek to nowe spotkanie z kulturą oraz sztuką Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Punktem wyjścia do działań edukacyjnych będą orientalia ze zbiorów Muzeum oraz wybrane ekspozycje Pałacu I. Poznańskiego. Każdorazowo zajęcia kończy warsztat plastyczny, podczas którego dzieci wykonują pracę, nawiązującą do tematu przewodniego spotkania.

Miejska Biblioteka w Łodzi

16.08 godz. 10.00

Filia 17 BMwŁ ul Mackiewicza 35
Łamańce językowe - dla dzieci. Zabawy językowe!

Na początek dzieci czytają rymowanki i wierszyki zebrane w książce Krzysztofa Kiełbasińskiego, jest przy tym dużo zabawy ;-). Następnie dzieci tworzą własne ilustracje zainspirowane łamańcami.

zajęcia są bezpłatne.

16.08. godz 12.00

Biblioteka Otwarta ul. Narutowicza 8/10

Przygotowanie do animacji i pracy głosem – Teatrzyk Kamishibay

Zachęcamy dzieci i dorosłych do współtworzenia z nami nowych przedstawień.

Zostań narratorem i rozbudź wyobraźnie widzów Teatrem Kamishibay, umieszczaj kolejno ilustracje w przenośnym, drewnianym okienku i odczytuj tekst przedstawienia. Zbuduj wyjątkowy nastrój za pomocą dźwięku, głosu przenosząc widzów w magiczny świat opowieści.

Zajęcia są bezpłatne.

16.08. godz. 12.00

Filia nr 19 ul. Żubardzka 3

Gry i zabawy dla dzieci

  • Rusz głową! Logiczne oraz przygodę gry planszowe, zabawa w grupach
  • Pocztówka z wakacji (tworzenie pocztówki z wakacji różnymi technikami plastycznymi)
  • Elementy pedagogiki zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz kostek edukacyjnych
  • Warsztaty z klockami lego (tworzenie budowli i pojazdów z klocków lego)

Zajęcia bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Krzemieniecka 3

koncert plenerowy Alameda 5 w ramach LDZ Alternatywa 2018:

data: 16.08.2018 godz. 21.00, wstęp wolny

Alameda 5 to bydgosko-toruńska grupa grająca psychodeliczną muzykę avant rockową – jedyne w swoim rodzaju połączenie brzmień gitarowo-elektronicznych z transowymi rytmami, To muzyka często zmierzająca w stronę kosmicznego funka z nawiązaniami do nowej fali, postrocka a nawet rocka progresywnego. Drugi album zespołu “Eurodrome” ukaże się na przełomie 2018/2019 r. nakładem Instant Classic. Zapowiedzią albumu jest maxi-singiel “CDTE” opublikowany w Internecie w na początku maja 2018: https://youtu.be/iaJcOkSr194

Koncert w ramach cyklu LDZ Alternatywa 2018.

Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13
16.08.18r. w godzinach 10.00 - 12.00 Warsztaty kulinarne pieczenia ciasteczek. Uczestnikami mogą być dzieci w wieku 5 - 10 lat. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy pod nr tel. 42 684 24 02 lub e-mail [email protected] Grupa może liczyć max 20 dzieci.

Muzeum Kinematografii w Łodzi

17.08.2018 • Letni Kinematograf Rozrywkowy godz. 20.30 pokaz plenerowy na Starym Rynku w Łodzi. Seans filmu pełnometrażowego "American Honey" (2016), 158’, w reżyserii Andrea Arnold, poprzedzony jest prelekcją i konkursami dla widzów oraz pokazem filmu krótkometrażowego wstęp wolny

18−19.08.2018 • Weekend z Romanem Polańskim Roman Polański to jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich reżyserów. Z okazji 85. urodzin twórcy zapraszamy do Kinematografu na pokazy specjalne. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 16.00 przypomnimy fenomenalne, nominowane do Oscara w 10 kategoriach, Chinatown (1974) z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. W niedzielę, 19 sierpnia o godz. 17.00 wyświetlimy film dokumentalny Roman Polański: moje życie, który, poprzez osobiste wypowiedzi artysty, jest próbą sprostowania nieprawdziwych wersji jego życiorysu powielanych w kilkudziesięciu wydanych na Zachodzie książkach. Obie projekcje poprzedzi pokaz etiudy studenckiej Wiktora Grodeckiego Portret artysty z czasów młodości, która jest wyjątkowym reportażem z pobytu Romana Polańskiego w Szkole Filmowej w 1980 roku. wstęp płatny

19.08.2018 • Mały Kinematograf godz. 12.00 Mały Kinematograf to spotkania kulturalno-edukacyjne dla najmłodszych w wakacyjne niedziele. Dzieci w wieku 3 – 7 lat kręcą własne filmy animowane, wspólnie oglądają, zwiedzają i tworzą: malują, wycinają, wyklejają, kreują przestrzeń, a przede wszystkim dobrze się bawią. Poznają historię polskiego filmu animowanego. Na dużym ekranie oglądają przygody bohaterów rysunkowych i lalkowych opowieści, m.in. Bolka i Lolka, Pampaliniego, Reksia i wielu innych, a przede wszystkim dobrze się bawią. wstęp płatny

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nic specjalnego Łódź niema do zaoferowania. A jest okazja do świętowania.
ł
łodzki menel!
nasrać sąsiadowi na wycieraczkę!
J
Janusz
Piwko na świeżym powietrzu na działeczce, a nie szlajanie sie po śmierdzącym mieście.
Dodaj ogłoszenie