Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Marlena Felisiak
Marlena Felisiak
4 października 2023 roku jest 588. dniem wojny. Sztab Generalny Ukrainy informuje o walkach na wschodzie i południu kraju i o rosyjskich atakach na osiedla cywilne. Wczoraj doszło na Ukrainie do 43 starć. Rosjanie wystrzelili 5 rakiet manewrujących, przeprowadzili 108 bombardowań i 55 ostrzałów artyleryjskich. Są ofiary śmiertelne i ranni. Zanotowano też zniszczenia obiektów infrastruktury.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
08:5904.10.2023

Rosyjskie dowództwo wojskowe, w tym minister obrony Siergiej Szojgu, promuje oficerów, którzy nakazują swoim żołnierzom odpieranie ukraińskich ataków za wszelką cenę, bez liczenia się ze stratami osobowymi - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Podczas wtorkowej telekonferencji z dowódcami wojskowymi Szojgu wypowiedział się pozytywnie o niektórych formacjach walczących w pobliżu miejscowości Robotyne i Werbowe w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy. Są to jednostki, które decydują się kontynuowanie szturmów mimo poważnych strat osobowych ponoszonych podczas tych operacji - zauważa ISW.

Jak podkreślił think tank, rosyjscy dowódcy coraz częściej stają przed wyborem pomiędzy wyniszczaniem swoich oddziałów w kontratakach i uzasadnionym z wojskowego punktu widzenia wycofywaniem się na wcześniej przygotowane pozycje.

Zarządzając odwrót i przeciwstawiając się w ten sposób rozkazom przełożonych, oficerowie ryzykują jednak swoją karierę - ocenił ISW.

08:2604.10.2023

W nocy kilkadziesiąt ukraińskich dronów zaatakowało rosyjskie regiony. Według niezależnych serwisów internetowych, bezzałogowce eksplodowały w obwodach: kurskim, biełgorodzkim i briańskim. Nie ma dokładnych informacji o skutkach nocnego ataku.
Według portalu Meduza, w obwodzie biełgorodzkim drony uszkodziły kilka budynków, w tym jeden należący do lokalnej administracji. Nie udało się ustalić, jakie są efekty ataku w obwodach kurskim i briańskim. Miejscowa administracja potwierdza jedynie sam fakt ataku z powietrza. Od maja, każdego dnia bezzałogowce eksplodują na terytorium rosyjskiego agresora, niszcząc magazyny paliwa i amunicji oraz uszkadzając budynki lokalnych administracji. Drony eksplodują także w Moskwie, Petersburgu i na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Według niezależnych serwisów internetowych na półwysep docierają także grupy dywersyjne, których działania wywołują panikę wśród personelu wojskowego agresora.

07:5404.10.2023

Sztab Generalny: W ciągu dnia obrońcy zniszczyli kolejnych 450 wrogów, 47 systemów artyleryjskich i 13 czołgów Federacji Rosyjskiej.

07:3004.10.2023

Wolontariusz z Łotwy zginął pod Lymanem.

07:0004.10.2023

Sztab Generalny Ukrainy informuje o walkach na wschodzie i południu kraju i o rosyjskich atakach na osiedla cywilne. Wczoraj doszło na Ukrainie do 43 starć. Rosjanie wystrzelili 5 rakiet manewrujących, przeprowadzili 108 bombardowań i 55 ostrzałów artyleryjskich. Są ofiary śmiertelne i ranni. Zanotowano też zniszczenia obiektów infrastruktury.
Wojska ukraińskie kontynuują natarcie na południe od Bachmutu, a także w rejonie Melitopolu.
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 14 uderzeń w rejony koncentracji rosyjskich wojsk i sprzętu. Zniszczyło również 6 rosyjskich wyrzutni rakiet. Artyleria rakietowa ostrzelała 3 rosyjskie zgrupowania wojsk i z niszczyła 21 dział na stanowiskach bojowych.

22:1003.10.2023

Od początku roku zneutralizowaliśmy prawie 4 tys. cyberataków na ukraińskie organy władzy i obiekty infrastruktury krytycznej - poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Większość wrogich ataków ma na celu znalezienie dostępu do elektronicznego obiegu dokumentów organów władzy państwowej i technologicznych systemów infrastruktury - czytamy w komunikacie.

By "wejść do systemu", rosyjscy hakerzy najczęściej wykorzystują dostępne serwisy, takie jak skrzynki e-mail.

Jak przypomina ukraińska redakcja Radia Swoboda, na początku sierpnia SBU poinformowała o zablokowaniu próby dostępu do systemu wymiany danych Sił Zbrojnych Ukrainy przez rosyjski wywiad wojskowy.

21:3503.10.2023

Różne podejścia Polski i Węgier do wojny na Ukrainie w żaden sposób nie wykluczają współpracy w innych obszarach, takich jak sprzeciw wobec nielegalnej imigracji i obowiązkowych kwot czy obrona rodziny oraz wartości chrześcijańskich – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w długim wywiadzie udzielonym dziennikowi „Magyar Nemzet”.

Bardzo kibicujemy partii rządzącej w Polsce, ponieważ w ostatnich latach byliśmy w stanie skutecznie rozwijać z polskim rządem współpracę między dwoma krajami – stwierdził Szijjarto. Według niego rzeczą niewytłumaczalną jest, że po ogromnej pomocy, jaką Polska okazała Ukrainie, została przez Kijów pozwana do Światowej Organizacji Handlu w związku ze sporem o ograniczenia importu zbóż.

„Niedopuszczalne jest również, aby kraj aspirujący do członkostwa w Unii Europejskiej podejmował działania prawne przeciwko państwom członkowskim UE w sprawach handlowych” – powiedział Szijjarto w kontekście importu zboża. „Nie było mowy o tym, że Ukraińcy zaleją zbożem rynki Europy Środkowej, zniszczą środkowoeuropejskich rolników, osiągną duży zysk, a następnie wrócą do domu. Chodziło o przewiezienie go przez te kraje do portów, gdzie zostanie załadowane na statki i przewiezione tam, gdzie jest potrzebne” – dodał.

20:5703.10.2023

Stany Zjednoczone będą mogły kontynuować pomoc dla Ukrainy "jeszcze przez kilka miesięcy", jeśli Kongres nie zagłosuje za wsparciem finansowym w nowym budżecie USA dla walczącego kraju - powiedział we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Kirby zaznaczył, że dokładny czas trwania amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zależał od potrzeb ukraińskiej armii i tego, co będzie się działo "na polu bitwy" wobec zbliżającej się zimy.

Zwrócił jednak uwagę, że "czas jest przeciwko (Zachodowi), jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy". Podkreślił, że brak wsparcia w amerykańskim budżecie może doprowadzić do ogromnych zmian na polu walki z Rosją.

Deklaracje Kirby'ego były odniesieniem do wtorkowej telefonicznej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami krajów sojuszniczych, Unią Europejską i NATO na temat dalszego skoordynowanego wsparcia dla Ukrainy.

"Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że w żadnych okolicznościach nie możemy pozwolić, aby amerykańskie wsparcie dla Ukrainy zostało przerwane" – oświadczył.

Zdaniem rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA mała grupa republikanów, którzy są przeciwni dalszej pomocy dla Ukrainy, nie może przekreślić dotychczasowych wysiłków na froncie walki z Rosją. 

"Taka utrata wsparcia sprawi, że (prezydent Rosji Władimir) Putin uwierzy, że może nas teraz przeczekać i kontynuować konflikt, dopóki nie upadniemy my, nasi sojusznicy i partnerzy" – powiedział Kirby.

"Przeciwstawienie się zdolnościom Putina do prowadzenia wojny z sąsiednim narodem może w rzeczywistości zapobiec większemu konfliktowi, w którym mogą być potrzebne wojska amerykańskie" – dodał Kirby.

20:1803.10.2023

Zginął łotewski ochotnik walczący na wojnie po stronie Ukrainy - poinformowała we wtorek łotewska telewizja. Łotysz poległ pod Łymanem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ataku rosyjskiego drona.

Śmierć ochotnika potwierdziło łotewskiej telewizji jego kilku towarzyszy broni. Nie ujawniono tożsamości poległego. Ani ukraińska, ani łotewska strona oficjalnie nie potwierdziła tych doniesień.

Rzeczniczka MSZ w Rydze Diana Eglite powiedziała agencji LETA, że informację o śmierci Łotysza otrzymano z ambasady w Kijowie, ale wciąż oczekiwane jest oficjalne potwierdzenie tego faktu przez władze ukraińskie.

Jak podkreśla LSM, możliwe, że mężczyzna zginął w tym samym ataku rosyjskiego drona, w którym w sobotę poległ ochotnik z Estonii Tanel Kriggul, należący do Legionu Międzynarodowego.

Portal Delfi pisze, że jest to pierwszy znany przypadek śmierci łotewskiego ochotnika na wojnie Rosji przeciwko Ukrainie.

20:0203.10.2023

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, Rusłan Stefańczuk poinformował, że Parlament Europejski zatwierdził rewizję budżetu UE na lata 2021-2027. Poprawki obejmują utworzenie specjalnego Funduszu Ukraińskiego o wartości 50 mld euro.

“Ważna decyzja dla Ukrainy! Parlament Europejski zgodził się na weryfikację Wieloletnich Ram Finansowych UE, co jest ważnym krokiem w kierunku przyjęcia Instrumentu Finansowego dla Ukrainy “Ukraine Facility” - napisał na Facebooku.

Głosowanie odbyło się podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. "Za" głosowało 393 europosłów.
Przewodniczący ukraińskiego parlamentu podziękował posłom i przewodniczącej Robercie Metsoli za tę decyzję. “Stabilne wsparcie dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro na najbliższe lata jest znaczącym wkładem w nasze wspólne zwycięstwo i odbudowę” - podkreślił Rusłan Stefańczuk.

Europejscy politycy zaapelowali o zapewnienie elastyczności ukraińskiemu funduszowi, biorąc pod uwagę niepewność sytuacji wokół Ukrainy. W związku z wyzwaniami spowodowanymi wojną i rosnącymi problemami migracyjnymi, posłowie przyjęli wniosek Komisji Europejskiej o utworzenie tak zwanej "rezerwy ukraińskiej" w wysokości dodatkowych 2 miliardów euro.

Rusłan Stefańczuk podkreślił, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Unia Europejska jest liderem we wspieraniu kraju i solidaryzuje się z jego mieszkańcami w walce o demokrację i przeciwko rosyjskiemu autorytaryzmowi. Od początku wojny Unia zapewniła już ponad 30 miliardów euro wsparcia finansowego dla Ukrainy

19:5203.10.2023

Największy ukraiński koncern lotniczy Antonow podpisał umowę z francuską firmą Turgis & Gaillard na produkcję na Ukrainie dronów bojowych, opartych na projekcie Aarok - podał portal francuskiej gazety "La Tribune".

Antonow już w połowie września informował, że rozszerza zakres swojej produkcji o wytwarzanie dronów bojowych na potrzeby armii odpierającej inwazję Rosji na Ukrainę. Nie podał jednak wówczas rodzaju bezzałogowca, którego produkcją będzie się zajmował.

Koncern już projektował i budował drony, jednak najważniejszym obszarem jego zainteresowania zawsze pozostawały samoloty transportowe. Produkcja tych samolotów będzie kontynuowana, lecz większe zaangażowanie w branżę bezzałogowców lepiej odpowie na aktualne potrzeby Ukrainy podczas wojny. Według ekspertów dotychczasowe doświadczenie Antonowa można wykorzystać do budowy dronów długodystansowych, zdolnych do przeprowadzania ataków na cele położone w głębi Rosji.

Według "La Tribune", Antonow rozpocznie produkcję dronów w przyszłym roku.

19:1103.10.2023

Port w Kłajpedzie jest przygotowany do tego, aby przejąć kontrolę nad ukraińskim zbożem - oświadczyły władze w Wilnie. Dzisiaj polski minister rolnictwa Robert Telus rozmawiał na ten temat ze swoimi odpowiednikami z Litwy i Ukrainy.

Szefowie resortów rolnictwa Polski, Litwy i Ukrainy wypracowali rozwiązanie, które zabezpiecza polskich rolników. Uzgodniono, że od jutra kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostaną przeniesione do portu w Kłajpedzie. Dotychczas odbywały się one na granicy ukraińsko-polskiej. Minister rolnictwa Litwy Kestutis Navickas podpisał już deklarację, dzięki której służby żywności i weterynarii w pełni przejmą państwową kontrolę nad zbożem. Szef litewskiego resortu zaznaczył, że trójstronne porozumienie jest ważnym krokiem naprzód i dużym wsparciem dla Ukrainy, która teraz bardzo potrzebuje "skutecznych korytarzy solidarności". Przyspieszy to również ukraiński eksport do krajów trzecich.

Minister rolnictwa Robert Telus podkreślił, że pomimo iż tranzyt będzie odbywał się przez Polskę kontrolowany tymi samymi plombami, co do tej pory, to nie będzie stanowił zagrożenia dla polskiego rynku.

18:3103.10.2023

Wołodymyr Zełenski podczas swojej podróży na front dokonał przeglądu sprzętu wojskowego używanego w walkach w kierunku Kupiańska. 

„Głowa państwa odwiedziła także oddział pancerny 21. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej, gdzie dokonał przeglądu sprzętu przekazanego armii ukraińskiej przez partnerów zachodnich, w szczególności czołgów Leopard-2 i bojowych wozów piechoty CV-90 […]” , – pisze Kancelaria Prezydenta.

17:5203.10.2023

Prezydent Joe Biden zorganizował telekonferencję na temat dalszej pomocy dla Ukrainy. Uczestniczyli w niej przywódcy NATO, Unii Europejskiej, grupy G7, Polski oraz Rumunii.

Biały Dom poinformował, że w telekonferencji uczestniczyli premier Kanady Trudeau, przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Michel, kanclerz Niemiec Scholz, premier Włoch Meloni, premier Japonii Kishida, sekretarz generalny NATO Stoltenberg, prezydent Polski Duda, prezydent Rumunii Iohannis, premier Wielkiej Brytanii Sunak i minister spraw zagranicznych Francji Colonna. Biały Dom zapowiedział, że niedługo poda więcej szczegółów na temat rozmowy prezydenta USA ze światowymi przywódcami. Telekonferencja miała miejsce kilka dni po tym jak amerykański Kongres nie przewidział w ustawie o tymczasowym podniesieniu limitu długu publicznego środków dla Kijowa. Zarówno prezydent Biden jak i przywódcy w Kongresie zapewniają, że pakiet dalszej pomocy militarnej, ekonomicznej i humanitarnej dla Ukrainy zostanie uchwalony.

17:2903.10.2023

Wciąż obserwujemy aktywne próby obchodzenia sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś - powiedział we wtorek Toms Platacis, szef łotewskiej Jednostki Wywiadu Finansowego.

Informacje o takich próbach docierają do nas stale - podkreślił Platacis, cytowany przez agencję LETA. Według niego obserwowana jest tendencja przemytu rozmaitych dóbr luksusowych dla białoruskich i rosyjskich obywateli.

Pytany o to, co należy zrobić, by zapobiec takim działaniom, odparł: "Ludzie powinni być pociągnięci do odpowiedzialności, wsadzeni do więzienia". Jak stwierdził, "to tylko kwestia czasu".

16:5803.10.2023

Zwiększenie przez Rosję wydatków militarnych, umożliwi jej przywrócenie pełnych zdolności bojowych szybciej niż dotychczas uważano - oświadczył doradca litewskiego prezydenta Kestutis Budrys. W ten sposób skomentował doniesienia sprzed ponad tygodnia o tym, że Kreml zwiększy wydatki na obronność z czterech procent PKB do rekordowych sześciu procent.

Budrys w rozmowie z wileńską rozgłośnią Żiniu Radijas zaznaczył, że Litwa nie ma już czasu na długie rozważania dotyczące wzmocnienia swoich zdolności obronnych. W jego opinii siły wojskowe rozmieszczone w regionie krajów bałtyckich są niewystarczające do obrony każdego centymetra terytorium NATO. 

"Dlatego mówimy, że potrzebujemy jednostek rozmieszczonych na stałe. A w przypadku konfliktu posiłki będą musiały przybyć szybciej, aby Rosja nie zaskoczyła nas nieprzygotowanych do obrony" - wyjaśnia doradca prezydenta Gitanasa Nausedy.

16:3903.10.2023

Ukraina, nauczona doświadczeniem poprzedniej zimy, gdy Rosjanie usiłowali zniszczyć jej infrastrukturę energetyczną, przygotowuje się, by przetrwać następną, korzystając z pomocy innych państw. W Polsce i Rumunii będą przechowywane transformatory wysokiego napięcia, które Ukraińcy zabiorą, gdy staną się im potrzebne - napisał "The Economist".

Przed rosyjską inwazją Ukraina była w stanie wyprodukować znacznie więcej energii, niż zużywała, co pozwoliło przetrwać, gdy część systemu energetycznego została zniszczona przez najeźdźców. Była też w posiadaniu dopiero co wycofanych z użytkowania transformatorów, które można było ponownie podłączyć do sieci, gdy Rosjanie zniszczyli te nowsze. Mimo to między 10 października a końcem grudnia ubiegłego roku przeciętne ukraińskie gospodarstwo domowe nie miało prądu przez łączny okres pięciu tygodni - informuje brytyjski tygodnik.

Ukraińskich inżynierów chwalono za zapobieżenie upadkowi systemu energetycznego zeszłej zimy, kiedy był on poddany ciągłemu rosyjskiemu ostrzałowi. Zastosowano pomysłowe schematy przemieszczania zarówno energii elektrycznej, jak i sprzętu po całym kraju. Szkody wyrządzone przez Rosję ubiegłej zimy były ogromne. Według raportu UNDP w kwietniu 2023 r. moc wytwórcza energii elektrycznej spadła na Ukrainie o 51 proc. w porównaniu z okresem tuż przed inwazją Rosji w lutym 2022 r.

Moc wytwórcza energetyki jądrowej spadła natomiast o 44 proc. Ten segment infrastruktury energetycznej odpowiada za największą część ukraińskiej produkcji energii. Stało się tak dlatego, że Rosjanie przejęli we władanie największą w Europie siłownię tego typu - Zaporoską Elektrownię Atomową. Nad pozostałymi trzema siłowniami jądrowymi Ukraińcy sprawują kontrolę i nie zostały one bezpośrednio zaatakowane - informuje "The Economist".

Ukraińscy inżynierowie pracują obecnie przez całą dobę, aby naprawić to, co mogą, przed nadchodzącą zimą, m.in. dzięki finansowej i materiałowej pomocy ze strony sojuszników. Ukraina zamówiła 100 nowych transformatorów wysokiego napięcia, z których połowa ma zostać wyprodukowana w kraju, a połowa za granicą, jednak - zauważa tygodnik - ponawiające się ataki na ukraińskie fabryki spowodowały, że niewiele z nich zostało faktycznie wyprodukowanych. Te wyprodukowane za granicą będą natomiast składowane w Polsce i Rumunii, dopóki nie będą potrzebne.

Herman Hałuszczenko, ukraiński minister energetyki, twierdzi, że kraj przygotowuje się na ponowne ataki na system energetyczny, ale z powodu tego, że Ukraina nie ma już nadwyżki mocy produkcyjnych i ma niewiele zapasowego sprzętu, sytuacja jest znacznie gorsza niż przed rokiem. Jedna z dobrych informacji jest taka, że Ukraina jest teraz podłączona do europejskiej sieci energetycznej, dzięki czemu może importować energię, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ukraińcy mają teraz duże doświadczenie w odpieraniu ataków lotniczych - powiedział minister Hałuszczenko i dodał, że Rosjanie prawdopodobnie również wyciągnęli wnioski z poprzedniej zimy, kiedy nie udało im się zniszczyć systemu energetycznego. Jedynym sposobem na to, by na Ukrainie nie było przerw w dostawie prądu, jest więc dostarczenie Ukrainie większej liczby systemów obrony przeciwlotniczej. 21 września, po raz pierwszy od wiosny, Rosja wysłała falę dronów przeciwko ukraińskiej sieci energetycznej; cztery piąte z nich zostało zestrzelonych.

Dmytro Sacharuk, dyrektor wykonawczy operatora energetycznego DTEK, twierdzi natomiast, że najbliższej zimy jeszcze groźniejsze od rakiet i dronów mogą być ataki cybernetyczne na system. Udany atak "może sparaliżować cały system", a to może być "znacznie bardziej niebezpieczne niż uszkodzenia fizyczne" - twierdzi Sacharuk, cytowany przez "Economist".

16:0003.10.2023

Rosyjskie oddziały Szturm-Z przypominają bataliony karne wprowadzone przez Józefa Stalina w 1942 roku podczas II wojny światowej; na froncie na Ukrainie liczebność tych oddziałów karnych to co najmniej kilkuset ludzi - ocenia we wtorek agencja Reutera.

Szturm-Z to nieoficjalna nazwa oddziałów, złożona z nazwy stosowanej dla jednostek szturmowych i litery Z - propagandowego symbolu inwazji Rosji na Ukrainę. Każdy oddział składa się ze 100-150 ludzi i podlega regularnej armii. Reuters rozmawiał z osobami, które zidentyfikowały co najmniej pięć takich oddziałów uczestniczących w odpieraniu kontrofensywy ukraińskiej na południu i wschodzie Ukrainy. Dziennikarze rozmawiali z ludźmi wcielonymi do tych jednostek, ich krewnymi i z wojskowymi rosyjskiej armii, którzy mieli do czynienia z tymi oddziałami.

Media oficjalne w Rosji informowały o istnieniu oddziałów Szturm-Z, ale nie ujawniały, jak powstają te oddziały ani jakie ponoszą straty. Oddziały - jak podaje Reuters - składają się z więźniów i z żołnierzy, którzy naruszali dyscyplinę, a wszyscy w tych oddziałach uważani są za żołnierzy o niższej wartości - mięso armatnie. Jeden z rozmówców Reutera z tych oddziałów opisywał, że zwerbowano go w więzieniu, gdzie odsiadywał wyrok za kradzież i że z jego jednostki, która trafiła pod Bachmut w obwodzie donieckim, tylko 15 ludzi spośród 120 pozostało żywych.

Grupa Conflict Intelligence Team ocenia, że resort obrony Rosji wykorzystuje te oddziały jako "zbędną piechotę" i wysyła je na najniebezpieczniejsze odcinki frontu.

O ile wcześniej skazańcy trafiali na front w szeregach najemniczej Grupy Wagnera, to teraz jednostki Szturm-Z podlegają bezpośrednio resortowi obrony Rosji.

Do oddziałów trafiają żołnierze za naruszenia dyscypliny - ci, którzy byli pijani na służbie, brali narkotyki albo po prostu odmówili wykonania rozkazu. Przepisy rosyjskie przewidują, że o wcieleniu do batalionu karnego powinien zadecydować sąd wojskowy, ale żaden z rozmówców agencji Reutera nie słyszał, by sądy wypowiadały się w sprawie wcielania do jednostek Szturm-Z.

Jak zauważa Reuters, z historii znany jest precedens wcielania żołnierzy za brak dyscypliny do jednostek karnych: w 1942 roku, gdy Armia Czerwona cofała się przed ofensywą wojsk Niemiec hitlerowskich, Stalin nakazywał wcielanie żołnierzy, którzy ulegli panice albo uciekali z posterunku do batalionów karnych, wysyłanych na najcięższe odcinki frontu.

15:4603.10.2023

Dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Mykoła Oleszczuk pokazał, jak wczoraj w nocy siły obrony powietrznej zestrzeliły drony Shahed w obwodach dniepropietrowskim i odeskim.

15:0503.10.2023

Władimir Putin jest w stanie obejść nakładane na Rosję sankcje, jednak nie poradzi sobie z utratą zasobów intelektualnych rosyjskiego społeczeństwa; każdy opuszczający kraj inżynier będzie oznaczać jedną rakietę mniej w arsenale Kremla - ocenia w wyemitowanej we wtorek w telewizji ERR rozmowie rosyjski opozycjonista Garri Kasparow.

Były szachowy mistrz świata przyznał, że nie wierzy, aby opozycja była obecnie w stanie obalić reżim Putina, ale pomóc w upadku obecnej władzy na Kremlu mogłoby przyjęcie przez Zachód od jednego do dwóch milionów Rosjan podtrzymujących funkcjonowanie rosyjskiej gospodarki. Warunkiem ich wjazdu - zdaniem Kasparowa - miałoby być uznanie konieczności zwycięstwa Ukrainy w wojnie i upatrywanie w nim lepszej przyszłości Rosji.

"Każdy obywatel Rosji, który powie, że +wojna jest zbrodnicza, reżim nielegalny, a Krym to Ukraina+, powinien móc rozpocząć proces integracji z wolnym światem. Oznacza to, że jeśli jest Korea Północna, powinna istnieć także alternatywa w postaci Korei Południowej" - ocenia rozmówca ERR.

"Nic w Rosji nie zmieni się bez porażki militarnej na Ukrainie. Cała mitologia Putina zbudowana jest na Krymie. Jest to filar, na którym opiera się reżim od 2014 roku. Dyktatorowi brakuje legitymacji wynikającej z wyborów, ale mimo to musi mieć legitymację w oczach ludzi jako ktoś, kto coś osiągnął. Krym jest tym symbolem" - wskazuje opozycjonista.

"Dlatego wyzwolenie Krymu i ukraińska flaga powiewająca w Sewastopolu byłyby czymś, czego reżim nie mógłby przetrwać. I to wykracza poza Putina i jego dwór, mówimy tu o świadomości imperialnej" - dodał Kasparow.

14:2203.10.2023

We wrześniu Rosjanie na Ukrainie użyli ponad tysiąca bomb kierowanych. To o wiele więcej niż w poprzednich miesiącach. Celowali w obiekty wojskowe i cywilne.
Według ukraińskich władz na ich kraj we wrześniu spadło 1159 kierowanych bomb lotniczych. Jak ocenił portal Defense Express, to dwa razy więcej niż w maju, kiedy odnotowano rekord użycia przez Rosjan tego rodzaju broni. Kierowane bomby spadają na linii frontu i w jej pobliżu na obiekty cywilne
Liczba takich bomb w obwodzie chersońskim ostatnio zwiększyła się niemal czterokrotnie - podkreśla rzecznik władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Tołokonnikow. Jak dodaje, każdej doby na ten obwód Rosjanie kierują od 10 do 15 kierowanych bomb lotniczych. Spadają one też na sam Chersoń.
Zrzucane za pomocą lotnictwa kierowane bomby wyposażone są w system nawigacji, dzięki czemu możliwa jest zmiana toru lotu i naprowadzenie na cel.

13:4903.10.2023

Negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE powinny rozpocząć się jesienią tego lub na początku przyszłego roku. Poinformował o tym na posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych UE w Kijowie szef czeskiego MSZ Jan Lipawski. Podkreślił, że Europie zależy na tym, aby Ukraina przyjęła wszelkie standardy i dostosowała system prawny.

12:5203.10.2023

Nie ma potrzeby dodatkowej mobilizacji, armia ma niezbędną liczbę żołnierzy do przeprowadzenia „operacji wojskowej” – powiedział Szojgu.

12:2303.10.2023

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy przekazało ukraińskim żołnierzom helikopter MI-2, który JSC „Motor Sicz” próbowała ukryć przed Siłami Zbrojnymi Ukrainy. Wcześniej media informowały, że poprzednie kierownictwo „Motoru Sicz” celowo uszkodziło drugi śmigłowiec, aby nie przekazać go ukraińskiemu wojsku do wykonywania zadań bojowych na froncie. W toku śledztwa Państwowe Biuro Śledcze dowiedziało się, że w maju 2022 roku co najmniej jeszcze jeden śmigłowiec został przetransportowany najpierw do państwa europejskiego, a następnie na Bliski Wschód. Samolot wrócił już na Ukrainę i będzie teraz pełnił zadania w jednej z jednostek bojowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

11:5403.10.2023

Administracja prezydenta USA Joe Bidena martwi się korupcją na Ukrainie bardziej niż przyznaje - wynika z poufnego raportu, do którego dotarł portal Politico. Raport szczegółowo opisuje plany reformy ukraińskich instytucji i ostrzega, że wsparcie Zachodu może zależeć od ograniczenia korupcji - podaje we wtorek portal.

„Korupcja na wysokim szczeblu może podważyć zaufanie ukraińskiego społeczeństwa i zagranicznych przywódców do rządu w czasie wojny” - ostrzega poufna wersja dokumentu.

Długoterminowy plan Stanów Zjednoczonych wylicza kroki, jakie Waszyngton podejmie, by pomóc Kijowowi wykorzenić nadużycia i zreformować szereg ukraińskich sektorów. Podkreśla, że przez korupcję zachodni sojusznicy porzucą walkę Ukrainy z Rosją, a Kijów nie może zwlekać z podjęciem działań antykorupcyjnych.

Oficjalną "Zintegrowaną strategię" dotyczącą Ukrainy Departament Stanu zamieścił na swojej stronie internetowej około miesiąca temu. Poufna wersja, którą opisuje Politico, jest trzy razy dłuższa i zawiera wiele więcej szczegółów na temat celów USA na Ukrainie, od prywatyzacji banków, przez pomoc większej liczbie szkół w nauczaniu języka angielskiego, do zachęcania armii do przyjęcia procedur NATO.

11:2403.10.2023

Najemnicy z Grupy Wagnera są ważni dla armii rosyjskiej, bo dobrze znają teren na kierunku Bachmutu - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego Radia Swoboda wojskowy Denys Jarosławski, dowódca jednego z oddziałów armii ukraińskiej.

Wojskowy odpowiadał na pytanie, czy siły ukraińskie stwierdziły w rejonie Bachmutu obecność Rosjan, którzy wcześniej należeli do Grupy Wagnera, a teraz przeszli do oddziałów regularnej armii rosyjskiej.

Jarosławski zauważył, że na razie żaden z Rosjan nie trafił do niewoli, więc trudno jest ustalić ich przynależność. Niemniej - dodał - armia ukraińska dysponuje informacjami, że wagnerowcy powracają, już jako żołnierze kontraktowi, którzy podpisali umowę z ministerstwem obrony Rosji. Ocenił, że jest to "sytuacja logiczna", bo byli wagnerowcy wciąż są "oddziałem zdolnym do walki". "Jest logiczne, że będą wracać na kierunek Bachmutu, bo dzięki miesiącom, które tu spędzili, orientują się w terenie, znają tę okolicę" - powiedział Jarosławski.

10:5503.10.2023

Władze Rosji z powodzeniem wykorzystują oznaczenie "zagranicznego agenta" jako narzędzie do manipulowania opinią publiczną na rzecz antyzachodniej, prowojennej narracji państwa - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano sondaż przeprowadzony przez państwowe Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), dotyczący stosunku Rosjan do osób i organizacji zarejestrowanych jako "zagraniczni agenci". Według opublikowanych 26 września wyników, 61 proc. ankietowanych uważa "zagranicznych agentów" za "zdrajców", którzy "rozpowszechniają kłamstwa" na temat Rosji.

Jak przypomniano, Rosja rozszerzyła ustawodawstwo, dotyczące zagranicznych agentów od czasu pełnej inwazji na Ukrainę. "Środki te znacznie zawężają przestrzeń informacyjną w Rosji, sprawiając, że coraz trudniej jest wyrazić jakikolwiek punkt widzenia, w tym sprzeciw wobec wojny, który odbiega od oficjalnej linii" - napisano.

10:2103.10.2023

Pentagon ma około 5,4 miliarda dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. Jak podaje AR, środki te wystarczą na około sześć miesięcy, jeśli poziom wydatków pozostanie taki sam jak obecnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 583

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czerczil
3 października, 16:27, lkj:

Putin, to Hitler XXI w. Rosja niczym się nie różni, od hitlerowców. Dlatego tą zarazę należy ZDUSIĆ, żeby nie rozprzestrzeniła się na Europę i Świat.

Gdyby Putin był jak Hitler to by się upowce do niego modliły...

On jest prędzej jak wujek Joe.

C
Cogito
2 października, 19:53, Cuj:

Gdybym mial 10 miliardow dolarow to 5 oddalbym rosji na zakup broni.

Ale nie masz i nigdy nie będziesz miał.

o
o?
o ile świat piękniejszy baz raszystowskiej zarazy
l
lkj
Putin, to Hitler XXI w. Rosja niczym się nie różni, od hitlerowców. Dlatego tą zarazę należy ZDUSIĆ, żeby nie rozprzestrzeniła się na Europę i Świat.
J
Jola
2 października, 22:08, Demokrata:

Kto was upoważnił by wmieszać nas w cudze wojny? Gdzie było jakieś referendum w tak kluczowych kwestiach? A może ja wolę wspierać Rosję?

Fajnie. To może wspieraj od środka?

D
Demokrata
Kto was upoważnił by wmieszać nas w cudze wojny? Gdzie było jakieś referendum w tak kluczowych kwestiach? A może ja wolę wspierać Rosję?
🖕😄🖕
Tak? No to wspieram Rosję i co mi zrobicie?
C
Cuj
Gdybym mial 10 miliardow dolarow to 5 oddalbym rosji na zakup broni.
l
leo pocztowiec
rzygam juz tą ukrainską propagandą
F
Filip
Polska powinna wstrzymac wszelką pomoc ukrainie dopuki ukraina nie wyrzeknie sie ideologii bandery. Puki nie potepia ludobujstwa na wolyniu ludzilem sie ze mozna sie pojednac ale. Ukraina zawiodła. Wiec czas wstrzymac pomoc i deportowac ukrainskich mezczyzn niech jadą na front.
D
Donek
Chorągiewki jak nasza po-ko.
z
znaffca
A ten pajac w kamizelce chyba nie wie, że jak kule zaczną latać to może w tyłek oberwać i kamizelka mu nie pomoże.
z
znaffca
28 września, 9:53, Polak:

MAm nDzieję że ukraina dostanie wielkie G.... od Polski a nie broń i amunicję za to chamstwo w naszym kierunku.

Niech sami sobie radza jak tacy cwani i beszczelni.

Możexwtedy zmądrzeją.

Oni może zmądrzeją, ale nasze p'osły raczej nie.

P
Polak
MAm nDzieję że ukraina dostanie wielkie G.... od Polski a nie broń i amunicję za to chamstwo w naszym kierunku.

Niech sami sobie radza jak tacy cwani i beszczelni.

Możexwtedy zmądrzeją.
a
asdfasdf
A kiedy na Ukrainie zaczną stawiać pomniki Hitlerowi. To prawdziwy bohater, który walczył z armią radziecką, więc pomnik jak nic się należy.
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie