Wojewoda nakazał ewakuację sześciu kamienic w Łodzi! Ich stan zagraża bezpieczeństwu mieszkańców

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Kamienica przy pl. Zwycięstwa 10.Wojewoda łódzki Zbigniew Rau polecił prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej przeprowadzenie natychmiastowej ewakuacji pięciu gminnych budynków, którym grozi zawalenie. Podobne polecenie wojewoda wydał również w przypadku przypadku jednej prywatnej kamienicy. Ich lokatorzy powinni jeszcze dziś opuścić mieszkania, problem w tym, że większość nie zamierza tego zrobić.- W ostatnich dniach w Łodzi doszło do zawalenia się kamienic przy ul. Rewolucji 1905 r. 29 i 31 oraz Wólczańskiej 43. W obliczu takich katastrof wojewoda bardzo zaniepokoił się stanem kamienic łódzkich kamienic i nakazał Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego o przedstawienie dokumentów pokazujących stan kamienic w Łodzi - mówi Elżbieta Węgrzynowska, rzecznik wojewody łódzkiego. - W piśmie, które otrzymaliśmy, a które jest sporządzone na podstawie raportu z 2018 r. wynika, że 82 lokale są zagrożone jakiejś katastrofy budowlanej oraz 17 budynków, które są wpisane na listę jako zagrożone zawaleniem. Sprawdziliśmy, czy te 17 kamienic nie jest zamieszkałych. Okazało się, że w 6 z tych kamienic są mieszkańcy. Wojewoda jest wysoce zadziwiony i zaniepokojony, że władze miasta znając tę sytuację od 2018 r., nie podjęły działań aby zabezpieczyć bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego też wystosował do władz Łodzi pismo z poleceniem, aby jak najszybciej zakończyć sytuację w której życie i zdrowie mieszkańców może być zagrożone. W przypadku 6 budynków mieszańcy musza być natychmiastowo ewakuowani do lokali zastępczych.Czytaj na kolejnych slajdach
Kamienica przy pl. Zwycięstwa 10.Wojewoda łódzki Zbigniew Rau polecił prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej przeprowadzenie natychmiastowej ewakuacji pięciu gminnych budynków, którym grozi zawalenie. Podobne polecenie wojewoda wydał również w przypadku przypadku jednej prywatnej kamienicy. Ich lokatorzy powinni jeszcze dziś opuścić mieszkania, problem w tym, że większość nie zamierza tego zrobić.- W ostatnich dniach w Łodzi doszło do zawalenia się kamienic przy ul. Rewolucji 1905 r. 29 i 31 oraz Wólczańskiej 43. W obliczu takich katastrof wojewoda bardzo zaniepokoił się stanem kamienic łódzkich kamienic i nakazał Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego o przedstawienie dokumentów pokazujących stan kamienic w Łodzi - mówi Elżbieta Węgrzynowska, rzecznik wojewody łódzkiego. - W piśmie, które otrzymaliśmy, a które jest sporządzone na podstawie raportu z 2018 r. wynika, że 82 lokale są zagrożone jakiejś katastrofy budowlanej oraz 17 budynków, które są wpisane na listę jako zagrożone zawaleniem. Sprawdziliśmy, czy te 17 kamienic nie jest zamieszkałych. Okazało się, że w 6 z tych kamienic są mieszkańcy. Wojewoda jest wysoce zadziwiony i zaniepokojony, że władze miasta znając tę sytuację od 2018 r., nie podjęły działań aby zabezpieczyć bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego też wystosował do władz Łodzi pismo z poleceniem, aby jak najszybciej zakończyć sytuację w której życie i zdrowie mieszkańców może być zagrożone. W przypadku 6 budynków mieszańcy musza być natychmiastowo ewakuowani do lokali zastępczych.Czytaj na kolejnych slajdach Mirosław Malinowski
Wojewoda łódzki Zbigniew Rau polecił prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej przeprowadzenie natychmiastowej ewakuacji pięciu gminnych budynków, którym grozi zawalenie. Podobne polecenie wojewoda wydał również w przypadku przypadku jednej prywatnej kamienicy. Ich lokatorzy powinni jeszcze dziś opuścić mieszkania, problem w tym, że większość nie zamierza tego zrobić.

- W ostatnich dniach w Łodzi doszło do zawalenia się kamienic przy ul. Rewolucji 1905 r. 29 i 31 oraz Wólczańskiej 43. W obliczu takich katastrof wojewoda bardzo zaniepokoił się stanem kamienic łódzkich kamienic i nakazał Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego o przedstawienie dokumentów pokazujących stan kamienic w Łodzi - mówi Elżbieta Węgrzynowska, rzecznik wojewody łódzkiego. - W piśmie, które otrzymaliśmy, a które jest sporządzone na podstawie raportu z 2018 r. wynika, że 82 lokale są zagrożone jakiejś katastrofy budowlanej oraz 17 budynków, które są wpisane na listę jako zagrożone zawaleniem. Sprawdziliśmy, czy te 17 kamienic nie jest zamieszkałych. Okazało się, że w 6 z tych kamienic są mieszkańcy. Wojewoda jest wysoce zadziwiony i zaniepokojony, że władze miasta znając tę sytuację od 2018 r., nie podjęły działań aby zabezpieczyć bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego też wystosował do władz Łodzi pismo z poleceniem, aby jak najszybciej zakończyć sytuację w której życie i zdrowie mieszkańców może być zagrożone. W przypadku 6 budynków mieszańcy musza być natychmiastowo ewakuowani do lokali zastępczych.

Decyzja wojewody dotyczy pięciu budynków będących własnością gminy Łódź mieszczących się przy: placu Zwycięstwa 10, Słonecznej 22, Brzóski 51, Kopernika 20, Brzeskiej 24 oraz prywatnej kamienicy przy ul. Konstantynowskiej 107. Mieszkańcy wszystkich tych lokali zostali poinformowani o piśmie wojewody. W przypadku lokali gminnych ewakuowanych powinno być 11 rodzin - 28 osób mieszkańców.

- W przypadku budynku przy ul. Brzeskiej 24 nie ma żadnego zagrożenia, bo wszystkie zalecenia Powiatowego Biura Nadzoru Budowlanego zostały tam wykonane 1,5 roku temu. Więc jest to pomyłka - mówi Jolanta Baranowska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. - W pozostałych czterech lokalizacjach mamy decyzję o wyłączeniach z użytkowania części budynków lub pojedynczych lokali i ich mieszkańcy są sukcesywnie ewakuowani do lokali zamiennych lub socjalnych. Decyzja wojewody oznacza, że rodziny te już dzisiaj muszą zdecydować się, czy się wyprowadzają w trybie pilnym do hotelu i nie będą im przedstawiane kolejne propozycje lokali zamiennych. Mamy przygotowaną dla nich odpowiednią ilość miejsc hotelowych. Jeżeli się na to nie zdecydują, to skierujemy do sądu wniosek o wydanie nakazu przeprowadzki. Jeżeli sąd taką decyzję wyda, to sprawą zajmie się komornik.

Do południa z 11 rodzin zgodę na opuszczenie dotychczasowych mieszkań wyraziły dwie mieszkające przy pl. Zwycięstwa 10 - jedna zdecydowała się przeprowadzić tymczasowo do rodziny, druga przenieść do przygotowanego przez gminę hotelu. Lokator z ul. Słonecznej oraz trzy rodziny z ul. Brzóski odmówiły przeprowadzki, a pięć z ul. Kopernika 20 miało podjąć decyzję do godz. 14. Po godz. 15 okazało się, że już tylko jedna rodzina z pl. Zwycięstwa jest skłonna opuścić mieszkanie. W takiej sytuacji w przypadku 10 rodzin we wtorek magistrat wystąp ido sądu o wydanie nakazu przeprowadzki.

Polityczna bitka na kamienice
Zarówno urzędnicy wojewody, jak i magistratu nie kryją, że jednym z powodów tak nagłego zainteresowania się sprawą stanu łódzkich kamienic jest list prezydent Łodzi, Hanny Zdanowskiej skierowany kilka dni temu do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym prezydent prosi o wsparcie finansowe w sprawie rewitalizacji kamienic. Jednocześnie pismo wojewody Rau do prezydent Zdanowskiej jest jednym z jego ostatnich decyzji na tym stanowisku, bowiem we wtorek zostanie on posłem na Sejm.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pff

Pewnie chcą nowe mieszkania, spoko, ale chyba nie za darmo?

S
Szyderca

Tylko 6? Propaganda sukcesu czy ściema?

K
Karolina

Nie piszcie o hotelu, bo to bursa robotnicza i studencka. Pokoje ciasne, bez umywalki, łazienka i kuchnia wspólna. Pobyt tam to trauma

L
LODZIANIN

Plac powstał na początku lat 40. XIX wieku wraz z resztą wytyczonej wówczas Nowej Dzielnicy. Zajął teren między posiadłami wodno-fabrycznymi w osadzie włókienniczej Łódka a ogrodami Nowego Miasta i objął obszar lasu ekonomii Łaznów.

Karol Scheibler około roku 1865, w północnej części Wodnego Rynku, wybudował istniejące do dzisiaj osiedle robotnicze w postaci szeregu bliźniaczych domów. Po przeciwnej stronie plac sąsiaduje z parkiem Źródliska.

---->2019

G
Gość
9 listopada, 08:49, Xyz:

Kolejna PISowska propaganda mająca na celu pokazać jacy to oni są troskliwie o obywateli. Pan Zbigniew dopiero od dziś jest urzędnikiem? Też od 2018roku nic nie zrobił, a mógł interweniować odrazu. Teraz jest wielce zaniepokojony. Śmiech na sali.

po stronie południowej mał kto jedzie mieszkam tam i zadałem sobie trud obserwacji ,dwie ścieżki są też na Zgierskiej

X
Xyz

Kolejna PISowska propaganda mająca na celu pokazać jacy to oni są troskliwie o obywateli. Pan Zbigniew dopiero od dziś jest urzędnikiem? Też od 2018roku nic nie zrobił, a mógł interweniować odrazu. Teraz jest wielce zaniepokojony. Śmiech na sali.

G
Gość
8 listopada, 21:21, Gość:

A jak Kropiwnicki przez prawie 8 lat swoich rządów nic nie robił to było ok a teraz wiesza się panią Prezydent za to że wzięła się za to bagno

8 listopada, 21:37, edf:

jaka pania fjutcie

spadaj pełowski tłuku

G
Gość
8 listopada, 21:21, Gość:

A jak Kropiwnicki przez prawie 8 lat swoich rządów nic nie robił to było ok a teraz wiesza się panią Prezydent za to że wzięła się za to bagno

8 listopada, 21:37, edf:

jaka pania fjutcie

9 listopada, 0:36, .:

Spiierdalaj pisowski tłuku

jeśli już to s................pełowski trollu

C
Chochoł

Budowano ścieżki rowerowe, czasami mawet 2, jak na ul. Paderewskiego - ma ścieżki po obu stronach ulicy. Robiono inne inwestycje, które NIE były priorytetem. Wiedziano o stanie tecnicznym budynków. Ale zawsze były inne ''potrzebne'' inwestycje, wg. UMŁ.

G
Gość
8 listopada, 17:57, Gość:

majom rację . jak ich wysiudają z mieszkań to kto będzie segregował śmieci? i wiadomo że nie wrócą już do swojej śmietniczki.

Majom? Tym z Ameryki Południwej ? Czy chodzi o maj? Maje ( komu, czemu Majom)

G
Gość

Wólczańskiej 43 - kamienica należy do gadów

e
edf
8 listopada, 21:21, Gość:

A jak Kropiwnicki przez prawie 8 lat swoich rządów nic nie robił to było ok a teraz wiesza się panią Prezydent za to że wzięła się za to bagno

jaka pania fjutcie

G
Gość666

To znaczy że Pan Wojewoda pomógł...

G
Gość

W Polsce brak programu mieszkaniowego czy jak kto woli polityki mieszkaniowej. Bonanza

m
mietek

Sześćset zrujnowanych kamienic na sześćsetlecie praw miejskich Łodzi (2023)!...

Dodaj ogłoszenie