ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Włazy kanalizacyjne w Łodzi będą wyglądały tak... [zdjęcia]...

(msm)

2014-02-19 18:35

2014-02-19 19:12

9 Komentarzy
Dodaj komentarz

Włazy kanalizacyjne w Łodzi będą wyglądały tak... [zdjęcia] Motyw oparty na papierowej łódce

(msm)

2014-02-19 18:35

Po wakacjach na chodnikach w centrum Łodzi powinny pojawić się pierwsze włazy kanalizacyjne wykonane według nowego wzoru - z logo "Łódź kreuje" otoczonego przez "kryształ", wzorowany na... pozaginanej kartce powstałej z rozłożonej papierowej łódki. Konkurs na "właz promujący Łódź" Urząd Miasta Łodzi ogłosił w ubiegłym roku. Wpłynęło 17 prac, a zwyciężyła Kamila Borowska, studentka wydziału urbanistyki i architektury Politechniki Białostockiej. W nagrodę otrzymała 3 tys. zł.
1/5

Takie włazy powinny się pojawić jeszcze w tym roku na łódzkich chodnikach.

(© Łukasz Kasprzak)

Uwaga TVN. Telewizyjny reportaż o tragicznym finale policyjnego pościgu - FILM


- Główną inspiracją przy tworzeniu włazu była łódź, czyli główny symbol, najbardziej charakterystyczny dla miasta. Stworzyłam łódkę origami, którą możemy po złożeniu rozłożyć, a jej wzór przypomina kryształ - mówi Karolina Borowska.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji zamówi na ten rok 200 włazów wykonanych według zwycięskiego wzoru. Zostaną one umieszczone na chodnikach (na jedniach będą stosowane włazy standardowe) w centrum miasta -przede wszystkich tych remontowanych. W przyszłości będą na terenie Nowego Centrum Łodzi.

Macierewicz: szachownica na kasku Stocha to hołd dla poległych pod Smoleńskiem


- To innowacyjny, nowoczesny projekt, spełniający wymogi nowoczesnego designu. Projekt odbiega od tradycyjnego wzornictwa i mocno nawiązuje do łódzkich symboli - mówi Jacek Gaweł, plastyk miasta
Z pomysłem konkursu na właz promujący miasto wystąpiło Zrzeszenie Łódzkich Odkrywców Metali (ZŁOM).
- Skoro inne miasta mają włazy ze swoim herbem, to dlaczego nie ma mieć takich samych Łódź? Takie elementy identyfikacyjne umieszczone w przestrzeni miejskiej podkreślają tożsamość miasta - do dziś włazy z polskimi napisami można spotkać w Wilnie czy Lwowie - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi. - A aspekt promocyjny występuje m.in. na stronach internetowych fotokolekcjonerów, gdzie pojawiają się zdjęcia włazów z różnych miast.

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(9)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

a jak

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aga (gość)  •

a mi się te włazy podobają. coś innego, z ciekawym pomysłem, choc fakt, osoby nie poinformowane cóż te włazy przedstawiają na pewno wiedziec tego nie bedą. wolę widzieć takie włazy pod nogami próbując się nie zabić w szpilkach na łódzkich chodnikach niż standardowe paskudztwa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ja pie

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

1410 (gość)  •

to jest ku.r.wa inwestycja najwyższej rangi! WŁazY KANAlizaCYJNE! Ah jak cudnie prezentować się będą na naszych drogach. Pierwszą partię proponuje umieścić na Inflanckiej. Następną najlepiej na Legionów. Kierowcy omijając dziury i nierówności z prędkością 20 km/h, będą mogli podziwiać włazy z logo "Łódź kreuje" otoczone przez "kryształ".

skomentuj

/

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

/ (gość)  •

te ulice będą remontowane

odpowiedzi (0)

skomentuj

a w domu wszyscy zdrowi?

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

1410 (gość)  •

remontowane to one są od 10 lat a legionów już z 15... Inflancką teraz znowu odroczyli. O Legionów przestało się już zupełnie wspominać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Uwierzę jak zobaczę...

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Łodzianin (gość)  •

Remont Inflanckiej obiecują od wielu lat i na tym się kończy. Kilka lat temu pięknie wyrównali nawierzchnię ul. Kaufmana (równoległa do Zagajnikowej - dochodzi do Inflackiej), po czym niedługo przyjechały spychy, koparki i inne maszyny, bo nagle ktoś wpadł na pomysł, że teraz będziemy na ul. Kaufmana ciągnąć sieć kanalizacyjną. Ja się pytam, dlaczego nie zrobiono tego w odwrotnej kolejności, czyli najpierw sieć kanalizacyjna, później naprawa ulicy??? Do tej pory ulicy Kaufmana nie naprawiono, są wielkie dziury, koleiny i błoto aż miło.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ryś-hen

+8 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja pier... (gość)  •

ostatni raz byłem w Łodzi 5 lat temu,jestem łodziakiem od urodzenia, mam 47 lat, co to k**** jest,to miasto wpuszczono w kanał,ludzie jest gorzej niż za komuny,masakra......

odpowiedzi (0)

skomentuj

święcimy włazy?

+9 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

retka (gość)  •

Panie Janowski , czy będziemy święcić te włazy? Co na to Pana szef partyjny Pan Palikot?

odpowiedzi (0)

skomentuj

+15 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

(gość)  •

Po pierwsze, to nikt się nie domyśli, że ta "siatka" nawiązuje do łódki z origami, a po drugie zamiast zajmować się włazami na które nikt nie zwraca uwagi niech się urząd miasta zajmie porządkiem w miescie. To z pewnością przyniesie miastu więcej korzyści niż pokrywy z logo miasta.

odpowiedzi (0)

skomentuj

koszmarek!

+10 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mombasa (gość)  •

O gustach się nie dyskutuje ... podobno, ale w dostrzegam w tym projekcie echa zamierzchłych czasów, epoki czapek i powiewających szarf, w których paradowali przed Kropidłowskim: Baletmistrz z "Tańczącą Na Stołach".

odpowiedzi (0)

skomentuj