reklama

Wizja lokalna w sprawie... drzew. SM Śródmieście znów chce ciąć

(IZJ)
Protestujący przeciw wycince mieszkańcy zgromadzili się tłumnie przed wieżowcem. Maciej Stanik
Prawie półtorej godziny trwała wizja lokalna na skwerze przy ul. Piotrkowskiej 235/241, o który od 17 czerwca ubiegłego roku toczy się spór między przedstawicielami SM "Śródmieście" a lokatorami pobliskiego bloku. Spółdzielnia chce wyciąć drzewa rosnące na skwerze i zbudować tam sześciopiętrowy apartamentowiec oraz wielopoziomowy parking. Mieszkańcy wieżowca sprzeciwiają się tym planom.

W 2011 r. łódzki magistrat wydał zgodę na wycinkę 17 drzew na skwerze. Jednak sąd wydał nakaz wstrzymania jej do czasu rozstrzygnięcia sporu na drodze prawnej. Tymczasem łamiąc prawo wycięto siedem drzew, a osiem kolejnych podcięto.
Wizja lokalna na skwerze przy ul. Piotrkowskiej 235/241 trwała prawie półtorej godziny.
Wizja lokalna została przeprowadzona w związku z nowym wnioskiem złożonym przez SM "Śródmieście" do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi. Spółdzielnia apeluje w nim o zgodę na wycinkę tym razem 14 drzew i na przesadzenie trzech kolejnych. W wizji uczestniczyło dwóch przedstawicieli wspomnianego wydziału, dwóch przedstawicieli SM "Śródmieście" oraz Paweł Grzybowski ze stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego o nazwie Klub Gaja, które reprezentuje protestujących mieszkańców.
Transparenty z hasłami w obronie drzew na skwerze przy ul. Piotrkowskiej 235/241 wiszą już od czerwca ubiegłego roku.
- To jakaś kuriozalna sytuacja - mówili zgromadzeni licznie mieszkańcy wieżowca. - Przecież tych drzew i tak, zgodnie z decyzją sądu, nie można wycinać. Nie widzimy więc sensu, by wszczynać teraz od nowa procedurę w urzędzie.

Sens wizji dostrzega jednak Dariusz Wrzos, dyrektor WOŚiR UMŁ. - Oględziny w terenie miały na celu ocenę drzewostanu, określenie, jakie dokładnie drzewa zostały wycięte oraz ustalenie, czy wśród nich nie znajdują się gatunki chronione - mówi. - Dla nas to zbieranie materiału dowodowego, który pomoże w podjęciu decyzji udzielenia zgody na wycinkę lub nie. Oględziny niczego jeszcze nie przesądzają. A zgodnie z obowiązującym prawem musimy rozpatrzyć każdy wniosek.

Po wizji powstał protokół. Złożenia pod nim podpisu odmówił Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.
- W protokole jest zapis, że na drzewach nie ma gniazd ptaków i owadów - wyjaśnia. - Moim zdaniem trudno ocenić to teraz, zimą, gdy nie ma okresu lęgowego. Poprosiłem również o wyjaśnienie okaleczenia drzew w ubiegłym roku.

Zgodnie z zapewnieniami magistratu, projekt decyzji ma być gotowy w ciągu tygodnia. Następnie zostanie on przedstawiony obu stronom do zaopiniowania. Ostatecznej decyzji należy spodziewać się w ciągu miesiąca.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Placek

Łodzianie walczą o ostatnie pomniki przyrody, żeby zebrać trzeba zasiać , może czas na siewy a nie dożynki? Problemy zieleni miejskiej pojawiają się co roku, ale nikt się nie zastanawia gdzie wybrać miejsce na nowy park czy chociaż dosadzić drzew już w istniejącym no bo po co, przcież i tak wszyscy kiedyś umrą !!!

P
Piotrek

Ludzie co Wy piszecie wszystkie miasta się rozwijają tylko nie Łódź. Chcą stawiać nowe budynki i zachęcać inwestorów a garstka ludzi nie pozwala na to. Gdyby był to prywatny inwestor ta grupka osób nic nie miała by do gadania.

m
macko

niech se huja wytnie nie drzewa

h
heh

chyba se jaja robią ze wyta te drzewa nawet z sątem się nie licza!!!!

A
Agata

google pl
Jan Pawel II Obronca przyrody

A
Agata

Podkreślał, że ekologia, w szerokim znaczeniu, dotyczy całego człowieka w wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym, w wymiarze pracy nad sobą, pokoju wewnętrznego i pokoju we współżyciu z innymi ludźmi i przyrodą

Z licznych, poza encyklikami, tekstów można wybrać na przykład Orędzie Jana Pawła II na XXIII Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 1990 roku, który w całości został poświęcony zagadnieniom ochrony środowiska naturalnego człowieka. Wychodząc od sytuacji kryzysu wartości, braku szacunku dla przyrody i życia oraz etycznych dylematów zdobyczy naukowych i technologicznych, papież podaje szereg propozycji rozwiązań proekologicznych Rozwiązań nie tylko bezpośrednio związanych z ochroną roślin i zwierząt, ale wielopłaszczyznowych: od polityki i społeczeństwa do wymiaru indywidualnego, aby każdy człowiek "poważnie zweryfikował swój styl życia" i "ukształtował postawę odpowiedzialności ekologicznej".

A
Agata

Papież zauważał, że została zerwana naturalna więź człowieka z przyrodą, że "często nie dostrzega on innych znaczeń swego środowiska naturalnego, jak tylko te, które służą celom doraźnego użycia i zużycia", że zapomina on o prawie moralnym i dopuszcza się grabieżczej i egoistycznej eksploatacji ziemi, że zapatrzony w dzieła swego geniuszu zapomina o Tym, od którego otrzymał ziemię i wszystkie jej dobra. Człowiek zapomina w końcu, że ziemia jest res omnium communes - dziedzictwem całej ludzkości, obecnych i przyszłych pokoleń.

A
Agata

Solidarność umysłów

Ojciec Święty nie pozostawał obojętny wobec problemów współczesnego świata takich jak ekorozwój, czysta produkcja czy racjonalne gospodarowanie zasobami. Do koncepcji zrównoważonego i ekologicznie sprawiedliwego rozwoju włączał jednak perspektywę personalistyczną z ideami solidarności, godności i odpowiedzialności człowieka. Dla nauki katolickiej, to człowiek jest największym bogactwem ziemi i punktem odniesienia wszelkich działań ekologicznych

A
Agata

Jan Paweł II zachęcał też do dialogu pomiędzy teologią, filozofią i naukami przyrodniczymi, do przezwyciężania wycinkowych ujęć poszczególnych dyscyplin, do "solidarności umysłów". Apelował aby odważnie podjąć zarówno wielkie kwestie odwiecznie nurtujące człowieka, jak i konkretne problemy dzisiejszego świata, w tym sprawy ochrony życia i środowiska naturalnego.

Idąc za tym głosem Kościół buduje dziś "ekologię moralną", "ekologię człowieka" i "universum ekologiczne", które na fundamencie biblijnym staje się poważną i ważną propozycją przemiany duchowej i ekologicznej dla cywilizacji przemysłowej niszczącej środowisko przyrodnicze Ziemi.

A
Agata

Jan Paweł II zachęcał też do dialogu pomiędzy teologią, filozofią i naukami przyrodniczymi, do przezwyciężania wycinkowych ujęć poszczególnych dyscyplin, do "solidarności umysłów". Apelował aby odważnie podjąć zarówno wielkie kwestie odwiecznie nurtujące człowieka, jak i konkretne problemy dzisiejszego świata, w tym sprawy ochrony życia i środowiska naturalnego.

Idąc za tym głosem Kościół buduje dziś "ekologię moralną", "ekologię człowieka" i "universum ekologiczne", które na fundamencie biblijnym staje się poważną i ważną propozycją przemiany duchowej i ekologicznej dla cywilizacji przemysłowej niszczącej środowisko przyrodnicze Ziemi.

A
Agata

Paradoks obfitości

Jan Paweł II zwracał uwagę na olbrzymi rozdźwięk między - jak mówił - niedorozwojem a nadrozwojem w świecie; skandalem jest 'paradoks obfitości', gdy mimo nadmiaru żywności jest tak wielu głodujących. Wspominał też o roli praktyk pokutnych w kształtowaniu postawy szacunku wobec środowiska naturalnego. Twierdził, że są one swoistym "antidotum na nieumiarkowanie i chciwość", pomagają otworzyć się na Boga i braci oraz "każą widzieć rzeczy materialne we właściwej perspektywie".

Papież odważnie stawiał również pytanie o duchowość zdolną przezwyciężyć wszystkie trudności oraz wnieść Dobrą Nowinę w życie człowieka trzeciego tysiąclecia. Pytał o praktykę codziennego życia, o życiowe preferencje i dokonywane wybory. Doskonale oddają to wspaniałe słowa z Zamościa w 1999 r. Ojciec Święty zaskoczył tam wielu poświęcając swoje przemówienie głównie kwestii ekologicznej.

A
Agata

"Kiedy wędruję po polskiej ziemi, od Bałtyku, przez Wielkopolskę, Mazowsze, Warmię i Mazury, kolejne ziemie wschodnie od Białostockiej aż do Zamojskiej, i kontempluję piękno tej ojczystej ziemi, uprzytamniam sobie ten szczególny wymiar zbawczej misji Syna Bożego. Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku. A wszystko to świadczy o miłości Stwórcy, o ożywczej mocy Jego Ducha i o odkupieniu, którego Syn dokonał dla człowieka i dla świata. Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! Zwracam się w szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj i za jego rozwój, aby nie zapominali o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem!

A
Agata

Niech tworzą programy ochrony środowiska i czuwają nad ich skutecznym wprowadzaniem w życie! Niech kształtują nade wszystko postawy poszanowania dobra wspólnego, praw natury i życia! Niech ich wspierają organizacje, które stawiają sobie za cel obronę dóbr naturalnych! W rodzinie i w szkole nie może zabraknąć wychowania do szacunku dla życia, dla dobra i piękna. Wszyscy ludzie dobrej woli winni współdziałać w tym wielkim dziele." Homilia w Zamościu 12.06.1999

A
Agata

Największy duszpasterz naszych czasów

Jan Paweł II nie uciekał od trudnych tematów nie podając równocześnie gotowych recept na rozwiązanie problemów współczesnego świata - także w kwestii ochrony przyrody. Jego intelektualne przesłanie stanowi znamienną wizję wielkiej integracji prowadzącej do przezwyciężania podziałów oraz budowania fundamentów nadziei dla konkretnych ludzi i całej cywilizacji. W Zamościu papieskie przesłanie zostało skierowane wprost do Polaków. To czy zechcemy je przyjąć oraz to, czy zatroskanie Ojca Świętego o polską przyrodę i ochronę życia pobudzi nas do większej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy zależy tylko od nas samych. Skoro jednak tak uczy największy duszpasterz naszych czasów - pozostaje tylko czerpać.

G
Gość

,

Dodaj ogłoszenie