Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witamina C na talerzu. Wartościowa ale nie zawsze trwała. Powinieneś to o niej wiedzieć...

(lb)
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Naturalna witamina C jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Dłuższa ekspozycja warzyw i owoców na działanie światła i powietrza, przechowywanie ich w temperaturze przekraczającej 4-5°C, kontakt z niektórymi metalami ciężkimi czy obróbka termiczna powyższej 70°C prowadzi do jej utleniania.

Nie służy jej długie gotowanie, pasteryzacja, a nawet używanie do krojenia noży ze stali. Witamina C ulega rozkładowi także w kontakcie zn enzymem znajdującym się m.in. w ogórkach, ziemniakach i warzywach dyniowatych. Dlatego powinniśmy unikać ich łączenia z warzywami, które są naturalnym źródłem witaminy C.

Witamina C jest uznawana za jeden z najsilniejszych i najskuteczniejszych przeciwutleniaczy. Pobudza utlenianie i oddychanie komórkowe, uczestniczy w metabolizmie cukrów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Jest też niezbędna dla utrzymania prawidłowego stanu naczyń krwionośnych, kości i skóry.

Witamina C przyczynia się również do przyswajania żelaza, reguluje poziom cholesterolu, uczestniczy w produkcji hormonów zwalczających stres, a nawet chroni przed zmianami nowotworowym. Organizmy większości zwierząt i roślin wytwarzają ten związek same - wyjątkiem są organizmy ssaków naczelnych, w tym także człowiek. Dzieci potrzebują około 15-40 mg witaminy C dziennie, nastolatki około 65-75mg/dzień, dorośli zaś - około 90/dzień. Zapotrzebowanie to jest jednak wyższe w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję, karmiącym piersią, osobom palącym i mieszkańcom większych miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany