Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Windykacja komornicza – na czym polega i kiedy można z niej skorzystać?

materiał partnera

Dochodzenie wierzytelności rządzi się swoimi prawami. Jej pierwszym etapem jest faza polubowna, kiedy to strony próbują dojść do porozumienia na własną rękę. Jeżeli ten tryb się nie sprawdzi, wówczas wierzyciel może skierować sprawę na drogę sądową. Może jednak zdarzyć się tak, że dłużnik, pomimo rozstrzygnięcia nakazującego mu zwrot pieniędzy, nie chce uregulować należności. Co w takim przypadku może zrobić wierzyciel, aby odzyskać to, co mu się zwyczajnie należy?

Nakaz zapłaty lub wyrok kończący postępowanie – co dalej?

Sąd wydając nakaz zapłaty lub wyrok, na mocy którego dłużnik zostaje zobowiązany do zwrotu pieniędzy, określa tym samym termin spełnienia świadczenia. Jeżeli po jego upływie świadczenie nadal nie zostanie spełnione, wówczas wierzycielowi przysługuje podjęcie kolejnych kroków. Ich podstawą jest klauzula wykonalności. W przypadku nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, sąd nadaje ją z urzędu po uprawomocnieniu się nakazu. Natomiast gdy idzie o postępowanie upominawcze, konieczne jest złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności, podobnie rzecz ma się z wyrokiem. Dopiero wówczas można podjąć kolejne kroki.

Wizyta w kancelarii komorniczej

Posiadając już tytuł wykonawczy – nakaz zapłaty bądź wyrok – zaopatrzony w klauzulę wykonalności, wierzyciel może udać się do komornika. Ten dokona zajęcia mienia należącego do dłużnika i w ten sposób odzyska pieniądze, które należą się wierzycielowi. Jeżeli okaże się, że na koncie bankowym nie ma wystarczającej kwoty, zajęcie może dotyczyć rzeczy ruchomych, które następnie zostaną sprzedane w drodze licytacji.

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Wydawać by się mogło, że skierowanie sprawy do komornika kończy już udział wierzyciela. Owszem, można na tym etapie zakończyć już swoją aktywność i czekać na uzyskanie pieniędzy. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach przydatna może okazać się kancelaria prawna. Otóż prawnicy, którzy specjalizują się w dochodzeniu należności, oferują swoim klientom specjalne usługi, które mogą stanowić wsparcie dla komorników. Jak przyznaje ekspert z AIF Kancelaria, Nasza firma posiada w swojej ofercie usługę polegającą na przeprowadzeniu wywiadu gospodarczego. Umożliwia on dokładną weryfikację składników majątku dłużnika, co następnie można przedstawić komornikowi. Dzięki temu jego kolejne działania będą znacznie ułatwione i windykacja przebiegnie szybciej oraz sprawniej. Warto więc rozważyć tego typu możliwość w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że dłużnik może ukrywać swój majątek.

Windykacja komornicza to ostateczność. Zawsze najlepszym rozwiązaniem każdego problemu związanego z dochodzeniem należności jest dojście do porozumienia na drodze polubownej. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, z różnych względów. Dlatego też dobrze jest posiadać podstawową wiedzę w temacie windykacji komorniczej, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy prawnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany