Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Willa Kellera: jest kurator, więc będzie inspekcja. Ul. Gdańska zamknięta czwarty miesiąc

Piotr Jach
Piotr Jach
Do inspekcji planowanej na miniony poniedziałek nie doszło, ale jest szansa, że zostanie wykonana jeszcze w lipcu.
Do inspekcji planowanej na miniony poniedziałek nie doszło, ale jest szansa, że zostanie wykonana jeszcze w lipcu. Piotr Jach
Pojawił się cień nadziei na rozwikłanie problemu z willą Kellera przy ul. Gdańskiej, której wieżyczka – nadwątlona pożarem sprzed 10 lat i ostatnimi wichurami - może grozić zawaleniem. Zagrożenie taką katastrofą jest powodem już ponad trzymiesięcznego zamknięcia dla ruchu samochodowego ul. Gdańskiej na odcinku od ul. Zielonej do ul. Więckowskiego. Prywatny właściciel willi, Max Ryan - amerykański aktor brytyjskiego pochodzenia, nie poczuwa się do odpowiedzialności za obiekt. Nie ma z nim kontaktu. Nieznane jest miejsce jego pobytu.

Dzięki działaniom podjętym w sprawie willi przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków sąd ustanowił kuratora dla jej właściciela. Temuż kuratorowi – jest nim łódzki radca prawny - WUOZ wydał i dostarczył decyzję nakazującą niezwłoczne przeprowadzenie prac mających na celu zabezpieczenie zabytku i zapobieżenie jego dalszej dewastacji (taką samą decyzję WUOZ już w połowie marca wysłał Ryanowi pod ostatni znany urzędnikom jego adres w Wielkiej Brytanii, korespondencji nie odebrano). Ma to umożliwić dokonanie szczegółowej oceny stanu. Dotychczas było to niemożliwe, bo wkroczenie na teren prywatny bez wiedzy i zgody właściciela mogłoby naruszyć jego prawa. Z tego powodu nie odbyła się w poniedziałek inspekcja willi zapowiedziana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Łodzi. Dzięki wyznaczeniu kuratora będzie można ją przeprowadzić, co PINB zapowiada jeszcze w lipcu.

Sąd wyznaczył także osobę (inną niż kurator), która ma ustalić nieznane łódzkim urzędnikom miejsce pobytu Maxa Ryana. Nie powinno to nastręczać specjalnych trudności. Korzystając z ogólnie dostępnych źródeł w internecie, udało się nam ustalić, że aktor przebywa obecnie w USA, prawdopodobnie w okolicach Los Angeles i Hollywood, gdzie pracuje nad kolejnymi produkcjami filmowymi. Kontakt do jego agenta widnieje w bazie danych twórców filmowych imdb.com.

Ostatnim działaniem podjętym przez właściciela willi przy ul. Gdańskiej 49/53 było ponowne wystawienie jej na sprzedaż. W 2017 r. jej cena wynosiła 3 mln zł. Ostatnio spadła ponoć do 2,5 mln.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany