Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie też mają problemy psychiczne, trafiają wtedy do Zakładu Karnego nr 2 w Łodzi przy ul. Kraszewskiego

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W Zakładzie Karnym nr 2 w Łodzi znajduje się Oddział Terapeutyczny dla osadzonych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych psychicznie. Jest przygotowany na przyjęcie 44 osadzonych ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi, którzy decyzją komisji penitencjarnej zostali skierowani do odbywania kary pozbawienia wolności w oddziale terapeutycznym. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to okazja, by zwrócić uwagę, że również osoby odsiadujące wyroki borykają się z chorobami psychicznymi. Obecnie WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie.

Pracę nad poprawą zdrowia psychicznego prowadzi w zakładzie karnym nr 2 zespół terapeutycznych w skład, którego wchodzi czterech psychologów, dwóch specjalistów terapeutycznych oraz pielęgniarka. W Łodzi to jedyna placówka lecząca osadzonych z problemami psychicznymi.

W pięciokondygnacyjnym budynku szpitala, mieszczącego się na terenie Zakładu Karnego Nr 2 w Łodzi, funkcjonują trzy oddziały szpitalne, tj. Oddział Wieloprofilowy Zachowawczy, Oddział Rehabilitacji Narządu Ruchu oraz Oddział Psychiatrii Sądowej. Z racji funkcjonowania szpitala w pawilonie B przebywają kobiety i mężczyźni o zróżnicowanym statusie prawnym oraz osoby pozbawione wolności zakwalifikowane do wszystkich grup i podgrup klasyfikacyjnych.

Oddział Psychiatrii Sądowej obejmuje dwa oddziały, w których łącznie przebywać może 65 osadzonych. Pracuje w nim pięciu lekarzy psychiatrów oraz szesnaście pielęgniarek. W oddziałach tych pełni również służbę czterech psychologów, dwóch wychowawców oraz liczni funkcjonariusze działu ochrony.

W oddziale przeprowadzane są obserwacje na polecenie organów dysponujących oraz leczenie pacjentów ze schorzeniami psychicznymi. Ponadto w szpitalu przebywać mogą osadzeni wymagający umieszczenia w wyznaczonym oddziale lub celi aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego, w warunkach zapewniających wzmożoną ochronę społeczeństwa i bezpieczeństwa aresztu lub zakładu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są przyczyną samobójstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany