Więźniowie na wizytę u lekarza specjalisty czekają dużo krócej niż normalni pacjenci

(em)
Więźniowie najczęściej skarżą się na warunki bytowe archiwum Polskapress
- Osadzeni skarżą się na sposób leczenia przez więzienną służbę zdrowia. Tymczasem na konsultację z lekarzem specjalistą, np. neurologiem, chirurgiem, psychiatrą, diabetologiem, laryngologiem, czy pulmunologiem czekają dużo krócej niż pacjenci publicznej służby zdrowia - mówi kpt. Bartłomiej Turbiarz, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi.

Ze statystyk łódzkiej Służby Więziennej wynika, iż tylko jeden procet skarg jest uznany za zasadne. Dotyczą głównie uchybień proceduralnych, związanych z niedopilnowaniem terminów regulaminowych, np. pominięcia osadzonego w doprowadzeniu do więziennej kantyny, aby mógł zrobić zakupy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, procedura wygląda tak, że jeżeli osadzony napisze skargę do kilku instytucji w tej samej sprawie, to każdej z tych instytucji Służba Więzienna zobowiązana jest odpowiedzieć.

- Więźniowie piszą do różnych instytucji, rzecznika praw obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prezydenta, premiera, posłów, Trybunału w Strasburgu i innych - informuje rzecznik.

W ubiegłym roku jeden z osadzonych napisał aż 318 skarg. Inni piszą po 100 skarg. Jeden z osadzonych przebywający w łódzkim więzieniu złożył skargę na to, że „ma brzydki widok z okna celi mieszkalnej”, inny napisał, że należała mu się przepustka z więzienia, bo... w domu zdechł mu pająk, którego hodował.

- Każdą skargę traktujemy poważnie i wszystkie zarzuty są wyjaśniane - zaznacza kpt. Bartłomiej Turbiarz.

Okazuje się, że najwięcej skarg piszą recydywiści. Oni bardzo dobrze znają więzienne realia i w ten sposób chcą poprawić sobie warunki bytowe.

W całym kraju Służba Więzienna odpowiada na ponad 35 tysięcy skarg. Zgodnie z prawem, ciąży na niej obowiązek zapewnienia osadzonym odpowiednich warunków lokalowych, jedzenia, bezpłatnego leczenia, spacerów, a także możliwości zrobienia zakupów w więziennej kantynie.

[ZOBACZ TEŻ FILM Paraliż w centrum Londynu. Protest taksówkarzy przeciwko Uberowi (autorRUPTLY/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Paraliż w centrum Londynu. Protest taksówkarzy przeciwko Uberowi (autorRUPTLY/x-news)