MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, ilu seniorów otrzyma 14. emerytury w pełnej kwocie. Przelew we wrześniu będzie naprawdę wysoki!

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Czternastą emeryturę otrzymają seniorzy, których podstawowe świadczenie mieści się w granicach 1588,44 zł a 5500 zł.
Czternastą emeryturę otrzymają seniorzy, których podstawowe świadczenie mieści się w granicach 1588,44 zł a 5500 zł. 123rf.com/wdnet
Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że większość seniorów otrzyma pełną kwotę 14. emerytury. Minister Maląg podaje, że wypłatę w kwocie 2200 zł netto otrzyma blisko 7 mln osób.

Spis treści

Wypłata 14. emerytura jeszcze we wrześniu września

Po niedzielnych zapowiedziach prezesa Kaczyńskiego Premier Mateusz Morawiecki podpisał we wtorek w Solcu rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat czternastych emerytur. Rząd podjął wówczas decyzję o podwyższeniu czternastej emerytury do 2650 zł brutto.

Kancelaria premiera wskazuje, że osoby pobierające najniższą emeryturę, która w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto, otrzymają czternastkę w wysokości 2202,50 zł netto. To o ok. 838 zł netto więcej, niż wynika z ustawy. Dlaczego? W noweli przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty czternastki niż minimalna emerytura. Wystarczy ku temu rozporządzenie, które właśnie powstało.

Rząd wyliczył, że w tym roku wysokość czternastej emerytury zostanie zwiększona o 1061,56 zł brutto w stosunku do stanu z 2022 r., a sam premier zapewniał, że wypłaty nastąpią już wkrótce:

Rano mieliśmy posiedzenie Rady Ministrów, tam podjęliśmy takie decyzje, aby wypłata czternastej emerytury zaczęła się w pierwszej połowie września - mówił premier.

Niemal wszyscy seniorzy otrzymają zatem 14. emeryturę we wrześniu, a wypłaty tego świadczenia będą łączone z przelewami podstawowych emerytur. W tym miesiącu ZUS wykona przelewy w ściśle określonych dniach:

  • 1.09.
  • 5.09
  • 6.09.
  • 8.09.
  • 15.09.
  • 20.09.
  • 25.09.

Żaden z tych terminów nie wypada w weekend czy dzień wolny od pracy, dlatego terminy faktycznych wypłat emerytur we wrześniu będą zgodne z datami podanymi przez ZUS. Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, w tych samych terminach co renty i emerytury. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.

Nie składamy żadnych wniosków. Czternasta emerytura wpłynie na konto w terminie wypłaty świadczenia emerytalnego lub renty. (...) Nic nie podpisujemy, nikomu swoich danych nie przekazujemy — apeluje Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Pełna kwota dla większości seniorów

Dodatkowe środki w formie 14. emerytury trafią łącznie do blisko 9 mln emerytów i rencistów. W ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia oszacowano, że ok. 550 tys. osób dodatkowo otrzyma to świadczenie.

Szacujemy, że około 6,8 mln Polaków uzyska świadczenie w pełnej wysokości, a blisko 2 mln w mechanizmie złotówka za złotówkę - mówiła Marlena Maląg.

Czternastka od 1588,44 zł do 5500 zł emerytury

Czternasta emerytura w pełnej wysokości zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Jaki wysoki będzie przelew emerytury we wrześniu? Senior, który obecnie otrzymuje emeryturę podstawową w wysokości 2418 zł „na rękę” (2900 zł brutto), we wrześniu otrzyma przelew w kwocie 4620 zł netto.

Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało. Takie dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, których emerytura podstawowa to 5500 zł brutto. Te osoby mogą spodziewać się wrześniowego przelewu na kwotę 4684,50 zł.

Kwota czternastej emerytury nie wpłynie na uprawnienia osób, które ubiegają się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie. Nie będzie też podlegać egzekucjom.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiemy, ilu seniorów otrzyma 14. emerytury w pełnej kwocie. Przelew we wrześniu będzie naprawdę wysoki! - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany