MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy co wzmaga zachorowania na legionellozę. Naukowcy dotarli do paradoksalnych wniosków

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Nowe badania sugerują, że czystsze powietrze może paradoksalnie prowadzić do większej liczby zachorowań na legionellozę. Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki, choć ogólnie korzystne dla zdrowia, stwarza warunki sprzyjające przeżyciu bakterii Legionella, odpowiedzialnej za tę chorobę.

Spis treści

Czy Legionella jest groźna? Bakteria Legionella i choroba legionistów

Choroba legionistów, inaczej legionelloza, to ciężkie zapalenie płuc wywołane przez bakterie z rodzaju Legionella. Ta choroba często dotyka osób starszych i o osłabionej odporności. Zwykle wymaga ona pobytu w szpitalu, a śmiertelność może sięgać od 10 do 25 proc. Bakterie Legionella preferują ciepłą, stojącą wodę, a częstym miejscem ich występowania są zaniedbane instalacje wodne i klimatyzacyjne.

Głowica prysznicowa z płynącą wodą, w kółku bakterie Legionelli
Bardzo ważne jest regularne utrzymanie czystości instalacji wodnych i klimatyzacyjnych, które są potencjalnymi źródłami bakterii Legionella. Pawel Kacperek/Gilnature/Getty Images

Wzrost zachorowań na legionellozę jest obserwowany na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych odnotowano 9-krotny wzrost w latach 2000-2018 (z 1100 do niemal 10 tys. przypadków). Widać również, że choroba ta stanowi nieproporcjonalnie większe obciążenie dla grup społeczno-ekonomicznych w niekorzystnej sytuacji.

Czy dwutlenek siarki jest bezpieczny? Dwutlenek siarki i jego wpływ na zdrowie

Dwutlenek siarki jest bezbarwnym gazem o ostrym, gryzącym i duszącym zapachu, który silnie drażni drogi oddechowe. Jest produktem ubocznym spalania paliw kopalnych i przyczynia się do powstawania smogu. Wzrost jego stężenia w powietrzu wpływa na liczbę ostrych zespołów wieńcowych.

Jednak dwutlenek siarki ma również właściwości bakteriobójcze i pleśniobójcze, dlatego jest stosowany jako konserwant (E220), na przykład do bakalii oraz win. W starożytności używano go do dezynfekcji, o czym można się dowiedzieć z anegdoty, według której Odyseusz kazał wykadzić płonącą siarką pomieszczenia, w których walczył z zalotnikami Penelopy.

Czystsze powietrze a legionelloza: zaskakujące powiązanie

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców ze State University of New York w Albany, występowanie legionellozy jest powiązane z narażeniem na wodny aerozol wytwarzany przez takie instalacje jak wieże chłodnicze instalacji klimatyzacyjnych. Jednocześnie zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki uległo zmniejszeniu, co przynosi wiele ugruntowanych korzyści zdrowotnych.

Ale jest tu pewien paradoks. Mniej zanieczyszczone powietrze sprzyja powstawaniu aerozoli wodnych, które są mniej zakwaszone. A to z kolei sprzyja przeżyciu bakterii Legionella i może przyczyniać się do wzrostu występowania legionellozy.

Jak zapobiegać legionellozie?

Według autorów badań legionellozie można najskuteczniej zapobiegać poprzez dbanie o czystość instalacji klimatyzacyjnych, sieci wodociągowych, fontann, pryszniców i innych źródeł zakaźnego aerozolu.

Podsumowując, choć czystsze powietrze jest niewątpliwie korzystne dla zdrowia, może paradoksalnie prowadzić do wzrostu zachorowań na legionellozę. Dlatego tak ważne jest regularne utrzymanie czystości instalacji wodnych i klimatyzacyjnych, które są potencjalnymi źródłami bakterii Legionella.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wiemy co wzmaga zachorowania na legionellozę. Naukowcy dotarli do paradoksalnych wniosków - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany