Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji: Zabytkowe pojazdy znalazły swoje miejsce

Anna Jarmuż
Auta przez lata można było podziwiać pod rondem Kaponiera
Auta przez lata można było podziwiać pod rondem Kaponiera Waldemar Wylegalski
Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji powstanie w ciągu 2-3 lat. Zabytkowe pojazdy można będzie oglądać w Szreniawie.

Muzeum motoryzacji powstało w latach 80., ale kilkakrotnie musiało zmieniać swoją lokalizację. Mieściło się m.in. w Suchym Lesie czy w Poznaniu, pod rondem Kaponiera. To już koniec przeprowadzek. Wiadomo, że zabytkowe pojazdy na stałe będzie można oglądać w Szreniawie, w sąsiedztwie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. We wtorek dyrektor muzeum i prezes Automobilklub Wielkopolski podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Ważną częścią muzeum będzie wystawa stała, pokazująca historię motoryzacji. Znajdzie się tam ok. 50 eksponatów. Jednak nie będą to wciąż te same auta.

– Chcielibyśmy, aby zmieniały się np. co pół roku – mówi Robert Werle, prezes Automobilklubu Wielkopolski. Jak zauważa, będzie to możliwe ponieważ tylko w zasobach członków klubu znajduje się ok. 300 samochodów, do tego dochodzą inni pasjonaci, którzy chcą zaprezentować swoje skarby.

W nowym muzeum znajdzie się też miejsce do wystaw czasowych oraz warsztat, w którym chętni na własne oczy będą mogli zobaczyć obsługę lub prace konserwatorskie nad zabytkowym samochodem lub motocyklem.

– Chcemy stworzyć miejsce, w którym zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w rekonstrukcji i reanimacji tego pojazdu – tłumaczy Robert Werle. Jak przyznaje, początkowo inicjatorzy powstania muzeum chcieli, by czegoś na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Zmienili jednak zdanie.

– Możnaby wszystko wygenerować elektronicznie, ale nie o to chodzi. W naszym muzeum będzie można własnoręcznie usunąć rdzę ze starego błotnika, zobaczyć ile to wymaga trudu i umiejętności. To lepsza lekcja niż dotykanie ekranu – wyjaśnia Robert Werle.
Co do tego, że motoryzacja dobrze wpisze się w założenia szreniawskiego muzeum nie ma wątpliwości jego dyrektor. Już teraz w zasobach placówki można oglądać pojazdy rolnicze i śledzić rozwój myśli inżynieryjnej.

– Polacy zaczynają się interesować kulturą techniczną. Warto ją pokazywać – stwierdza Jan Maćkowiak.

Pomysł zamierza wspierać marszałek województwa wielkopolskiego. – Mamy modę na pojazdy zabytkowe. Świadczy o tym zainteresowanie takimi imprezami, jak Retro Motor Show na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Przez weekend odwiedziło ją ok. 20 tys. ludzi – mówi Marek Woźniak.

Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji ma powstać w ciągu 2-3 lat. Teren udostępnia muzeum w Szreniawie, a inwestycje sfinansuje Automobilklub. Zabytkowe pojazdy można będzie oglądać na pow. 5 tys. mkw., ale nie wykluczone, że w kolejnych latach zwiększy się jego powierzchnia.

– Chcemy, by projekt był etapowy i umożliwiał dalszy rozwój – mówi Jan Maćkowiak.

Wykonawca projektu zostanie wyłoniony w drodze otwartego konkursu. Przeprowadzi go Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji: Zabytkowe pojazdy znalazły swoje miejsce - Głos Wielkopolski

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany