Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc - najważniejsze ze świąt w Kościele. Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chystusa

Mirosław Malinowski
Wielka Sobota to dzień największej żałoby w kościele. Tego dnia odbywa się także tzw. święcenie pokarmów, czyli „święconki”.
Wielka Sobota to dzień największej żałoby w kościele. Tego dnia odbywa się także tzw. święcenie pokarmów, czyli „święconki”. Paweł Łacheta
Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Stąd ludowe przysłowie głosi: „W Wielkanoc najgorszy ciura idzie do kościoła”.

Wielkanoc jest mniej lubiana przez Polaków niż Boże Narodzenie. Rozpoczynające się jutro święta ceni sobie 62 proc. osób, podczas gdy grudniowe 76 proc. – tak wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor.
Taka różnica w podejściu do tych dwóch świąt wynika m.in. z tego, że Boże Narodzenie wiąże się z narodzinami Boga, czyli czymś bardzo radosnym, a Wielkanoc (choć też formalnie radosna, bo świętowane jest zmartwychwstanie Boga) jest jednak poprzedzona jego męką i śmiercią, czyli faktami bardzo smutnymi.

O wyższości Świąt Wielkiej Nocy...
Z takim podejściem do obu świąt walczył satyryk Jan Tadeusz Stanisławski, który prowadził cykl „wykładów z mniemanologii stosowanej” pt. „O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia”. Tytuł ten jest ze wszech miar prawdziwy, Wielkanoc bowiem jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, upamiętnia bowiem Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Boga, który stał się człowiekiem.
Najważniejszym momentem Wielkanocy jest Rezurekcja – pierwsza uroczysta msza odprawiana w kościołach w niedzielę rano, podczas której ogłaszane jest zmartwychwstanie Jezusa.
Zwykle była ona poprzedzana procesją wokół kościoła. To się jednak zmienia – w łódzkiej katedrze procesja rezurekcyjna odbędzie się w Wielką Sobotę na zakończenie obrzędów Wigilii Paschalnej (ta rozpocznie się o godz. 21), a uroczystą mszę wielkanocną odprawi arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś w niedzielę o godz. 12.30.

Dwa dni świąt
Wielkanoc jest tak ważnym świętem, że Kościół – a za nim wierni – obchodzą je przez dwa dni (Boże Narodzenie trwa tylko jeden dzień – drugi dzień tych świąt to formalnie święto pierwszego męczennika świętego Szczepana). Jednak drugi dzień świąt Wielkiej Nocy nie jest tzw. świętem nakazanym, czyli takim, w którym katolicy mają obowiązek uczestniczyć we mszy.

Wielkanoc jako punkt odniesienia

Podczas obrzędów Wigilii Paschalnej święci się ogień i wodę – i jak mówią księża „wszystko staje się nowe”. Ale Wielkanoc to także kalendarzowy punkt odniesienia dla innych świąt. Pierwsza niedziela po Wielkanocy to Niedziela Miłosierdzia Bożego (święto ustanowił w 2000 r. Jan Paweł II). 40 dni po Wielkanocy jest obchodzona Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (dzień, w którym Jezus wstąpił do nieba, co miało stać się na w Jerozolimie na Górze Oliwnej obok ogrodu, gdzie został pojmany). 50 dni po Wielkiej Nocy przypada z kolei Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (w tradycji zwana Zielonymi Świątkami), która kończy okres wielkanocny w Kościele. Ale Zielone Świątki wyznaczają terminy kolejnych świąt: Trójcy Przejnajświętszej (pierwsza niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego) i Bożego Ciała (pierwszy czwartek, po uroczystości Trójcy Przenajświętszej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany