Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 17godz.
  • 39min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Wielkanoc a obostrzenia. Jakie będą święta wielkanocne 2020 w czasach epidemii koronawirusa? Co ze spotkaniami rodzinnymi 11.04.20

Lila Sayed
Lila Sayed
Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki wydał wytyczne dotyczące obchodzenia Wielkanocy, która wypada w czasie epidemii koronawirusa. A co z ograniczeniami spotkań rodzinnych? Czy będą kary za wspólne śniadanie wielkanocne?Czytaj więcej na następnej stronie Polska Press
Wielkanoc a obostrzenia. Jakie będą święta wielkanocne 2020 w czasach epidemii koronawirusa? Co ze spotkaniami rodzinnymi 9.04.20 Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki wydał wytyczne dotyczące obchodzenia Wielkanocy, która wypada w czasie epidemii koronawirusa. A co z ograniczeniami spotkań rodzinnych? Czy będą kary za wspólne śniadanie wielkanocne?

Wielkanoc 2020 a Wielki Tydzień

Metropolita łódzki wprowadził zasady celebracji Wielkiego Tygodnia. W każdym zgromadzeniu może uczestniczyć 5 osób (nie licząc księdza i ministrantów). Celebracje Wielkiego Tygodnia powinny być sprawowane we wszystkich kościołach parafialnych i kaplicach publicznych.

Liturgie pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego w archikatedrze łódzkiej transmitowane przez TVP3, Toya, radio i internet będą się odbywać w następujących godzinach:
TRANSMISJE MSZY W WIELKI TYDZIEŃ

  • Msza święta Niedzieli Palmowej o godz. 9
  • Msza świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 19
  • Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.30
  • Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21

Wielkanoc przepisy. A co dalej?

W tym roku nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Do tego dnia włącznie w całej Polsce będą obowiązywać ograniczenia, które w związku z koronawirusem wprowadził rząd. Zamiast tego duchowni proponują obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

Niedziela Wielkanocna a kwarantanna

Podczas liturgii w Wielki Piątek nie będzie tzw. adoracji Krzyża przez dotknięcie go lub złożenie pocałunku, możliwe będzie tylko przyklęknięcie lub głęboki skłon. Nie będzie tego dnia tradycyjnej zbiórki ofiar na kościoły w Ziemi Świętej. Zgodnie z zaleceniem papieża Franciszka odbędzie się ona w niedzielę 13 września. Dla niektórych najważniejsza zmianę będzie brak tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Abp Ryś zarządził, by obrzęd ten zastąpić błogosławieństwem posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Podczas liturgii Wigilii Paschalnej i Niedzieli Zmartwychwstania nie będzie procesji rezurekcyjnej.

Wielkanoc przepisy: święconka

We wsiach na terenie całej Polski święcenie pokarmów zorganizowano zupełnie w inny sposób. W podłódzkim Krzepcowie proboszcz poprosił mieszkańców o wystawienie święconek przed dom. W Wielką Sobotę kapłan przejdzie po wsi i poświęci pokarmy.

Wielkanoc przepisy:spotkania rodzinne

11 kwietnia to dzień, do którego obowiązuje większość obostrzeń. Czy zostaną przedłużone? Czy wielkanocne śniadanie będzie można zjeśc w gronie rodzinnym? Tego zapewne dowiem się w nadchodzącym tygodniu, a może nawet 11 kwietnia. Niewiele jednak wskazuje na to, że będzie mozna swobodnie poruszać się i beztrosko spotykać na świątecznych posiłkach.

-Markety już zachęcają do zakupów świątecznych, a przecież te święta nie będą takie jak dotychczas - mówi pani Karolina, mieszkanka Widzewa. - Nawet jeśli poluzują obostrzenia, to zdrowi rozsądek nakazuje powstrzymać się od wspólnego biesiadowania.

Nowa bakteria nad Bałtykiem

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie