MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc a obostrzenia. Jakie będą święta wielkanocne 2020 w czasach epidemii koronawirusa? Co ze spotkaniami rodzinnymi 11.04.20

Lila Sayed
Lila Sayed
Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki wydał wytyczne dotyczące obchodzenia Wielkanocy, która wypada w czasie epidemii koronawirusa. A co z ograniczeniami spotkań rodzinnych? Czy będą kary za wspólne śniadanie wielkanocne?Czytaj więcej na następnej stronie
Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki wydał wytyczne dotyczące obchodzenia Wielkanocy, która wypada w czasie epidemii koronawirusa. A co z ograniczeniami spotkań rodzinnych? Czy będą kary za wspólne śniadanie wielkanocne?Czytaj więcej na następnej stronie Polska Press
Wielkanoc a obostrzenia. Jakie będą święta wielkanocne 2020 w czasach epidemii koronawirusa? Co ze spotkaniami rodzinnymi 9.04.20 Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki wydał wytyczne dotyczące obchodzenia Wielkanocy, która wypada w czasie epidemii koronawirusa. A co z ograniczeniami spotkań rodzinnych? Czy będą kary za wspólne śniadanie wielkanocne?

Wielkanoc 2020 a Wielki Tydzień

Metropolita łódzki wprowadził zasady celebracji Wielkiego Tygodnia. W każdym zgromadzeniu może uczestniczyć 5 osób (nie licząc księdza i ministrantów). Celebracje Wielkiego Tygodnia powinny być sprawowane we wszystkich kościołach parafialnych i kaplicach publicznych.

Liturgie pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego w archikatedrze łódzkiej transmitowane przez TVP3, Toya, radio i internet będą się odbywać w następujących godzinach:
TRANSMISJE MSZY W WIELKI TYDZIEŃ

  • Msza święta Niedzieli Palmowej o godz. 9
  • Msza świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 19
  • Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.30
  • Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21

Wielkanoc przepisy. A co dalej?

W tym roku nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Do tego dnia włącznie w całej Polsce będą obowiązywać ograniczenia, które w związku z koronawirusem wprowadził rząd. Zamiast tego duchowni proponują obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

Niedziela Wielkanocna a kwarantanna

Podczas liturgii w Wielki Piątek nie będzie tzw. adoracji Krzyża przez dotknięcie go lub złożenie pocałunku, możliwe będzie tylko przyklęknięcie lub głęboki skłon. Nie będzie tego dnia tradycyjnej zbiórki ofiar na kościoły w Ziemi Świętej. Zgodnie z zaleceniem papieża Franciszka odbędzie się ona w niedzielę 13 września. Dla niektórych najważniejsza zmianę będzie brak tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Abp Ryś zarządził, by obrzęd ten zastąpić błogosławieństwem posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Podczas liturgii Wigilii Paschalnej i Niedzieli Zmartwychwstania nie będzie procesji rezurekcyjnej.

Wielkanoc przepisy: święconka

We wsiach na terenie całej Polski święcenie pokarmów zorganizowano zupełnie w inny sposób. W podłódzkim Krzepcowie proboszcz poprosił mieszkańców o wystawienie święconek przed dom. W Wielką Sobotę kapłan przejdzie po wsi i poświęci pokarmy.

Wielkanoc przepisy:spotkania rodzinne

11 kwietnia to dzień, do którego obowiązuje większość obostrzeń. Czy zostaną przedłużone? Czy wielkanocne śniadanie będzie można zjeśc w gronie rodzinnym? Tego zapewne dowiem się w nadchodzącym tygodniu, a może nawet 11 kwietnia. Niewiele jednak wskazuje na to, że będzie mozna swobodnie poruszać się i beztrosko spotykać na świątecznych posiłkach.

-Markety już zachęcają do zakupów świątecznych, a przecież te święta nie będą takie jak dotychczas - mówi pani Karolina, mieszkanka Widzewa. - Nawet jeśli poluzują obostrzenia, to zdrowi rozsądek nakazuje powstrzymać się od wspólnego biesiadowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany