Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większość poradni podstawowej opieki zdrowotnej w regionie już zapewnia swoim pacjentom opiekę koordynowaną

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Opieka koordynowana to opieka, którą nad pacjentem sprawuje lekarz POZ przy wsparciu kardiologów, diabetologów, pulmonologów, endokrynologów oraz dietetyków.

Na czym polega opieka koordynowana
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń na które najczęściej chorują Polacy.
* kardiologii
* diabetologii
* chorób płuc
* endokrynologii.

W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia. Poradnie POZ mogły zdecydować się na realizowanie tej formy opieki w pełnym zakresie lub w części - zależnie od możliwości.
- Lekarz poz, który przystępuje do tego programu podejmuje się leczyć pacjenta w zakresie wyżej wymienionych schorzeń - mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ. - Jeśli będzie potrzebował w tym zakresie wsparcia, to sam skontaktuje się ze specjalistą lub skieruje pacjenta do tego z którym ma podpisaną umowę tak aby pacjent nie czekał w kolejce.
Placówki, które pod swoją opieką mają największą liczbę pacjentów to Miejskie Centrum Medyczne Górna w Łodzi, Miejskie Centrum Medyczne Polesie w Łodzi czy Centrum Medyczne Medyceusz w Konstantynowie Łódzkim. Nie potwierdziły się obawy, że z opieki koordynowanej nie będą korzystały mniejsze placówki. Przystąpiła do niej np. poradnia NZOZ Salmed w Starej Sobótce, która opiekuje się 1,5 tysiącem dorosłych pacjentów, są poradnie w Zdunach, Czastarach, ale także duże poradnie POZ, które opiekują się 40 tys. pacjentów. Poradnie POZ, które chcą zmienić model opieki nad swoimi pacjentami mogą składać wnioski do Łódzkiego NFZ.

Korzyści dla pacjentów.

Opieka koordynowana to więcej badań diagnostycznych i leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty;
pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG
* EKG wysiłkowe
* Holter EKG (24, 48, 72 godz.)
* USG Doppler naczyń kończyn dolnych
* ECHO serca.
Ponadto lekarz POZ może zlecić pacjentowi konsultacje z dietetykiem (przy rozpoznaniu np. cukrzycy) oraz konsultacje z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii. Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie można prowadzić również zdalnie. Bezpośrednie omówienie wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami ma wpłynąć na większą skuteczność terapii.


Kto za to zapłaci?

Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od pieniędzy, które poradnia POZ dostaje od NFZ na każdego pacjenta, którego ma pod opieką co miesiąc.

Kto już z niej korzysta?
Z opieki koordynowanej realizowanej w podstawowej opiece zdrowotnej można skorzystać już w 54 placówkach (86 miejsc udzielania świadczeń) w Łódzkiem. Obejmują one opieką 390 tys. dorosłych pacjentów. Opieka koordynowana to opieka, którą nad pacjentem sprawuje lekarz POZ przy wsparciu kardiologów, diabetologów, pulmonologów, endokrynologów oraz dietetyków. W Łodzi jest 19 poradni POZ w 42 miejscach udzielania świadczeń. Kolejne poradnie POZ dołączą w marcu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany