Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiecie, ile Polskę kosztują długie weekendy?

(ijz)
Jesteśmy w trakcie kolejnego długiego weekendu. Po czwartkowym Bożym Ciele wystarczyło wziąć urlop w piątek, by mieć cztery dni wolne. Bardzo wielu ludzi skorzystało z tej możliwości.

JUVENTUS vs. BARCELONA FINAŁ ligi mistrzów NA ŻYWO, STREAM, ONLINE

W 2015 r. Polaków czekają 252 dni robocze i 113 dni wolnych, czyli o dwa mniej niż w 2014. Z trzynastu dni ustawowo wolnych od pracy, dwa przypadną w soboty, a cztery w niedzielę. Doliczając do tego co najmniej 20 dni płatnego urlopu w roku okazuje się, że ponad 1/3 roku jest wolna od pracy. Jednocześnie Polacy należą do jednego z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. W pracy spędzają średnio 1.940 godzin rocznie. Dla porównania Niemcy pracują średnio 1.388 godzin rocznie, a Francuzi – 1.489 godzin rocznie.

– Niestety, co dziesiąty Polak spędza w zakładzie pracy ponad 60 godzin tygodniowo – mówi Łukasz Piechowiak, główny ekonomista serwisu internetowego Bankier.pl. - Jednocześnie zarabiamy mało. Przeciętne polskie wynagrodzenie stanowi około 40 procent średniej Unii Europejskiej, przy stosunkowo wysokiej wydajności pracy, która stanowi już blisko 70 procent unijnej przeciętnej. Innymi słowy, pracujemy dużo, zarabiamy mało, więc wolne nam się należy.

Nie zmienia to faktu, że każdy długi weekend to spory koszt dla gospodarki. Ma on duży wpływ na dane makroekonomiczne, np., liczba dni pracy ma duży wpływ na wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Z analizy Bankier.pl wynika, że jeden dodatkowy dzień wolny, z którego skorzysta około 50 procent wszystkich zatrudnionych kosztuje około 0,3 procent PKB. Oznacza to, że zwiększona liczba urlopów w trakcie długich weekendów powoduje stratę dla gospodarki w wysokości około 4,5-5 mld zł.

- Z drugiej strony, nie można dodatkowego dnia wolnego traktować jako bezwzględną stratę – dodaje Łukasz Piechowiak. - Ludzie po wypoczynku pracują lepiej, bardziej efektywnie, mają lepsze pomysły i są bardziej innowacyjni. Innymi słowy, może być tak, że jeden dodatkowy dzień urlopu sprawi, że po powrocie do pracy będziemy efektywniej dokładać się do PKB. (izj)

Lider zespołu Boys nie żyje. Kolejny ponury żart...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany