Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzewiacy pamiętają o zmarłych. Widzewska Mapa Pamięci [ZDJĘCIA]

Jan Hofman
Jan Hofman
Kibice Widzewa dbają o to, by pamięć o zasłużonych postaciach z historii klubu nigdy nie wygasła. Przed świętem Wszystkich Świętych zaprezentowali wyjątkową mapą, która pomaga odnaleźć miejsca spoczynku byłych pracowników, działaczy i sportowców reprezentujących RTS.

Przedstawiciele kibiców klubu z al. Piłsudskiego od kilku lat promują wśród sympatyków czerwono-biało-czerwonych odwiedzanie grobów zasłużonych widzewiaków, których miejsca spoczynku rozsiane są na terenie całego kraju.

Pamiętają

By zebrać w jednym miejscu lokalizacje mogił postaci takich jak: Ludwik Sobolewski, Stefan Wroński, Włodzimierz Smolarek, Marek Pięta, Krzysztof Surlit, a także wiele innych mniej znanych przedstawicieli klubu, powstała interaktywna Widzewska Mapa Pamięci, dzięki której można znaleźć miejsca spoczynku byłych piłkarzy i pracowników Widzewa.

- Pomysł stworzenia miejsca, w którym można by zebrać lokalizacje widzewskich grobów pojawił się kilka lat temu, po powtarzających się zapytaniach o to jak trafić do najpopularniejszych miejsc spoczynku związanych z Widzewem - Ludwika Sobolewskiego i Krzysztofa Surlita - mówi Marcin Krakowiak, pasjonat historii Widzewa Łódź oraz inicjator powstania mapy. - Po sukcesie pierwszej wersji mapy z kilkoma mogiłami zlokalizowanymi tylko w Łodzi, z każdym miesiącem udawało się oznaczać nowe miejsca, a przy okazji zgłębiać historię klubu poprzez życiorysy osób tworzących ją przed laty. Niestety, wiele grobów od lat nie było odwiedzanych - tak było między innymi z miejscem spoczynku pani Basi Jarneckiej - widzewskiej legendy znanej z klubowej kawiarni. Dzięki wspólnej inicjatywie kibiców i członków Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa udało się postawić na miejscu symboliczny nagrobek oraz opłacić miejsce na cmentarzu na kolejne lata. Takich mogił jest wiele, a stale powiększana lista adresów pomaga zachować pamięć o przedstawicielach społeczności klubu.

Na miejscach spoczynku przy okazji 1 listopada zostawiamy listy do rodziny z prośbą o kontakt. Dzięki tego typu działaniom udało nam się poznać historie rodzin, w których Widzewem żyły całe pokolenia - powiedział Krakowiak.

Zamknięcie cmentarzy, trochę komplikuje akcję kibicom Widzewa , ale zapowiadają, że wrócą do niej od wtorku.

Widzewska Mapa Pamięci: http://tylkowidzew.pl/mapa-pamieci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany