Widzew - Zagłębie Lubin 2:1

(pb, pas)
Widzew - Zagłębie Lubin
Widzew - Zagłębie Lubin ei24
Piłkarze Widzewa, wygrywając mecz z Zagłębiem, osiągnęli najważniejszy z celów - utrzymali się w ekstraklasie. I za to beniaminkowi należą się słowa uznania. Stało się to po pojedynku, w którym były emocje, składne akcje, bramki. Zabrakło tylko kibiców. Oby po raz pierwszy i ostatni!

Trener Czesław Michniewicz znów zaskoczył, wystawiając jedenastkę, której nikt lub prawie nikt nie przewidział. Na lewej pomocy wystąpił Rafał Grzelak, który do tej pory głównie grzał ławę lub występował w rezerwach. W ataku miejsce Darvydasa Sernasa zajął Prejuce Nakoulma (za wykupienie którego trzeba zapłacić Górnikowi Łęczna 1,5 mln zł). Największą niespodzianką było jednak pojawienie się na boisku 21-letniego stopera Sebastiana Zalepy (194 cm wzrostu), wychowanka ChKS, grającego później w SMS, który przyszedł do Widzewa zimą i do tej pory występował w Młodej Ekstraklasie.
Na początku energiczniej zaatakowali goście. Trzy razy próbował Plizga, ale ani razu nie trafił w światło bramki. W odpowiedzi po centrze Ostrowskiego Nakoulma strzelił bramkę głową, ale był na pozycji spalonej i sędzia Gil jej nie uznał. Widzewiacy tym się nie zrazili i atakowali dalej. Efektem były tylko mocno niecelne strzały Ostrowskiego i Budki.
Powiedzmy sobie szczerze, że na boisku niewiele się działo. Większe emocje wzbudziła interwencja bocznego arbitra, który uznał, że wychodzący na czystą pozycję Nakoulma był na spalonym. Telewizyjne powtórki pokazały, że się pomylił, odbierając gospodarzom szansę na zdobycie gola.
Inicjatywa należała do łodzian. Po centrze Dudu, szarżującego Nakoulmę uprzedził bramkarz gości. Kolejną taką akcję trudno było powtórzyć, bo dośrodkowania tak z prawej, jak i z lewej strony były wyjątkowo nieudane.
Kontra Zagłębia mogła przynieść gola, ale po centrze z lewej strony Osmanagicia, nie widzieć czemu Abwo, zamiast uderzać piłkę z powietrza nogą, starał się to zrobić głową. W odpowiedzi doczekaliśmy się pierwszego celnego strzału. W 36 min mocno z 10 metrów uderzał Grzelczak, ale Isailović nie dał się zaskoczyć. Po chwili, po dobrym podaniu Grzelaka, Dudu posłał futbolówkę metr obok dalszego słupka.
W 41 minucie wreszcie doczekaliśmy się pięknej, składnej akcji i bramki. Dudu założył siatkę Kocotowi, wpadł w pole karne, podciągnął piłkę kilka metrów, dostrzegł idealnie ustawionego na piątym metrze od bramki Ostrowskiego, technicznie przerzucił piłkę nad obrońcami, a prawy pomocnik bez problemów umieścił ją głową w siatce.
Po przerwie energiczniej zaatakowali goście, ale pierwszy celny strzał oddał po pięciu minutach gry Panka. Podrażnieni goście też spróbowali szczęścia. Uderzał Pawłowski, trafił w światło bramki, ale zbyt słabo, więc Kaniecki bez trudu złapał piłkę. Łódzki bramkarz bardziej musiał się wysilić przy strzale Ekwueme, ale i w tej sytuacji nie zawiódł.
W 56 min Zagłębie powinno doprowadzić do wyrównania. Po centrze Abwowzdłuż bramki, Pawłowski z trzech metrów główkował obok słupka. Za chwilę obaj piłkarze skopiowali akcję, tym razem jednak w roli równie nieskutecznego egzekutora wystąpił Abwo. Znacznie lepiej od kolegów spisał się Plizga. Jego strzał był mocny, celny, ale Kaniecki obronił go.
Ta akcja pokazała, że Zagłębie atakuje z determinacją, a Widzew, zepchnięty na własne przedpole, kurczowo się broni. Stało się to, co musiało się stać. Składną akcję przeprowadziło dwóch najlepszych piłkarzy Zagłębia. Plizga sprytnie przerzucił piłkę lobem nad obrońcami, a Pawłowski pewnie wykorzystał sytuację sam na sam.
Wejście Dzalamidze ożywiło grę łodzian. Po akcji Panki z Gruzinem za krótko wybijał piłkę Dinis. Posłał ją pod nogi Sernasa, który skorzystał z prezentu i umieścił ją w rogu bramki. Po tej akcji sytuacja wróciła do normy. Widzew szukał szansy na kolejnego gola w kontrataku. Po podaniu Ostrowskiego Dzalamidze tylko musnął piłkę i szansa przepadła. W odpowiedzi po strzale Pawłowskiego odbiła się od słupka.
W końcówce meczu nie można było narzekać na brak emocji, akcja goniła akcję, ale na szczęście dla Widzewa wynik nie uległ zmianie. Po meczu piłkarze łódzkiego klubu wbiegli na trybunę i z jej korony podziękowali kibicom za doping. o

Składy:
Widzew: Kaniecki, Budka, Zalepa, Bieniuk, Dudu, Ostrowski, Broź, Panka, Grzelak, Nakoulma, Grzelczak.
Zagłębie: Isailović, Kocot, Dinis, Reina, Rymaniak, Plizga, Dąbrowski, Abwo, Pawłowski, Traore, Osmanagić.

Sędzia Paweł Gil (Lublin)

Mecz rozpoczęty.
Pierwsze minuty to ataki drużyny gości. Trzy strzały z dystansu Plizgi, na szczęście bez efektu.
9 min. Rzut wolny dla Widzewa. Centruje Dudu, piłka trafia do Ostrowskiego, ten wrzuca na głowę do Nakoulmy. Napastnik strzela do siatki! Sędzia jednak odgwizduje spalonego
10 min. Groźna akcja. Podanie Grzelaka do Nakoulmy, ten jest blisko bramki, niestety obrońcy i bramkarz wybijają piłkę
14 min. Ataki Widzewa. Najpierw znów próbuje Nakoulma. Moment później centra Dudu do Ostrowskiego. Ten strzela tuż nad bramką
17 min. Okres gry w środku boiska, bez groźniejszych sytuacji
19 min. Żółta kartka dla Panki. Rzut wolny bije Plizga, łapie Kaniecki
20 min. Zacentrowaną na prawą stronę piłkę Ostrowski podaje głową do wbiegającego Budki. Ten strzela z daleka, jednak wysoko nad bramką
25 min. Groźna akcja Widzewa. Bliski szczęścia był Ostrowski. Próbował główkować po centrze Brozia
28 min. Dwa groźne ataki Zagłębia, na szczęście bez efektu.
31 min. Znów pokazuje się Dudu. Centruje, ale obrońca wybija piłkę na róg
32 min. Kontra Zagłębia. Plizga jednak strzela fatalnie
33 min Odpowiedź Widzewa. Po kontrze strzela Nakoulma, niestety ok. 3 metrów obok bramki gości
35 min. Groźnie pod bramką Widzewa! Z prawej szaleje Abwo, bez efektu
36 min. Ładna indywidualna akcja i strzał Grzelczaka! Broni Isailović
38 min. Lekka przewaga Zagłębia, konstruują akcję za akcją, na szczęście obrońcy Widzewa na posterunku
39 min. Z lewej Grzelak podaje do Dudu, ten mocno strzela, jednak piłka bez efektu przelatuje przez pole karne
41 min. Gol!!! 1:0!!! Ostrowski głową z pola bramkowego po świetnej centrze Dudu! Obrońca Widzewa ograł w narożniku Kocota, podciągnął piłkę w pole karne, świetnie zacentrował do Ostrowskiego. Ten niepilnowany z bliska zdobył gola
43 min. Tym razem Budka centruje z prawej strony, jednak bez efektu
45 min. Kontra Widzewa, próbuje Grzelczak, bramkarz broni
Koniec 1. połowy

Rozpoczęła się druga połowa.
46 min. Zmiana w Zagłębiu. Na boisku za Osmanagicia Martins Ekwueme
50 min. Strzał Panki zza pola karnego broni bramkarz gości
51 min. Identyczny strzał Pawłowskiego broni Kaniecki
52 min. Reina pada na murawę po odbiorze górnej piłki przez Nakoulmę. Bez konsekwencji
54 min. Zza pola karnego strzela Ekwueme, broni Kaniecki
55 min. Tym razem na murawę w polu karnym gości pada Abwo po odbiciu górnej piłki przez Grzelaka. Potrzebna interwencja lekarzy
56 i 57 min. Dwie grożne akcje pod bramką Widzewa! Dwie centry i dwie okazje marnują lubinianie. Najpierw Pawłowski, później Abwo
58 min. Zmiana w Widzewie. Sernas za Nakoulmę
60 min. Najpierw okazję miał Sernas, moment później sprzed pola karnego Widzewa strzela Pawłowski. Na szczęście nad bramką
62 min. Bardzo groźnie pod bramką łodzian! Akcja Abwo, strzela Pawłowski, odbija Kaniecki, zamieszanie... Na szczęście piłkarz Zagłębia na spalonym
65 min. Zagłębie atakuje, Widzew nie może wyjść z własnej połowy
67 min. 1:1! Pawłowski przerzuca piłkę nad Kanieckim po ładnym górnym podaniu od wbiegającego środkiem Plizgi
69 min. Znów strzela Pawłowski zza pola karnego, obok bramki. Słaby okres gry Widzewa
70 min. Zmiana w Widzewie. Dżalamidze za Grzelaka
71 min. Zmiana w Zagłębiu. Błąd za Kocota
72 min. Zagłębie nadal w ataku...
73 min. Gol!!! 2:1!!! Sernas! Z prawej wbiega w pole karne Dżalamidze, podaje do tyłu do Panki, ten podaje do przodu. Piłkę odbija obrońca gości, wprost pod nogi dobrze ustawionego napastnika Widzewa. Sernas strzela silnie obok bramkarza.
74 min. Po wznowieniu gry okazję miał Pawłowski
77 min. Groźną akcję Zagłębia pewnie przerywa debiutujący w ekstraklasie Zalepa
80 min. Ładna centra Budki, blisko zdobycia gola był Grzelczak
81 min. Zagłębie atakuje, Widzew wybija piłkę
84 min. Ekwueme ogrywa z lewej Bieniuka, centruje na głowę Pawłowskiego, bez efektu
85 min. Groźny strzał Dżalamidze! Broni Isailović
87 min. Wyborna okazja Zagłębia! Pawłowski ucieka do środka pola karnego Pance i strzela w słupek! Odbitą piłkę odbija Bieniuk, Kaniecki łapie
88 min. Zmiany. Oziębała za Ostrowskiego, Rakels za Dąbrowskiego
90 min. Sędzia dolicza 3 minuty
92 min. Widzew utrzymuje piłkę daleko od swojej bramki
94 min. Sędzia kończy mecz! Widzew pokonuje Zagłębie, zdobywa cenne 3 punkty i awansuje w tabeli ekstraklasy na 9. miejsce!