Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzew chciałby wiedzieć...

hof
Stadion Widzewa to jeszcze melodia odległej przyszłości
Stadion Widzewa to jeszcze melodia odległej przyszłości
Przyszła budowa stadionu przy al. Piłsudskiego budzi szereg pytań ze strony Widzewa. Na oficjalnej stronie klubu można przeczytać o wątpliwościach nurtujących działaczy

Stadion Widzewa to jeszcze melodia odległej przyszłości
Na etapie planowania budowy nowego stadionu na Widzewie UMŁ zaangażował firmę, która przygotowała szereg ekspertyz i opracowała program organizacyjno-finansowy budowy obiektu przy al. Piłsudskiego. Choć Miasto jak dotąd nie ujawniło wyników analiz i zasad tego programu, na bazie rozmów przeprowadzonych przez Widzew z firmami budowlanymi i instytucjami finansowymi można już wskazać kluczowe elementy, których spełnienie zwiększa szansę na powstanie nowego widzewskiego stadionu

Jaki zarobek dla partnera?

Jednym z fundamentalnych działań jest ustalenie mechanizmu wynagrodzenia dla firmy, która miałaby stać się partnerem Miasta. Zasady osiągnięcia zarobku przez partnera prywatnego są częścią modelu biznesowego projektu. Model ten ma wykazać, że możliwe jest jednoczesne osiągnięcie celu publicznego, jaką jest budowa stadionu oraz uzyskanie atrakcyjnej stopy zwrotu z inwestycji dla partnera prywatnego.

Co z wkładem Miasta, dopłatami, podatkiem i ziemią?

Ponadto, Miasto powinno zagwarantować też własny wkład pieniężny w inwestycję, wynagrodzenie dla partnera i zwolnienie go z podatku od nieruchomości od planowanego obiektu. Jednocześnie kluczowe jest również określenie tytułu prawnego do nieruchomości. Deweloperzy już na starcie muszą wiedzieć co stanie się z ziemią na której stanie stadion. Czy będzie ona ich własnością, czy też w grę wchodzi jedynie dzierżawa lub najem. Do wyjaśnienia po stronie Miasta pozostają też kwestie związane z dopłatami rocznymi, jeśli dochody z obiektu nie wystarczą na spłatę kredytu bankowego przez dewelopera.

100 milionów to nie wszystko

Obecnie spełniony jest tylko jeden z warunków - znana jest wysokość wkładu własnego UMŁ. Rada Miasta podjęła uchwałę w tej sprawie 6 lipca 2011 r., która przewiduje, że wkład Miasta będzie płatny w trzech transzach - po 30 mln zł w 2013 i 2014 r. oraz 40 mln zł w 2015 r. Natomiast pozostałe elementy, które powinny być znane podmiotom stającym do miejskiego przetargu pozostają nierozstrzygnięte.

Co wynika z analiz?

Widzew rekomenduje również, by łódzki Urząd Miasta przedstawił wyniki ekspertyz przeprowadzonych przez Collect Consulting, co pozwoli potencjalnym kandydatom przeanalizować dokładnie ich możliwości przystąpienia do przetargu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany