Weekend z Izraelem Poznańskim - atrakcje w pałacu przy ul. Ogrodowej

Magdalena Jach
Magdalena Jach
UML
25 sierpnia przypada 186. rocznica urodzin Izraela Poznańskiego, jednego z największych łódzkich fabrykantów, do którego należał słynny pałac przy dzisiejszej ulicy Ogrodowej, gdzie obecnie ma siedzibę Muzeum Miasta Łodzi. I właśnie łódzkie muzeum z tej okazji przygotowało ,,Weekend z Izraelem Poznańskim”.

Ile Poznański płacił swoim robotnikom ?
Czy słusznie nazywany był najgorszym pracodawcą XIX-wiecznej Łodzi? Jak przedstawiała się wypłata jego pracowników w porównaniu z zarobkami u Scheiblera czy Kunitzera? Na te i inne pytania związane z warunkami pracy u Króla Bawełny uczestnicy poznają odpowiedzi podczas spaceru po wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego. Zapraszamy do siedziby głównej muzeum: 24.08, godz. 14 (ul. Ogrodowa 15).

Poznański, a stadion ŁKS-u
Zakłady Izraela Poznańskiego miały znaczący wpływ na rozwój łódzkiego sportu. W 1911 r. zarząd fabryki przekazał tereny, a następnie urządził pierwszy stadion Łódzkiego Klubu Sportowego przy ul. Srebrzyńskiej. W 1927 roku powołano przyzakładowy Klub Sportowy IKP. Jego zawodnicy w latach 30. XX w. sięgali nie tylko po tytuły mistrzów Polski w grach zespołowych i boksie, ale także odnosili sukcesy poza granicami kraju. Podczas prelekcji ilustrowanej prezentacją multimedialną zostanie przybliżona sportowa działalność rodziny Poznańskich w okresie do 1914 r. oraz osiągnięcia fabrycznego stowarzyszenia sportowego w okresie międzywojennym. Zapraszamy w niedzielę, 25 sierpnia o godz. 13 do Muzeum Sportu i Turystyki, al. Politechniki 10.

Kim jest Lodzermensch?
Czy Izraela Poznańskiego można określić tym mianem? W związku z urodzinami jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów zweryfikujemy mit związany z jego dynamiczną karierą „od pucybuta do milionera”. Dowiemy się też, jak wyglądały inne kariery XIX-wiecznych łodzian, znane nam zarówno z historycznych przekazów, jak i literackich kreacji. Zapraszamy w niedzielę, 25 sierpnia o godz. 14 do siedziby głównej muzeum przy ulicy Ogrodowej 15.

Wycieczki z Leonią Poznańską
Zapraszamy do udziału w wycieczkach, które przygotowało Muzeum Fabryki w Manufakturze. Leonia Poznańska oprowadzi uczestników po swoim majątku. Trasa wycieczki obejmuje Muzeum Miasta Łodzi, znajdujące się w dawnym pałacu Poznańskich, rynek Manufaktury oraz Muzeum Fabryki, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentację pracy XIX-wiecznych maszyn tkackich.
Wycieczki odbędą się w 25.08, w dwóch turach: 12.00-14.00 oraz 15.00-17.00. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 42 664 92 93. Miejsce zbiórki w Muzeum Fabryki.

Ten program to kuźnia wokalnych talentów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
bebnowy z Chechla
2019-08-23T23:52:57 02:00, Tomasz Salski:

Dobrze że o ŁKS nie zapomnieli.nie wstydzimy się od kogo jestesmy.

a kiedy oddacie bebny?

a
ajwaj ajwaj

jebane zydzisko wykorzystywalo nie kumatych ludzi dorobilo sie na nich majatku a teraz go swietym zrobcie

T
Tomasz Salski

Dobrze że o ŁKS nie zapomnieli.nie wstydzimy się od kogo jestesmy.

G
Gość

Może to jedyny sposób, żeby się go pozbyć?

ł
łodziak
2019-08-23T19:09:08 02:00, Gość:

ten w środku, to izrael czy poznański?

2019-08-23T21:59:46 02:00, Gość:

100/100

Teraz to otworzysz lodówkę a tam on. W końcu wybory. 3,5 roku cisza, a teraz wszędzie.

G
Gość
2019-08-23T19:09:08 02:00, Gość:

ten w środku, to izrael czy poznański?

100/100

B
Baśka

To napiszcie jeszcze jak w latach 30 dwudziestego wieku poznański postępował ze swoimi pracownikami i będzie git

G
Gość

ten w środku, to izrael czy poznański?

Dodaj ogłoszenie