Ważna zmiana dla telewidzów w całej Polsce. "Przed nami dwa duże wyłączenia". Chodzi o nowy standard nadawania

Maciej Badowski
Maciej Badowski

Wideo

Udostępnij:
Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC wprowadzana jest etapami i rozpoczęła się wiosną 2022 roku. Przed nami jeszcze dwa "duże wyłączenia". Pierwsze nastąpi pod koniec maja, a kolejne pod koniec czerwca. – To będzie ostatnie przełączenie. Od połowy lipca cała Polska będzie objęta nowym sygnałem telewizji cyfrowej DVBT-2/HEVC – mówi nam ekspert. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera sygnał DVB-T2/HEVC?

Pierwsze regiony w Polsce zostały przełączone na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC wiosną tego roku. Co ważne, od dłuższego czasu prowadzona jest kampania informująca o zmianach. Jeszcze pod koniec zeszłego roku eksperci ostrzegali, że w związku z nadchodzącą aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi kodeka HEVC przez ich odbiorniki.

– Niestety zmiana sygnału, która postępuje już od dwóch miesięcy pokazała, że Polacy nadal nie są przygotowani do tego przełączenia. Czekają na ostatnią chwilę z decyzjami co dalej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – To taka polska przypadłość, że jeżeli coś możemy zrobić wcześniej, to lepiej jak zrobimy to później – dodaje. W tym wypadku to się nie sprawdza – przyznaje.

Jak wyjaśnia, zwlekanie powoduje, że na koniec przed samym wyłączeniem na gwałt poszukujemy rozwiązania i dodaje, że mamy pełną wiedzę, co należy zrobić, jak zrobić i jak się przygotować odpowiednio wcześniej do przełączenia

– Po pierwsze konsumenci powinni sprawdzić swoje odbiorniki telewizyjne, czy są dostosowane do nowego standardu nadawania DVBT-2/HEVC. Jeżeli nie, to dokonali odpowiedniej decyzji zakupowej, czy to dokupili „protezę” w postaci dekodera, czy też zdecydowali się na zakup nowego odbiornika telewizyjnego, który w pełni pozwoli im korzystać z dobrodziejstw nowej telewizji cyfrowej – mówi Kanownik.

Jak sprawdzić czy telewizor odbiera sygnał nowej telewizji naziemnej DVBT-2/HEVC

DVB-T2/HEVC to nowy międzynarodowy standard nadawania, który pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku. Standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia odbiorcom dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej, takich jak zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji.

Obecnie, wszystkie wprowadzane do sprzedaży na polskim rynku telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC. Te techniczne wymogi obowiązują od 1 grudnia 2019 r., co jednak oznacza, że urządzenia zakupione wcześniej mogą tej funkcjonalności nie posiadać i tym samym w połowie przyszłego roku przestaną odbierać cyfrowy sygnał telewizji naziemnej.

Jak tłumaczy ekspert, są dwie bardzo proste metody. – Po pierwsze, potrzebne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi danego odbiornika telewizyjnego lub na tabliczce znamionowej naszego telewizora – wymienia.

– W przypadku drugiego sposobu, na pilocie od telewizora należy wybrać testowy kanał „28”. Jeżeli pojawi się tam „uśmiechnięty telewizorek”, to oznacza, że wszystko jest ok, i spokojnie możemy czekać na przełączenie na nowy sygnał telewizji naziemnej – wyjaśnia.

Co wybrać? Nowy telewizor czy dekoder?

– Na początku, kiedy rząd zdecydował o wprowadzeniu systemu dopłat do sprzętu, a przypomnijmy pierwotnie były nim objęte tylko dekodery, dopiero później dołączyły telewizory, a w kolejnym kroku tę dopłatę do telewizorów jeszcze zwiększono, spowodowało to pewne perturbacje w decyzjach zakupowych konsumentów – mówi.

Jednak, jak podaje Kanownik, z tygodnia na tydzień, zwiększa się zainteresowanie nowymi telewizorami. – Konsumenci nabierają świadomości i wiedzy o tym, że żeby w pełni korzystać z tego, co daje im nowa telewizja cyfrowa, czyli lepszy dźwięk, lepszy obraz czy nowe usługi, lepiej zdecydować się na zakup telewizora – dodaje.

Proces wprowadzania nowego sygnału nadawania

– Przed nami są jeszcze dwa duże wyłączenia – przypomina Kanownik i dodaje, że pierwsze nastąpi pod koniec maja, a kolejne pod koniec czerwca. – To będzie ostatnie przełączenie. – Od połowy lipca cała Polska będzie objęta nowym sygnałem telewizji cyfrowej DVBT-2/HEVC – dodaje.

Zmiana wprowadzana jest w 4 etapach i rozpoczęła się wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ważna zmiana dla telewidzów w całej Polsce. "Przed nami dwa duże wyłączenia". Chodzi o nowy standard nadawania - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie