Waloryzacja 2016: Jakie dodatki do rent i emerytur

(kz)
Skromną waloryzację i jednorazowy dodatek otrzymają emeryci i renciści oraz pobierający świadczenie przedemerytalne, których suma świadczeń nie przekracza 2 tys. złotych.
Skromną waloryzację i jednorazowy dodatek otrzymają emeryci i renciści oraz pobierający świadczenie przedemerytalne, których suma świadczeń nie przekracza 2 tys. złotych. polska press
Nie ma żadnych wątpliwości, że w marcu oprócz ustawowej waloryzacji emerytur i rent będą wypłacone także specjalne jednorazowe dodatki do tych świadczeń. Zgodne co do tego są wszystkie najważniejsze siły polityczne. Spór trwa o to jakie kwoty zostaną wypłacone.

Waloryzacja podstawowa

Coroczna waloryzacja emerytur i rent, przeprowadzana w marcu, będzie bardzo niska. Szczególnie odczują to osoby o najniższych świadczeniach. Bo podwyżka jest proporcjonalna do wysokości emerytury lub renty. Ile ona może wynieść?
Przez 10 miesięcy tego roku ceny, w porównaniu z 2014 r. spadły o 1,1 procenta. Mamy zatem dalej deflację zamiast inflacji. Na koniec roku wskaźnik wzrostu cen będzie co najwyżej zerowy.
Z kolei drugi składnik wpływający na wysokość waloryzacji to wzrost wynagrodzeń w gospodarce. Z dotychczasowych szacunków wynika, że w najlepszym wypadku będzie on sięgał 3 procent.
Waloryzacja jest sumą dwóch wskaźników: inflacji i minimum 20 procent wzrostu wynagrodzeń.
Rząd mógł wprawdzie ustalić, że zamiast 20 % wzrostu wynagrodzeń będzie to 50 %, a nawet 100 %, ale decyzje w tej sprawie zapadły w połowie roku i wskaźnika nie podniesiono.
A zatem waloryzacja w marcu 2016 r. wyniesie:
WALORYZACJA =  0 % (INFLACJA) + 0,6 % (20 % wzrostu wynagrodzeń) = 0,6 %
Oznacza to, że ten kto na dziś świadczenie wynoszące 1 tys. złotych dostanie podwyżkę wynoszącą zaledwie... 6 złotych.

Wiedzieli... nic nie zrobili

O tym, że waloryzacja będzie tak niska, politycy i ekonomiści wiedzieli już w połowie roku. Dlatego pierwszy projekt poprawienia sytuacji najuboższych emerytów i rencistów zgłoszono w Sejmie wrześniu. Wybrano rozwiązanie najtańsze, w formie jednorazowego dodatku.
Można było podnieść najniższe renty i emerytury do poziomu minimum socjalnego, jednak uznano że takie rozwiązanie jest zbyt kosztowne i to nie tylko w 2016 r. ale także w następnych latach. Dlatego Platforma Obywatelska wybrała inny wariant: jednorazowy dodatek dla części emerytów i rencistów uznanych za wymagających finansowego wsparcia. Za taką przyjęto grupę pobierających świadczenia do 2 tysięcy złotych brutto.
Projekt ten nie został poddany pod obrady Sejmu. A gdy nowy parlament podjął prace, PSL, jako pierwsza partia złożyła projekt jednorazowych dodatków, taki sam jak projekt PO.
W ostatnich dniach do Sejmu wpłynął jeszcze raz projekt PO z identycznymi kwotami i progami jakie zaproponowało PSL, oraz projekt PiS z takimi samymi progami, ale innymi kwotami dodatków.

Są zgodni

We wszystkich trzech projektach ustaw panuje zgoda co do tego, że kwota maksymalnego świadczenia jakie uprawnia do dodatku ma wynieść 2000 zł brutto. Liczona ona będzie nie tylko podstawowego świadczenia, ale także od wszystkich, należnych dodatków takich jak pielęgnacyjny, kombatancki, dla przymusowych robotników itp.
Jest też zgoda, że gdy ktoś otrzymuje kilka świadczeń np. emeryturę i rentę, to sumuje się je przed stwierdzeniem prawa do jednorazowego dodatku.
l W przypadku renty rodzinnej, nawet gdy jest dzielona na kilka osób, przysługuje jeden dodatek.
l Dodatek jest wolny od podatku.
l Dodatek jest wolny od zajęcia komorniczego.
l Jeżeli ktoś otrzymuje niską emeryturę lub rentę z powodu zajęć komorniczych, dodatek obliczany jest dla kwoty świadczenia przed zajęciami.

Dla kogo więcej?

Projekt Po i PSL przewiduje dla osób o najniższych świadczeniach, do 900 zł, kwotę dodatku wynoszącą 350 zł. Natomiast projekt PiS chce tę grupę wesprzeć wyższą kwotą wynoszącą 400 zł.
Dla grup o najwyższych dochodach, objętych prawem do dodatku, czyli emerytów i rencistów ze świadczeniami między 1500 a 2000 zł brutto propozycje wynoszą:

  • dodatek wynoszący 100 zł - projekt PO i PSL
  • dodatek wynoszący 50 zł - projekt PiS.

Dodatek dla innych?

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent nie pozbawia nikogo prawa do waloryzacji. Osoby o świadczeniach do 2000 tys. zł dostaną więc zarówno dodatek jak i zwaloryzowaną rentę lub emeryturę. Natomiast ci, którzy mają świadczenie pozbawiające ich prawa do dodatku dostaną jedynie podwyżkę wynikającą z waloryzacji.

ZOBACZ TAKŻE:Twórcy zaprezentowali pierwszy oficjalny zwiastun filmu „X-Men: Apocalypse”

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PAWLO
W budy, k**** wsadźcie takie świadczenia... Ciekawe ile te nieroby z wiejskiej sobie podniosą pensje... Rencista, emeryt nie człowiek, niech zdycha !!!
i
isztwan
Niemieccy emeryci dostaną 5% rewaloryzacji Polscy biedni seniorzy dziesięć razy mniej,to jest sprawiedliwa unia europejska......
l
les
za tą kasiorę udam się z żoną w ciepłe miejsca------------------------------------do kanału ciepłowniczego,mogę zabrać paru pisiorow.
m
misiek
ciekawe o ile sobie nasi mędrcy zwaloryzują uposażenia. Może to klucz dla wszystkich. Nie to tylko czarny sen.
t
to jest
kur....kpina. Ludzie pracowali na to latami a dzięki nim ci przy korycie mają wolny kraj. Koszt drukowania decyzji jest większy niz te waloryzacje. Poza tym komu te płace wzrosły o 20%...chyba mi skoczyła żyłka...
Dodaj ogłoszenie