Walki psów - hazard i krwawe emocje. Z cyklu łódzkie historie w obiektywie Janusza Kubika

  Janusz Kubik

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  Kliknij w GALERIĘ i zobacz więcej zdjęć
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Janusz Kubik

  Nielegalne walki psów, nazywane dziś „psim wrestlingiem”, były zawsze okrutnym procederem uprawianym przez przestępców, dla których był to hazard, krwawe emocje i wielkie pieniądze.
  W latach 80. i 90. XX wieku, kiedy w Łodzi wyszły z cienia lokalne gangi, rozkwitał bazarowy świat bez podatku, cła i akcyzy, który rządził się prawem silniejszego. Walki psów stały się krwawym widowiskiem, rozrywką dla tych, którzy pod parawanem legalnych interesów zbijali fortuny na przemycie atrakcyjnych towarów, korzystając z braku odpowiednich narzędzi prawnych. Początek lat 90. ubiegłego wieku był prawdziwym rajem dla gangsterów, potężną pralnią nielegalnie zdobytych pieniędzy, dzięki którym legalnie sprowadzano miliony litrów spirytusu.
  Niektórzy przestępcy korzystali często z opieki ludzi z peerelowskich służb, czerpiących z tzw. lewej kasy pochodzącej np. z czarnego rynku walutowego opanowanego przez cinkciarzy. Wielkie pieniądze przemawiały do wyobraźni młodych ludzi, kupujących luksusowe mieszkania, drogie samochody, złotą biżuterie i kilogramy dolarówek w złocie.

  Dla zabawy i pieniędzy obstawiali oni tajne walki psów w swoich podmiejskich posiadłościach otoczonych wysokimi murami. Dla nich ustawa o ochronie zwierząt, zabraniająca wykorzystywania ich w widowiskach sportowych noszących znamiona okrucieństwa, nie istniała.

  Psy były trzymane w ciasnych budach na długich, ciężkich łańcuchach, często bez wody i jedzenia. Podczas treningów podrzucane były do walk bezpańskie, kradzione psy, które szybko kończyły swój żywot w pojedynkach z prawdziwymi bestiami, maszynami do zabijania wychowanymi przez przestępców. Drobni złodzieje i handlarze lewym towarem zabawiali się, oglądając wieczorami walki psów bojowych w Parku Staromiejskim, a niekiedy także na polach obok autogiełdy na ul. Puszkina.


  Zobacz też:  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo