Wakacje nad Bałtykiem. Nie ma co liczyć na wypoczynek w komforcie... Gdzie jechać? Gdzie najtaniej?

Magdalena Rubaszewska
Pogoda gwarantowana, a ceny przystępne. Polacy, w tym łodzianie,wrócili do Grecji.
Pogoda gwarantowana, a ceny przystępne. Polacy, w tym łodzianie,wrócili do Grecji.
Ataki terrorystów w krajach arabskich, rzesze uchodźców w Europie, tłum na nadbałtyckich plażach nie odstraszają łodzian przed wakacyjnymi wojażami. Mieszkańcy Łodzi preferują wylegiwanie się na piasku. Z analizy biur podróży wynika, że znaczna liczba łodzian spędzi to lato w Polsce i to nad polskim morzem, pomimo niegwarantowanej pogody, dość wysokich cen (prognozuje się ich wzrost do 20 procent) i mało komfortowego pobytu. Od kilku sezonów polskie wybrzeże przeżywa swój renesans, a plaże najazd wczasowiczów, którzy leżą na nich ściśnięci jak sardynki w puszce. Ocenia się, że w ubiegłym roku nad Bałtyk zjechało około 7 milionów ludzi. Tego lata ma być ich o pół miliona więcej.

* Wczasy nad Bałtykiem najpopularniejsze
* Mniej chętnych na wakacje w Egipcie, Tunezji i Turcji
* Do łask wróciła Grecja, popularne stały się Hiszpania, Portugalia, Chorwacja i Czarnogóra
* Zapanowała moda na weekendowe wypady do europejskich stolic oraz pobyty w spa i sanatorium.
* Co trzeci Polak, który wybiera się na wakacje, załatwia wyjazd za pośrednictwem biura podróży.

Łodzianie przeważnie wybierają nieduże pensjonaty i kwatery prywatne. Większość z tych tańszych jest już zarezerwowana. Tydzień w nadmorskim kurorcie w dwuosobowym pokoju w pensjonacie kosztuje 2-2,5 tys. zł.

Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się wyjazdy w góry.

Ale i tu nie należy spodziewać się ciszy i pustych szlaków, zwłaszcza w Tatrach, które z roku na rok przemierza coraz więcej turystów. W ubiegłe wakacje było ich ok. dwóch milionów. Trzeba być przygotowanym na kilkugodzinne oczekiwanie w kolejce na wjazd na Kasprowy Wierch albo na wejście na Giewont.

Łodzianie, których nudzi wylegiwanie się na piasku albo wdrapywanie się na szczyty, czas kanikuły spędzają w spa albo w... sanatorium. Nowa świecką tradycją stały się pobyty w obiektach typu Spa & Welness, które coraz częściej pojawiają się na rynku hotelarskim. Jednak znalezienie wolnego miejsca o tej porze może okazać się trudne.

W Ciechocinku czy Inowrocławiu zostały ostatnie miejsca i to pomimo dość wysokich cen. Tygodniowy turnus w tamtejszych sanatoriach kosztuje od ok. 900 do 1300 zł. Łodzianie chętnie kurują się i odzyskują siły witalne w obiektach leczniczych za wschodnią granicą, na Białorusi, Litwie czy Ukrainie. Standard obiektów, rozbudowane zaplecze lecznicze nie odbiegają od tych w kraju.

Za trzynastodniowy pobyt w Truskawcu na Ukrainie kuracjusz zapłaci 1040 zł, a piętnastodniowy w Grodnie na Białorusi, w pokoju dwuosobowym - 2131 zł.

Koszt tygodniowego turnusu w znanych Druskiennikach na Litwie w pokoju jednoosobowym to 1775 zł. Z opinii hotelarzy wynika, że łodzianie kupują oferty wczasów bezpośrednio u nich, z rezerwacją w internecie.

- Z kolei w biurach podróży i agencjach turystycznych króluje zagranica - mówi Andrzej Kołłątaj, prezes łódzkiego oddziału Polskiej Izby Turystyki.

Łodzianie na wiele lat pokochali kurorty Egiptu, Tunezji i Turcji. Jednak po atakach terrorystów wykupują pobyty z większą ostrożnością. Tym bardziej, że ministerstwo spraw zagranicznych wciąż ostrzega przed indywidualnymi eskapadami po Egipcie. Jeśli natomiast koniecznie ktoś chce spędzić tam lato, to powinien zdecydować się tylko na wyjazdy grupowe do kurortów nad Morzem Czerwonym i na Synaju. Resort odradza też podróże do Tunezji i zaleca zachowanie ostrożności podczas pobytu w Turcji, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich i ośrodkach turystycznych.

Biura podróży zauważają zdecydowany spadek sprzedaży ofert do tych krajów, ale są turyści, którzy pozostają wierni tym kierunkom wakacyjnych wyjazdów. Przystępne ceny, wysoka jakość świadczonych usług, np. rozbudowana opcja all inclusive, gwarantowana pogoda i bogate zaplecze rekreacyjne nadal znajdują swoich amatorów.

Na rynku turystycznym widać znaczące zmiany. O kryzysie w Grecji mało kto już pamięta. Kraj ten, zarówno kontynent jak i wyspy, na powrót stał się rajem dla turystów. Na kolejnych miejscach plasują sie Hiszpania, Portugalia i Bułgaria. Goni je Chorwacja (najczęściej wybierana opcja to ta z dojazdem własnym), Czarnogóra i Słowenia. Nowością są pobyty na Malcie i w Albanii.

Jeśli ktoś wybierze się w czerwcu na wakacje do Bułgarii, to spędzi tam tydzień za 800 zł na osobę z przelotem i dwoma posiłkmi i za 925 zł z opcją all inclusive. Siedmiodniowy wypoczynek w Grecji z all inclusive to koszt od 730 zł za osobę. Natomiast tygodniowe wakacje w Chorwacji na Istrii, z dojazdem własnym, w apartamentach bez wyżywienia, można spędzić już za 185 zł od osoby, a w szczycie sezonu od 341 zł od osoby.

Turyści z Łodzi chętnie wykupują wycieczki objazdowe po Europie - najczęściej do Czech, Węgier, Rumunii, Austrii i Niemiec, a także coraz chętniej zaglądają do krajów Beneluxu i Skandynawii.

- Coraz modniejsze stają się wyjazdy weekendowe, tzw. City Break. Amatorami tego typu podróży są osoby aktywne zawodowo, które chcą odpoczywać krócej, ale częściej, przy okazji poznając kulturę danego regionu. W kraju tej formie spędzania wolnego czasu niewątpliwie sprzyja rozwój lokalnych lotnisk. Do najczęściej wybieranych destynacji należą europejskie stolice - Wiedeń, Rzym, Madryt, Londyn.

Łodzianie szukający świętego spokoju i komfortu uciekają na koniec świata.

- Wiązałbym to jednak z podwyższeniem stopy życiowej klientów biur podróżnych i zasobnością ich portfeli. Wśród dominujących krajów znalazły się Tajlandia, Seszele, Malediwy i Mauritius - dodaje Andrzej Kołłataj.

I rzeczywiście na egzotyczne wakacje trzeba się wykosztować. Tydzień na Kubie w hotelu pięciogwiazdkowym, z wyżywieniem all inclusive, to wydatek 5502 zł od osoby.

Na siedmiodniowe wakacje w Kenii w hotelu czterogwiazdkowym ze śniadaniami i obiadokolacjami trzeba wydać 4857 zł od osoby, a na Małych Antylach na Tobago w hotelu czterogwiazdkowym ze śniadaniem od 6526 zł od osoby.

Cena za dziewięciodniowy pobyt na Mauritiusie w hotelu czterogwiazdkowym z dwoma posiłkami to co najmniej 6464 zł od osoby.

- Od kilku lat widzimy tendencję wzrostową sprzedaży wycieczek objazdowych do krajów nadbałtyckich, na Ukrainę, a hitem stała się ostatnio Białoruś. Kiedyś odbywano podróże sentymentalne, jednak teraz coraz częściej są to świadome wybory prawdziwego turysty, który nie chce już podróżować utartymi ścieżkami - ocenia prezes łódzkiego oddziału PIT.

Łodzianie stali się globtroterami. Poza egzotyczną turystyką wypoczynkową coraz chętniej wybierają wycieczki objazdowe, np. do Izraela, Chin, Stanów Zjednoczonych, Australii czy Kenii.

Dwugłos o podróżach
Magda Plutecka Neckermann Polska
Pomimo zagrożeń Polacy nie rezygnują z wakacji. Urlop ma być jednak czasem spokojnym, więc unikają krajów, które uznają za niezbyt bezpieczne. Mapa ulubionych miejsc wypoczynku Polaków zmieniła się w porównaniu do poprzednich lat. M. in. spadła liczba rezerwacji w Turcji, zyskały natomiast takie kraje jak Bułgaria, Grecja, Hiszpania czy Portugalia. W tym roku chętniej też niż w latach poprzednich wyruszamy na wakacje samochodem, najczęściej do Chorwacji, Włoch, Bułgarii, a także po Polsce, która notuje już trzycyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Radomir Świderski, Rainbow Tours
Ze względu na spadek zainteresow -ania w tym sezonie mamy mniejszą ofertę wyjazdów do Egiptu czy Tunezji. Ale łodzianie nie rezygnują z zagranicznych wojaży, Jeśli ktoś od lat spędzał wakacje za granicą, to nadal będzie tam wyjeżdżał. Tyle że wybierze inny kraj, w którym będzie się czuć bezpiecznie i komfortowo. W tym sezonie popularne kierunki to oczywiście południowa Europa, Majorka, Wyspy Kanaryjskie. Łodzianie są zainteresowani także egzotycznymi podróżami. Dobrze sprzedaje się nasza nowość, czyli pobyt na Bali z lotem czarterowym Dreamlinerem.

Polskie wybrzeże w ostatnich sezonach przeżywa renesans i najazd wczasowiczów, Ich liczba stale rośnie, pomimo braku gwarancji pogody i dość wysokich cen. Ścisk, tłum, hałas - z tym musza liczyć się łodzianie, którzy chcą spędzić lato nad Bałtykiem.

Wzrasta liczba wykupywanych wycieczek objazdowych i pobytów w sanatoriach.

PORTUGALIA AUSTRIA GDZIE OBEJRZEĆ PORTUGALIA AUSTRIA STREAM ZA DARMO PORTUGALIA AUSTRIA
BELGIA IRLANDIA O KTÓREJ, BELGIA IRLANDIA GODZINA, GDZIE OGLĄDAĆ, TRANSMISJA
ISLANDIA WĘGRY GDZIE OBEJRZEĆ ISLANDIA WĘGRY STREAM ZA DARMO ISLANDIA WĘGRY W TV GDZIE
EURO 2016: KTO DZIŚ GRA? JAKIE MECZE DZISIAJ? GDZIE OGLĄDAĆ ZA DARMO MECZE EURO 2016
EURO 2016: KIEDY I Z KIM ZAGRAJĄ POLACY? O KTÓREJ MECZE POLSKIEJ KADRY [TERMINARZ]
WIERSZYKI NA ZAKOŃCZENIE ROKU, WIERSZYKI DLA NAUCZYCIELI

[ZOBACZ TEŻ FILM W Zgierzu konar zabił kierowcę. Skutki wichury w Łódzkiem (autor x.news/TVN24)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM W Zgierzu konar zabił kierowcę. Skutki wichury w Łódzkiem (autor x.news/TVN24)