Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zgierzu rozpoczęły sie matury. Wyglądają zupełnie inaczej, niż zwykle...

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Zaczęły się egzaminy maturalne. Dziś matury pisemne z języka polskiego, jutro matematyka, po jutrze angielski, a w kolejnych dniach inne przedmioty. W tym roku egzaminów ustnych nie będzie.

Od dzisiaj do środy odbywać się będą obowiązkowe egzaminy pisemne na poziomie podstawowym: dziś o godz. 9 - język polski, jutro – matematyka, pojutrze – angielski. Będą też egzaminy rozszerzone o godz. 14 - po kolei: polski, (poniedziałek), łacina (wtorek), angielski i angielski dwujęzyczny (środa). Czwartek (Boże Ciało) i piątek będą dniami wolnymi od matur. Dalszy ciąg nastąpi od 15 czerwca i będzie trwać do 29 czerwca.

Młodzież przyszła dziś do swoich szkół w galowych strojach, których uzupełnieniem jest obowiązkowa maseczka, zakrywająca usta i nos. Uczniowie zdejmują ją, dopiero gdy zasiądą w swojej ławce. Chyba, że zostaną wcześniej poproszeni o odsłonięcie twarzy przy wejściu w celu zweryfikowania tożsamości - wtedy konieczne jest zachowanie co najmniej półtorametrowego odstępu.

Maturzyści mogli przystąpić do egzaminu tylko wtedy, gdy są zdrowi, nie mogą mieć żadnych objawów, świadczących o ewentualnej chorobie (gorączki, kaszlu itp.). Przy wejściach do budynku wszyscy zdający przeszli pomiar temperatury. Młodzież wchodziła różnymi drzwiami, a potem wyznaczoną drogą poszła do sal egzaminacyjnych. Jest to związane z koniecznością unikania gromadzenia się dużej ilości osób w jednym czasie i miejscu.

W Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym im. R. Traugutta w Zgierzu do egzaminów przystąpiło 148 absolwentów. W utrzymaniu standardów bezpieczeństwa pomagają uczniom cztery urządzenia do dezynfekcji rąk zakupione przez Urząd Miasta Zgierza. Opracowano też dla zdających harmonogram wejść.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Staszica w do matury przystąpiło 49 tegorocznych absolwentów szkoły, w tym kilka osób poprawiających wyniki oraz kilka spoza szkoły.

W Zespole Szkół nr 1 im. Cezaka maturę zdaje 87 osób, natomiast w Zgierskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II do egzaminu przystąpi 71 osób. Wszędzie wdrożone zostały procedury bezpieczeństwa.

Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski przekazał maturzystom życzenia:

"Drodzy Maturzyści, egzamin dojrzałości to symboliczny start w dorosłe życie. Tegoroczna matura, z powodu epidemii COVID-19 jest inna niż dotychczasowe. Z całego serca życzę wam znakomitych wyników, dostania się na wymarzone uczelnie, w przyszłości wielu zawodowych sukcesów oraz podejmowania mądrych życiowych decyzji. Dedykuję Wam słowa starożytnego, rzymskiego poety Wergiliusza, który powiedział, że "zwyciężać mogą ci, co wierzą, że mogą".

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany