Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielki Czwartek w łódzkiej katedrze odprawiona została Msza Krzyżma. Zjawili się na niej niemal wszyscy księża z archidiecezji

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Msza krzyżma w łódzkiej archikatedrze. Więcej na kolejnych zdjęciach
Msza krzyżma w łódzkiej archikatedrze. Więcej na kolejnych zdjęciach Norbert Uram
Wielki Czwartek to dzień, w którym Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i eucharystii. 6 kwietnia, o godzinie 10 w łódzkiej bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki rozpoczęła się Msza Krzyżma podczas której biskup święci olej krzyżma i olej chorych. W czasie tej liturgii duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, które składali w dniu swoich święceń kapłańskich.

Msza Krzyżma, to jedyna w roku msza, na której gromadzą się niemal wszyscy kapłani z diecezji. To zgromadzenie kapłanów wokół biskupa, to znak jedności całego prezbiterium diecezjalnego. Na niej księża odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Na tej mszy biskup dokonuje również poświęcenia olei: krzyżma i chorych.

Zobacz wszystkich księży z archidiecezji

Oleje do namaszczenia chorych i do bierzmowania

Olej krzyżma służy do namaszczania w trakcie sprawowania sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich. Olej chorych używany jest podczas posługi kapłana wśród chorych, do namaszczenia osób chorych np. przez kapelanów w szpitalach.

Liturgia Wielkiego Czwartku

W czwartek o godzinie 18 rozpocznie się liturgia Wielkiego Czwartku. Podczas niej arcybiskup Grzegorz Ryś zgodnie z tradycją umyje nogi dwunastu wiernym, wybranych z osób uczestniczących w liturgii. Po uroczystościach Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy.

Jest to okres mający uwidocznić najbardziej dynamiczny czas w życiu Chrystusa i Kościoła, trwający tylko trzy dni od Ostatniej Wieczerzy do Zmartwychwstania – wyjaśniał dla Dziennika Łódzkiego kilka lat temu ks. dr Andrzej Blewiński, proboszcz parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu. - Wtedy Jezus po nocnej modlitwie w Ogrodzie Oliwnym został zdradzony przez Judasza, pojmany, oskarżony, podstawiony przed Poncjuszem Piłatem i skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Na ten czas przypada też Droga Krzyżowa, śmierć na krzyżu.. Tych klika następujących po sobie dni nacechowany jest ogromną ekspresją i dynamiką wydarzeń. Te trzy dni składające się na Triduum Paschalne to najważniejszy czas w historii Kościoła. W tym okresie jest uobecnianie wszystko co wydarzyło się w Jerozolimie przed dwoma tysiącami lat.

Obmywanie stóp

Msza w Wielki Czwartek w łódzkiej katedrze rozpocznie się o godzinie 18. Będzie jej przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Podczas niej będzie miał miejsce obrzęd tzw. mandatum. Tak jak w roku ubiegłym metropolita łódzki obmyje i ucałuje nogi obecnym na mszy wiernym, którzy wyrażą taką wolę. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną organy, dzwony, dzwonki, rozlega się dźwięk drewnianych kołatek. Organy odezwą się dopiero trakcie obrzędów Wigilii Paschalnej.

Na zakończenie celebry Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy przechowania, zwanej też dawniej ciemnicą. Zwykle znajduje się ona w bocznym ołtarzu, kaplicy. Czyni się to na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa. Do kaplicy przeniesienia wierni udają się na adorację i osobistą modlitwę.

Następnie obnaża się ołtarz, zdejmuje obrusy, tabernakulum pozostaje puste, wygasza się również wieczną lampkę, która sygnalizuje obecność konsekrowanej Hostii. Wszystko to ma być symbolem opuszczenia Chrystusa przez najbliższych i rozebrania Go z szat podczas Męki.

Zobacz wszystkich księży z archidiecezji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Wielki Czwartek w łódzkiej katedrze odprawiona została Msza Krzyżma. Zjawili się na niej niemal wszyscy księża z archidiecezji - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany