Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku w Łodzi już 85 chorych dostało rogówkę, 34 szpik, a 22 pacjentów jest po udanym przeszczepie nerki w szpitalu im. Barlickiego

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Pawel Relikowski / Polska Press
W ośrodku transplantacyjnym w szpitalu im. N. Barlickiego w tym roku przeszczepiono pacjentom już 22 nerki. Dla porównania w ubiegłym – 16, w 2020 – 11, a w 2019 – 18.

Sytuacja powoli wraca do tej sprzed pandemii, która dla pacjentów oczekujących na przeszczepy była tragicznym doświadczeniem. W niektórych ośrodkach transplantacyjnych liczba przeszczepień spadła do zera, a śmiertelność pacjentów dializowanych w niektórych stacjach wynosiła aż 30 proc.

- My jako transplantolodzy bardzo baliśmy się tego jak Covid może wpłynąć na organizm pacjenta z obniżona odpornością – mówi prof. Adam Durczyński, Kierownik Oddziału Klinicznego Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej w szpitalu im. N. Barlickiego, Wojewódzki Konsultant Wojewódzki do spraw transplantacji. - Nasi pacjenci po przeszczepach przyjmują leki immunosupresyjne, które upośledzają ich immunologię. Jednak pandemia pokazała, że śmiertelność wśród pacjentów po przeszczepieniu jest znacznie niższa niż wśród dializowanych. W tej drugiej grupie w zależności od ośrodka śmiertelność wyniosła nawet 30 proc.

W łódzkich szpitalach poza ośrodkami transplantacji nerek, drugi jest w szpitalu im. Pirogowa, ale tym roku nie wykonano tu jeszcze ani jednego przeszczepu (w ubiegłym przeprowadzono 2 takie operacje, a w 2020 – 1), jest także ośrodek transplantacji szpiku w szpitalu im. M. Kopernika oraz dwa ośrodki w których przeszczepia się rogówkę, w szpitalu im. WAM oraz w MCM im. dr K. Jonschera.

Transplantolodzy w Koperniku przeszczepili w tym roku szpik już 34 pacjentom, w ubiegłym – 55. W 2020 r otrzymało go 54, a rok wcześniej 33 pacjentów.

Lekarze okuliści z WAM-u w tym roku 74 chorym przeszczepili rogówkę. W ubiegłym roku wykonali 120 takich zabiegów, a w 2020 – 93. W 2019 zdrową rogówkę otrzymało 67 chorych. Lekarze w szpitalu im. Jonschera wykonali w tym roku 11 takich zabiegów. W ubiegłym roku zainaugurowali swoją obecność na liście ośrodków – wykonali jeden przeszczep.

Na Krajowej liście oczekujących z naszego województwa na przeszczep nerki – jak wynika z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne d. Transplantacji Poltransplant – czeka – 58 chorych, serce – 8, płuca – 13. Po jednym pacjencie na przeszczep: nerki i wątroby, wątroby i płuca oraz wątroby i trzustki.

W kraju na nerkę czeka 985 pacjentów z niewydolnością nerek. Aż 411 chorych potrzebuje drugiego serca, a 144 jest na liście oczekujących na przeszczep wątroby. Aż 163 chorych czeka na transplantację płuca, a 45 trzustki. Na jednoczesny przeszczep nerki i wątroby oczekuje 3 chorych, serca i płuc - 7, a jeden na transplantację serca i wątroby.

Z danych Poltransplantu wynika, że w ubiegłym roku przeszczepiono 487 pacjentów w wieku 60 plus i 53 dzieci. Aż 282 chorych oczekuje na kolejny przeszczep, w tym na drugie przeszczepienie nerki 230 chorych, na trzecie – 45, a na czwarte czwarte przeszczepienie nerki – 6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany