Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku nie będzie wielkanocnego święcenia pokarmów? Są zalecenia biskupów

Anna Gronczewska
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina biskupom diecezjalnym o przedłużeniu dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnych mszach świętych. Wiele wskazuje, że w tym roku nie będzie wielkanocnego święcenia pokarmów.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina biskupom diecezjalnym o przedłużeniu dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnych mszach świętych. Wiele wskazuje, że w tym roku nie będzie wielkanocnego święcenia pokarmów.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Robert Wozniak
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina biskupom diecezjalnym o przedłużeniu dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnych mszach świętych. Wiele wskazuje, że w tym roku nie będzie wielkanocnego święcenia pokarmów.

W kraju obowiązuje stan epidemii. W kościołach na mszach nie może przebywać więcej niż 50 osób. Ale wielu księży zachęca, by na mszę przychodzili wierni związani z intencją w jakiej jest odprawiana.

- Dla osób korzystających z dyspensy zalecamy, w miarę możliwości, zorganizowanie transmisji z diecezjalnych lub parafialnych celebracji liturgicznych – proszą polscy biskupi.. -Podobnie prosimy o stworzenie możliwości uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem diecezjalnych środków społecznego przekazu.

Jedno z przykazań kościelnych nakazuje wiernym przystąpienie przynajmniej raz w roku do spowiedzi. Zgodnie z tradycją dzieje się to podczas Wielkiego Postu, w czasie rekolekcji.

- Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania – podkreślają członkowie prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcamy jednak biskupów diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej. Chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa. Należy unikać wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pojednania: nie wolno w nieuprawniony sposób udzielać rozgrzeszenia ogólnego, nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet; zakazana jest publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów.
Wiadomo już, że tegoroczna Wielkanoc będzie miała miejsce w czasie stanu epidemii. Prezydium Episkopatu wydało wytyczne dotyczące Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania. W Wielki Czwartej w Mszy Świętej Krzyżma, odbywającej się katedrach, mają wziąć udział tylko najbliżsi współpracowników biskupa. Nie będzie obmywania nóg.

- Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów! - piszą biskupi. - Zamiast tego proponujemy obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, W Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca się używania pokropień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tym roku nie będzie wielkanocnego święcenia pokarmów? Są zalecenia biskupów - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany