Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Technoparku badają... kurze zapachy. Żeby kurczaki były szczęśliwe, a ich mięso smaczniejsze

(izj)
Lepszej jakości mięso drobiowe, mniejsza uciążliwość pracy na fermach i szczęśliwsze kurczaki. Trzy cele na raz pozwoli osiągnąć właściwie dobrane zestawienie drobnoustrojów wspierających usuwanie związków odorowych z pomiotu kurzego (mieszaniny wydalin hodowanego drobiu i ściółki). Nad projektem pracują właśnie badacze z Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej w łódzkim Technoparku.

To kolejny etap projektu, nad którym od wielu miesięcy pracują naukowcy z kilku ośrodków w Polsce (m.in. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy). Na samym początku Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej opracowywał preparat usuwający związki odorowe z odpadów powstających w trakcie hodowli drobiu. Ustalono także stężenia i rodzaje odorantów na fermach drobiu. Przy czym nie chodziło tu wyłącznie o przykry zapach, ale przede wszystkim o toksyczny wpływ na tkanki drobiowe wysokich stężeń takich substancji jak: siarkowodory, amoniak i lotne kwasy tłuszczowe. Badacze ustalili również dawkowania biopreparatu. Teraz przyszła pora na opracowanie technologii produkcji w skali przemysłowej, oszacowanie jej opłacalności i stosowania biopreparatu oraz jego postaci handlowej. Tym właśnie zajmuje się Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej w łódzkim Technoparku.

- Naszym zadaniem jest opracowanie optymalnej i opłacalnej technologii otrzymywania i stosowania biopreparatu – mówi dr Krzysztof Makowski, kierownik wspomnianego laboratorium. - Nasze badania potrwają blisko rok.

Wyniki badań łódzkich naukowców przekazane zostaną do kolejnego etapu obejmującego np. sprawdzenie skuteczności biopreparatu na fermach drobiowych.

W Polsce działa ponad 700 wielkoprzemysłowych ferm drobiowych i kilka tysięcy małych kurników. Tymczasem opracowywany biopreparat przyczyni się do poprawy warunków chowu drobiu, warunków pracy, ale też do zmniejszenia problemu uciążliwości zapachowych w otoczeniu ferm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany