Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę 1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych. Stanisław Sojczyński "Warszyc", ponadczasowy bohater naszego regionu

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Stanisław Sojczyński "Warszyc"
Stanisław Sojczyński "Warszyc" Archiwum
1 marca jak co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Warto w tym dniu zadumać się nad naszą historią, warto też przypomnieć o najznakomitszym z bohaterów naszego regionu - Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu".

Stanisław Sojczyński, pseudonim "Warszyc". Nie chcąc oddać polskiej niepodległości bił się z niemieckim najeźdźcą w roku 1939, konspirował w Służbie Zwycięstwu Polski i w Związku Walki Zbrojnej. Był żołnierzem największej podziemnej armii świata – Armii Krajowej. A gdy przyszedł rok 1945 dalszą swą służbę prowadził w kierunku odzyskania przez Polskę niepodległości i ochrony ludności cywilnej, bo Polska wolna nie była, stała się tylko sowiecką kolonią. Za to wszystko zapłacił najwyższą cenę. Gdy przyszedł rok 1945 dalszą swą służbę prowadził w kierunku odzyskania przez Polskę niepodległości i ochrony ludności cywilnej, bo Polska wolna nie była, stała się tylko sowiecką kolonią. Za to wszystko zapłacił najwyższą cenę.

Udana akcja w Radomsku

Stanisław Sojczyński urodził się 30 marca 1910 roku w Rzejowicach , powiat radomszczański. W 1932 roku rozpoczął służbę wojskową. W 27. pułku piechoty w Częstochowie odbył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty. Pracował jako nauczyciel-polonista w szkole w Borze Zajacińskim koło Częstochowy.

W 1939 r. jako podporucznik Wojska Polskiego walczył w rejonie Hrubieszowa. Po walkach został rozbrojony przez żołnierzy sowieckich. Uniknął jednak niewoli. Jesienią 1939 roku został zaprzysiężony na żołnierza Służby Zwycięstwu Polski pod pseudonimem „Wojnar” (później używał pseudonimu „Warszyc”).

Przystąpił do organizowania Podobwodu Rzejowice Służby Zwycięstwu Polski-Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej. W nocy z 7 na 8 sierpnia 1943 r. stuosobowy oddział dowodzony przez porucznika Sojczyńskiego zaatakował więzienie w Radomsku.

W wyniku przeprowadzonej bez strat akcji uwolniono kilkadziesiąt osób. Po tej akcji por. Sojczyński utworzył pierwszy w Obwodzie Radomsko oddział partyzancki, którym dowodził do listopada 1943 r. W czasie akcji „Burza” żołnierze 27. i 74. pułku piechoty w tym batalionu porucznika Sojczyńskiego, na obszarze Inspektoratu Częstochowskiego Armii Krajowej stoczyli z Niemcami wiele potyczek.

Początek 1945 roku przyniósł zmianę sytuacji politycznej w kraju. Polityka władz sowieckich i niepowodzenie akcji „Burza” postawiło żołnierzy Armii Krajowej w trudnej sytuacji. Na wyzwalanych spod okupacji niemieckiej terenach NKWD i polskie siły bezpieczeństwa prowadziły akcję „oczyszczania”, która przede wszystkim dotknęła akowców i osoby związane ze strukturami cywilnymi Polskiego Państwa Podziemnego.

Stanisław Sojczyński, pseudonim "Warszyc "Wróg inny, cel ten sam

Wiosną 1945 r. „Warszyc” zebrał swoich dawnych żołnierzy, nawiązał także kontakty z innymi oddziałami zbrojnymi, stawiającymi opór komunistom. Nie wykluczał jednocześnie możliwości dojścia do porozumienia z władzami, lecz stawiał im konkretne warunki, których wypełnienie miało być sprawdzianem ich intencji wobec podziemia niepodległościowego.

W maju 1945 r. w Radomsku zaprzysiężono pierwszych dowódców organizacji, która początkowo nosiła kryptonim „Manewr”, a 8 stycznia 1946 r. przyjęła nazwę „Samodzielna Grupa Konspiracyjnego Wojska Polskiego” (KWP).

Organizacja licząca około 4 tysięcy członków, działała w województwach: łódzkim, częściowo kieleckim, śląskim oraz poznańskim. Przekształcenie organizacyjne wynikało z rozwoju stanu liczebnego szeregów Konspiracyjnego Wojska Polskiego”. 16 sierpnia 1945 r. "Warszyc" określił zadania Konspiracyjnego Wojska Polskiego” w zakresie walki z przestępczą działalnością władz komunistycznych i ochrony społeczeństwa oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego przed terrorem "bezpieki".

Został aresztowany w wyniku prowokacji Urzędu Bezpieczeństwa 14 września 1946 r. Sądzony w procesie dowództwa Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Łodzi w dniach 9-16 grudnia 1946 r. został skazany na karę śmierci i zamordowany w Łodzi 19 lutego 1947 roku.

Stanisław Sojczyński "Warszyc"

W środę 1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych. Stanisław Sojczyń...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany