Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W sklepach zaczyna brakować pracowników przez koronawirusa. Jak walczyć z tą sytuacją? Polska Izba Handlu apeluje do rządu

SR
fot. oskar nowak / polska press
W związku z epidemią koronawirusa, w sklepach spożywczych zaczyna brakować pracowników. Polska Izba Handlu zauważa, że aby zapewnić Polakom dostęp do żywności i innych produktów pierwszej potrzeby należy podjąć stosowne kroki. Jednym z nich są tymczasowe zmiany związane z badaniami medycyny pracy, które są obowiązkowe dla wszystkich osób przyjmowanych do pracy.

Koronawirus w Polsce: W sklepach zaczyna brakować pracowników

Polska Izba Handlu zwraca uwagę na coraz poważniejszy problem - sklepy spożywcze zaczynają się borykać z dużymi brakami pracowników. Powodów jest kilka, m.in.:

  • duża część personelu to kobiety, które teraz, w związku z zamknięciem szkół czy przedszkoli, opiekują się dziećmi,
  • część pracowników zmuszona jest do odbywania kwarantanny.

Jednocześnie, na rynku pojawiają się osoby, które z powodu zwolnienia z dotychczasowej pracy, poszukują nowego zajęcia.

Handel detaliczny na tę chwilę jest w stanie wchłonąć bardzo dużo takich osób, aby zapewnić im pracę a z drugiej utrzymać funkcjonowanie sklepów i zaopatrzenie społeczeństwa w żywność i artykuły pierwszej potrzeby – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Polska Izba Handlu apeluje o zawieszenie obowiązku wykonywania badań medycyny pracy

W związku z sytuacją jakiej doświadcza polska gospodarką w czasie epidemii koronawirusa, Polska Izba Handlu apeluje do Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do Głównego Inspektoratu Pracy z prośbą o tymczasowe odstąpienie od obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich do pracy, do czasu odwołania stanu epidemii.

Zgodnie z Kodeksem Pracy wstępnym badaniom lekarskim podlegają wszystkie osoby przyjmowane do pracy. W sytuacji, gdy pracownik zmuszony będzie do poddania się badaniom wstępnym w czasie stanu epidemii, w którym to dostęp do punktów podstawowej opieki zdrowotnej jest znacząco ograniczony, a zapotrzebowanie na lekarzy istotnie wzrasta, odbycie badań wstępnych i uzyskanie odpowiedniego orzeczenia lekarskiego może być nadmiernie utrudnione. - tłumaczy PIH.

Takie tymczasowe rozwiązanie może przyczynić się do:

  • zapewnienia pracy tysiącom zwalnianych obecnie osób,
  • zapewnienia polskiemu społeczeństwu żywności i produktów pierwszej potrzeby w tym wyjątkowo trudnym okresie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ani Główny Inspektorat Sanitarny nie ustosunkowały się jeszcze do apelu Polskiej Izby Handlowej.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany