Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie powstaną 4 nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Łódzkie ma jeden z najwyższych w Polsce odsetków osób, czyli 4, 9 %, w stosunku do ludności województwa, które w 2021 roku zrealizowały co najmniej jedną receptę na refundowany lek przeciwdepresyjny.

Od 1 marca działają w Łódzkiem będą 4 nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży z umową z NFZ. Powstały w powiatach, w których do tej pory nie było chętnych do świadczenia takiej opieki. Pomoc w środowisku dziecka i nastolatka jest szczególnie istotna po pandemii, która znacząco wpłynęła na zdrowie psychiczne najmłodszych z powodu konieczności pozostawania w domu czy ograniczenia kontaktów z rówieśnikami.

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny są podstawą nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tu specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania - rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowa.

Tu powstały nowe ośrodki:

* EURO-MEDICA, Pabianice, ul. Zamkowa 36, tel. 519 059 242,
* NEUROCLINIC, Brzeziny, ul. Tulipanowa 8, tel. 694 294 078,
* Joanna Wysogląd – Wolniak, Zduńska Wola ul. Spacerowa 1, tel. 695 386 820,
* Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Rawa Mazowiecka, ul. Niepodległości 8 tel. 46 814 20 65.

Jak działają takie ośrodki?
Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Fundament reformy psychiatrii dzieci i młodzieży i podstawa jej piramidy to właśnie ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej, funkcjonujące jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka czy nastolatka.
- W ośrodkach pomoc oferują psychologowie, psychoterapeuci dzieci i młodzieży oraz terapeuci środowiskowi dzieci i młodzieży - mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Dane statystyczne oraz praktyka kliniczna wyraźnie pokazują, że większość małoletnich pacjentów wymaga głównie wsparcia terapeutycznego 60-70%, czyli właśnie takiego, które oferują ośrodki świadczące zakres opieki opisywany powyżej, a skoncentrowany na współpracy.

Będę kolejne takie miejsca
W Łódzkiem jest już – wraz z nowo otwartymi – 25 ośrodków I poziomu, z czego 7 w Łodzi. Pierwsze zaczęły opiekę nad pacjentami w kwietniu 2020 r. NFZ ogłosił kolejne konkursy na ośrodki dla dzieci i młodzieży. Jeśli tylko placówki spełnią wymogi, zaczną pracę w 5 kolejnych powiatach od 1 maja.

Co 20 z nas przyjmuje depresanty
Z najnowszego raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż. , którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 korzystało ich 39 tys., w 2021 r. już o 22% więcej – 56,7 tys.
Łódzkie ma jeden z najwyższych w Polsce odsetków osób, czyli 4, 9 %, w stosunku do ludności województwa, które w 2021 roku zrealizowały co najmniej jedną receptę na refundowany lek przeciwdepresyjny.
Na depresję choruje 1 mln Polaków, 2,6 proc. kobiet 2 proc. mężczyzn.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany