Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przyszłym roku już tylko cyfrowy obraz!

Piotr Grabowski
Łodzianka zastanawia się, czy stara antena nada się do odbioru nowej telewizji.
Łodzianka zastanawia się, czy stara antena nada się do odbioru nowej telewizji. Łukasz Kasprzak
Ekrany telewizorów 20 maja przyszłego roku w wielu domach - zamiast ulubionej telenoweli - będą wyświetlać tylko czarny obraz. Tego dnia w Łodzi i województwie zostaną wyłączone nadajniki, emitujące analogowy sygnał telewizji naziemnej.

Zastąpi go sygnał cyfrowy. Jak się przygotować, by telewizję nadal można było oglądać?

Obraz ostry jak żyleta
Według danych łódzkiego Urzędu Statystycznego, w województwie telewizor w domu posiada 98,4 proc. mieszkańców. W 64,5 proc. gospodarstwach domowych korzysta się z telewizji satelitarnej lub kablowej, a w około 34 proc. z naziemnej. Dane nie odnoszą się jednak do tysięcy łodzian, którzy z anten naziemnych korzystają np. na działkach.
W maju zniknie u nas sygnał analogowy (ostatni taki nadajnik w Polsce będzie wyłączony w lipcu). Zastąpi go sygnał cyfrowy. Według specjalistów naziemna telewizja cyfrowa (w skrócie DVB-T) to przełom.

- To nie tylko świetna jakość obrazu - wyjaśnia Waldemar Sromek, rzecznik prasowy firmy Emitel, która uruchamia w Polsce DVB-T. - Filmy i programy mogą być nadawane w jakości dźwięku stereo lub przestrzennego (kino domowe). Odbiorca może wybrać, w jakiej wersji językowej chce oglądać film, czy ma być włączony lektor. Ma do dyspozycji przewodnik po programach, dzięki któremu dowie się, kiedy kończy się dany program i co będzie po nim. Osoby słabowidzące będą mogły uruchomić lektora, a głuchonieme postać tłumacza, migającą treść programu.

Najważniejszy jest dekoder
Niestety, postęp kosztuje. Przejście na sygnał cyfrowy wymaga przystosowania do tego starszych telewizorów lub ich wymiany. Jedną z łodzianek, która stanęła przed tym problemem, jest emerytka Urszula Kasprzak.
- Mam stary telewizor, jeszcze kineskopowy. Wiem, że telewizji cyfrowej nie będę mogła w nim oglądać - mówi. - Nie wiem tylko, co mam kupić i za ile?

Pani Urszula myślała o wymianie telewizora na nowy, ale odbiornik w popularnym rozmiarze 32 cali kosztuje około 1.300 zł. W jej obecnym kineskopowym odbiorniku nowej, cyfrowej telewizji nie będzie mogła oglądać. Urządzenie nie jest wyposażone w odpowiedni dekoder o nazwie MPEG-4.
- Takie urządzenia seryjnie w telewizorach montuje się dopiero od dwóch lat - mówi Marcin Woźnicki, sprzedawca ze sklepu RTV przy al. Piłsudskiego. - Jeśli ktoś telewizora nie chce wymieniać, to musi dokupić do niego odpowiednie urządzenie z wbudowanym dekoderem MPEG-4.

To zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Takie urządzenia są dostępne w sklepach i kosztują od 90 do 200 zł.
Pani Urszula prawdopodobnie zdecyduje się na zakup dekodera. Tu jednak rodzą się kolejne pytania: jaki model wybrać, jak go podłączyć do telewizora i jak używać?
- Bez pomocy wnuczka raczej się nie obejdzie - mówi łodzianka.

Multipleksy i zasięg sygnału
Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce rozpoczęło się już 11 lat temu. Obecnie w wielu miastach, takich jak Łódź, sygnał nadawany jest zarówno z nadajników analogowych, jak i nadajników cyfrowych. Jeszcze przez najbliższych kilka miesięcy to odbiorca decyduje, jaki sygnał chce odbierać na swoim telewizorze.
- Zainstalowałem dekoder u mojej teściowej w domu przy ul. Zielonej - opowiada Marcin Woźnicki. - Jakość sygnału to żyleta. I nie trzeba mieć wcale bardzo drogiego telewizora.

Nadajniki cyfrowe w Łodzi znajdują się na kominach elektrociepłowni EC-4 na Widzewie oraz na szczycie budynku telewizji przy ul. Sienkiewicza. Nadają one sygnał wszystkich 3 tzw. multipleksów (tym terminem nazywa się pasma w określonych częstotliwościach, w jakich nadawane są sygnały telewizyjne). Powinny one zapewnić bardzo dobry sygnał i emitować w sumie 22 programy. Nieco gorzej jest w województwie, gdzie dostępnych jest 15 programów, emitowanych przez dwa multipleksy. Sygnał z trzeciego ma zostać uruchomiony do kwietnia 2014 roku.

***
Z jutrzejszego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat DVB-T, a w szczególności:
- Jakie stacje będzie można oglądać dzięki naziemnej telewizji cyfrowej?
- Jaki zasięg ma DVB-T?
- Jak sprawdzić, czy telewizor nadaje się do odbioru telewizji cyfrowej?
- Jaka antena nadaje się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?
- Co to jest dekoder DVB-T?
- Gdzie kupić i jak podłączyć dekoder DVB-T?
- Czy zmiany sygnału muszą się obawiać użytkownicy kablówek
i telewizji satelitarnej?
- Jakie zalety i wady ma naziemna telewizja cyfrowa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany