W poradniach pediatrycznych ponad 90 proc. wizyt odbywa się zdalnie. Pacjentów jest trzykrotnie mniej niż w marcu

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
06.09.2018 warszawa ulica siemienskiego 21 centrum diagnostyki i terapii malych dzieci otwarcie pierwszego w polsce centrum diagnostyki i terapii malych dzieci gabinet lekarski dziecko lekarz diagnoza leczenie  fizjoterapia pediatria nynapsis nz fot. szymon starnawski / polska press
06.09.2018 warszawa ulica siemienskiego 21 centrum diagnostyki i terapii malych dzieci otwarcie pierwszego w polsce centrum diagnostyki i terapii malych dzieci gabinet lekarski dziecko lekarz diagnoza leczenie fizjoterapia pediatria nynapsis nz fot. szymon starnawski / polska press Szymon Starnawski /Polska Press
W poradniach pediatrycznych ponad 90 proc. wizyt odbywa się w ramach teleporad. Rodzice dzwoniąc do przychodni rozmowę zaczynają od tego, że nie chcą przychodzić z dzieckiem do lekarza. Pacjentów jest wyraźnie mniej.

Zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół wpłynęło na to, że bardzo zmniejszyła się ilość infekcji. Rodzice rzadziej niż przed wprowadzeniem e-porad zgłaszają się do lekarzy z lekkim przeziębieniem. W zależności od liczby zapisanych pacjentów do poradni osobistych wizyt jest od dwóch dziennie do dwóch w tygodniu. Pozostałe odbywają się w ramach porad.

- Mimo blisko 40-letniej praktyki jest to dla mnie trochę stresujące – mówi o teleporadach dr Jacek Kidoń, pediatra z poradni przy ul. Leczniczej. – Wolałbym każdego pacjenta zbadać i informacje przekazać matce.

Do e-wizyty wizyty lekarze przygotowują się zapoznając się z dokumentacją pacjenta znajdującą się w poradni, podczas rozmowy z rodzicem zbierając dokładny wywiad. Są takie sytuacje, że lekarz mimo najszczerszych chęci boi się podjąć decyzję zdalnie bez osłuchania pacjenta. Wówczas po zebraniu bardzo dokładnego wywiadu na temat ewentualnego kontaktu dziecka i rodzica z osobami zarażonymi tacy pacjenci są zapraszani pojedynczo do poradni tak aby nie spotkali się z innym chorym. Na wizycie może być obecne z dzieckiem tylko jedno z rodziców. Rodzic, pacjent i lekarz mają założone maseczka, a doktor ma także jednorazowe rękawiczki i fartuch. Po zakończeniu wizyty pokój jest wietrzony i dezynfekowany.

- Do poradni zgłaszają się rodzice z dziećmi ciepiącymi z powodu trudnych do leczenia biegunek, zapaleniem zatok, ale też na zdjęcie szwów czy z schorzeniami, które wcześniej leczyli specjaliści – mówi o pacjentach, którzy nie mogą być załatwieni w ramach e porad dr Michał Matyjaszczyk, kierownik poradni pediatrycznej w ICZMP.

Poza tym odd poprzedniego poniedziałku zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego poradnie pediatryczne wznowiły obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci. Nadal nie odbywają się bilanse zdrowia i badania profilaktyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie