MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce jest jedna z najstarszych restauracji w Europie. Piwnica Świdnicka z Wrocławia otwiera się ponownie

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Piwnica Świdnicka we Wrocławiu uważana jest za najstarszą restaurację w Polsce. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć zdjęcia restauracji.
Piwnica Świdnicka we Wrocławiu uważana jest za najstarszą restaurację w Polsce. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć zdjęcia restauracji. Tomasz Holod/PolskaPress/Gazeta Wrocławska/archiwum
Na świecie znajduje się wiele restauracji, które uważane są za najstarsze. Wśród nich odnotowuje się Piwnicę Świdnicką z Wrocławia, której początek datuje się na koniec XIII wieku. Po paru latach przerwy lokal wraca na wrocławską scenę gastronomiczną.

Spis treści

Wrocław - najstarsza restauracja w Polsce

Piwnica Świdnicka mieszcząca się przy ulicy Ratusz 1 działała nieprzerwanie do 2017 roku i serwowała głównie różne rodzaje piwa. Piwiarnia mieściła się w piwnicach Starego Ratusza przy Rynku. Nazwa szynku wzięła się od miasta Świdnica, które było stałym dostawcą piwa jęczmiennego. Henryk IV Probus stworzył prawo, które nakazywało serwowanie piwa jedynie w kontrolowanych przez radę miasta piwnicach ratuszowych.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć zdjęcia Piwnicy Świdnickiej

Przez kolejne stulecia Piwnica była rozbudowywana aż do XV wieku. Zapiski kronikarskie zaznaczały, że w piwiarni zakazany był hazard w postaci gier w karty, a także chciano zachować dobre maniery, sprzeciwiając się przeklinaniu i paleniu tytoniu. O ile sam lokal nastawiony był na sprzedawanie i podawanie piwa, o tyle można było się posilić jedzeniem przynoszonym przez handlarki. Najsłynniejszą z nich była Amelie Renner, która stała się symbolem wrocławskiej karczmy.
Najczęściej podawanymi przekąskami były:

  • kiełbaski z musztardą
  • i słone bułeczki.

Następnie piwiarnia została dostosowana do nowych realiów i zaczęła podawać jedzenie, tak jak przystało na dobre restauracje. Przez lata wnętrze było remontowane i dopuszczano do niego nowe funkcje, w latach 60. XX wieku na przykład tworząc miejsce spotkań dla młodzieży. Ostatnio lokal dysponował dziewięcioma salami jadalnymi, a powierzchnia Piwnicy Świdnickiej wynosiła 1700 metrów kwadratowych.
Ze starego wizerunku Piwnicy Świdnickiej zostały dwie figury nad wejściem: mężczyznę dzierżącego antałek i kobietę z butem w ręku. Uważa się, że to przedstawienie obrazu osób, które w taki sposób kończyły powroty z biesiady w podziemiach. Wiedząc, że w średniowieczu piwo było napojem codziennym i raczej nisko procentowym, to przedstawienie może być jedynie w wyobraźni twórcy figurek. Aktualnie trwają prace remontowe nad ponownym otwarcie Piwnicy Świdnickiej. Według planu ma to się odbyć na przełomie maja i czerwca.

Najstarsze restauracje na świecie i w Europie

Warto wiedzieć, że w Europie i na świecie jest kilka restauracji uważanych za najstarsze.
Najstarszą restauracją znaną na świecie jest St. Peter Stiftskeller, z austriackiego Saltzburga. Miejsce otworzono w 803 roku. Mimo modyfikacji wnętrza przez kolejne stulecia starano zachować się jego barokowego ducha. Miejsce gościło w progach między innymi Amadeusza Mozarta i na jego cześć wydawane są co tydzień tzw. obiady mozartowskie.

Kolejnym lokalem typowanym jako najstarszy jest niemiecka restauracja Zur Letzen z Berlina. Powstała w 1621 roku. Przez stulecia gościła muzyków np.: Ludwiga van Beethovena. W lokalu podawana jest tradycyjna kuchnia niemiecka.
Według księgi rekordów Guinnesa tytuł „najstarszej restauracji na świecie” przysługuje lokalowi Botin z hiszpańskiego Madrytu. Restauracji od początku nastawionej na podawanie jedzenia. Otworzono ją w 1725 roku i przez stulecia gościła wielu artystów np.: malarza Goyę czy Ernesta Hemingwaya. Dla wielu osób przyznany tytuł budzi kontrowersje, szczególnie biorąc te wcześniej otworzone i działające w Europie.

Piwnica Świdnicka we Wrocławiu uważana jest za najstarszą restaurację w Polsce. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć zdjęcia restauracji.

W Polsce jest jedna z najstarszych restauracji w Europie. Pi...

Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Polsce jest jedna z najstarszych restauracji w Europie. Piwnica Świdnicka z Wrocławia otwiera się ponownie - Strona Kuchni

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany