Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podziemnym świecie. Łódzkie kanały mają już 90 lat

(dan)
„Dętka” stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi. Podczas otwarcia muzeum padł pomysł wpisania tego obiektu muzealnego do dziedzictwa kulturowego UNESCO.
„Dętka” stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Łodzi. Podczas otwarcia muzeum padł pomysł wpisania tego obiektu muzealnego do dziedzictwa kulturowego UNESCO. Paweł Łacheta
W maju 1925 roku nieopodal dworca Łódź Kaliska, u zbiegu ul. Karolewskiej i al. Unii, zebrały się tłumy ciekawskich, by świadkować wmurowaniu tablicy upamiętniającej rozpoczęcie budowy kanalizacji w Łodzi. Od tego wydarzenia minęło właśnie 90 lat.

Kanały w „Expressie”

Tuż przed wyryciem pierwszego wyłożonego czerwoną cegłą tunelu tej podziemnej magistrali „Express Ilustrowany” pisał:
„Wraz z nastaniem wieczoru atmosfera łódzka przesyca się straszliwymi wyziewami z dołów biologicznych. (…) Łódź podczas ulewy jest istotnym obrazem rozpaczy i nędzy. Takiego błota lepkiego i grząskiego nie można chyba znaleźć w całej Europie (...)”.

Były też doniesienia o śmiertelnych ofiarach:
„Przed trzema dniami znaleźli tragiczną śmierć w dole biologicznym trzej ludzie, którzy pospieszyli na ratunek tonącemu w straszliwym bagnie nieczystości ślusarzowi, ofierze tej nieostrożności”.

Toteż łodzianie i lokalne gazety z ulgą przyjęli decyzję magistratu o rozpoczęciu budowy kanalizacji na niebywałą w tamtych czasach skalę.

Rewiry płatnego seksu. „Anka”, „Bożena”, „Natalka” i inne wróciły pod ŁDK

Przedsięwzięcie firmowali nazwiskami dwaj ludzie: angielski inżynier sir William Heerlein Lindley, który opracował wizjonerski projekt wodociągów i kanalizacji dla Łodzi, i jego współpracownik, legendarny Stefan Skrzywan, powołany w 1925 roku na stanowisko naczelnego inżyniera Wydziału Kanalizacji i Wodociągów miasta Łodzi.

Heroiczna wręcz praca nad dogonieniem pod względem kanalizacji dużych europejskich miast (Łódź liczyła już 500 tys. mieszkańców) trwała kilkadziesiąt lat.

Od głazu w parku do muzealnej „Dętki”

Po 90 latach od tego wydarzenia pod Łodzią znajduje się sieć kanałów, licząca aż 2.000 kilometrów! Wraz z wodociągami tworzą one podziemny labirynt o łącznej długości 4.000 kilometrów. Jego budowniczowie natrafiali na szczątki wymarłych zwierząt – kieł mamuta i czaszkę tura. Wiele odcinków kanałów i potężnych zbiorników wody na Stokach to perły podziemnej architektury, a w okrągłym kanale pod pl. Wolności, zwanym „Dętką”, jest dziś muzeum łódzkich wodociągów i kanalizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany