W podziemiach Gór Sowich. Tajemniczy kompleks Riese

  W podziemiach Gór Sowich. Tajemniczy kompleks Riese

  (MSM)

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  W podziemiach Gór Sowich. Tajemniczy kompleks Riese
  1/18
  przejdź do galerii

  ©Mirosław Malinowski

  Tajemnicze podziemne konstrukcje rozpalają wyobraźnię turystów zręcznie podsycane przez przewodników mówiących nawet o Bursztynowej Komnacie...
  Kompleks „Riese”– Olbrzym co roku przyciąga w Góry Sowie na Dolnym Śląsku rzesze turystów. Są to podziemne konstrukcje budowane przez Niemców pod koniec II wojny. Do dziś nie wiadomo czym miał być Olbrzym – podziemną kwaterą Hitlera i głównego dowództwa wojskowego III Rzeszy, czy może fabryką broni jądrowej. Na projekt w 1944 r. przeznaczono tyle stali i cementu, ile Niemcy przeznaczały rocznie na budowę schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej.
  Prace odbywały się w ścisłej tajemnicy. Teren budowy o powierzchni ok. 35 km kw. był obszarem zamkniętym. Wstęp dozwolony był tylko za okazaniem specjalnej przepustki. Szacuje się, że połowa podziemnych korytarzy nie została odnaleziona.

  Dziś udostępnione dla turystów jest kilka obiektów. Najciekawsze są w Głuszycy (kompleks „Osówka”), Walimiu (kompleks „Rzeczka”), Włodarzu (kompleks o tej samej nazwie). Wejście do każdego z nich kosztuje co najmniej 20 zł, a podziemne korytarze mogą wydawać się dosyć podobne. Który z nich najlepiej wybrać do zwiedzania? W Walimiu zachowały się duże podziemne hale z betonowymi szalunkami – jest to bowiem jedno z najbardziej zaawansowanych obiektów „Riese”. We Włodarzu z kolei największą atrakcją są częściowo zatopione sztolnie wykute w skale, po których turyści pływają łódkami.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo