Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W planach rewitalizacja zabytkowej kamienicy w centrum Łodzi i przebicie z jej podwórka do pasażu Schillera

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawną świetność odzyska zabytkowa kamienica Juliusza Szulca z końca XIX wieku przy ul. Piotrkowskiej 118 w Łodzi
Dawną świetność odzyska zabytkowa kamienica Juliusza Szulca z końca XIX wieku przy ul. Piotrkowskiej 118 w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Dawną świetność odzyska stylowa, zabytkowa kamienica Juliusza Szulca z końca XIX wieku przy ul. Piotrkowskiej 118 w centrum Łodzi. Po gruntownym remoncie będą w niej biura, mieszkania, lokale usługowe i pracownie artystyczne. Fachowcy odnowią też podwórko, z którego zostanie utworzone przejście prowadzące m.in. do pasażu Schillera.

Jedna z większych atrakcji ul. Piotrkowskiej

Chodzi o eklektyczną, dwupiętrową kamienicę z balkonami, płaskim dachem i ozdobnymi naczółkami nad oknami. Inwestorzy z magistratu zapewniają, że po rewitalizacji kamienica i podwórko będą jedną z większych atrakcji ul. Piotrkowskiej.

- Kamienica zostanie gruntownie wyremontowana od piwnic po dachy. Wnętrza będą przebudowane i odnowione, ale to nie wszystko. Dawny blask odzyska również elewacja. Dużą atrakcją będzie podwórko, które zostanie uporządkowane i zmieni się w atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Mieszkania i pracownie

Na początku fachowcy zabezpieczą teren prac remontowo-budowlanych oraz zaczną niezbędne rozbiórki, po czym wzmocnią stropy i fundamenty kamienicy, odnowią klatki schodowe i położą nowe instalacje.

Owocem rewitalizacji będzie m.in. 14 mieszkań komunalnych, kilkanaście lokali usługowych i dwie pracownie artystyczne. Teren wokół kamienicy zostanie oświetlony. Ponadto zostaną tam utworzone miejsca parkingowe.

- Obecnie trwa zamykanie formalności, tak aby jak najszybciej podpisać umowę z wykonawcą. Planujemy, że ekipę budowlaną zobaczymy tam w ciągu najbliższych tygodni. Ostateczna wartość modernizacji to prawie 30 milionów złotych - wyjaśnia Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Synagoga i stare drzewa

Inwestycja obejmuje też podwórko. Jego ozdobą są stare potężne drzewa: klon, lipa i topola. Co ciekawe, u schyłku XIX wieku z inicjatywy Henocha Bryczkowskiego na podwórku pojawiła się synagoga, którą przeniesiono z lokalu przy ul. Piotrkowskiej 10.
Po przebudowie podwórko zamieni się w zielony pasaż. Będzie nim można dotrzeć do fabryk przy ul. Sienkiewicza 61 i 63, które też czekają remonty. W jednym z tych budynków pojawi się brama, dzięki czemu nasz spacer będzie można przedłużyć do pasażu Schillera, parku Sienkiewicza i placu Komuny Paryskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W planach rewitalizacja zabytkowej kamienicy w centrum Łodzi i przebicie z jej podwórka do pasażu Schillera - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany