Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Palmiarni w Łodzi wystawa roślin owadożernych. Pokażą rosiczki, muchołówki i kapturnice

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Na wystawie będą pokazywane m.in. muchołówki.
Na wystawie będą pokazywane m.in. muchołówki. Grzegorz Gałasiński
"Wystawę roślin mięsożernych” organizuje łódzka Palmiarnia przy al. Piłsudskiego 61 w weekend 17 i 18 czerwca. Zostanie pokazanych kilkadziesiąt okazów z rodzajów: Nepenthes, czyli dzbaneczniki, Sarracenia, czyli kapturnice, Cephalolotus, Heliamphora, Pinguicula, czyli tłustosze, Dionaea, czyli muchołówki czy Drosera, czyli rosiczki, a wśród nich rzadko spotykane odmiany kolekcjonerskie oraz o różnej wielkości.

Rosiczki, muchołówki i dzbaneczniki na ekspozycji

Miłośnicy tej grupy roślin, którzy przyjdą na wystawę do łódzkiej Palmiarni, uzyskają profesjonalne porady od hodowców dotyczące uprawy, rozmnażania i pielęgnacji tych roślin. Ponadto w pawilonie wejściowym Palmiarni odbędzie się kiermasz.
Wystawę będzie można oglądać w godz. 10 - 18 (kasa biletowa czynna do godz. 17.30). Należy kupić bilet wstępu do Palmiarni - bilet normalny kosztuje 16 zł, ulgowy - 8 zł.

Trudna uprawa roślin owadożernych w domu

Nie są to rośliny popularne w uprawach amatorskich, choć atrakcyjne, kuszące, bo tajemnicze. Niełatwo utrzymać je w mieszkaniach, mają duże wymagania co do wilgotności podłoża i powietrza, a także światła. Muszą też przejść okres spoczynku z niską temperaturą, a w domach powietrze jest suche i gorące. Jednak w sprzedaży są hybrydy, hodowlane krzyżówki, przystosowane do warunków panujących w mieszkaniach, a przy tym bardzo dekoracyjne.

Rośliny łapią owady, by uzupełnić dietę

Rośliny owadożerne, nazywane inaczej mięsożernymi, to grupa ekologiczna roślin, które na drodze ewolucji wykształciły specjalne liście pułapkowe. Te pułapki na owady, a także inne małe zwierzęta ślimaki i pająki, mają różne ubarwienia - od białych, poprzez żółte i zielone, czerwone do ciemnopurpurowych. Dzięki tym zmodyfikowanym liściom o specyficznej budowie wabią i chwytają swoje ofiary. W ten sposób rośliny te przystosowały się do życia w niesprzyjających warunkach siedliskowych, w podłożu - piasku i torfie - ubogim w składniki mineralne, na którym żyją. Dzięki łapanym owadom rośliny te zdobywają azot.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany